Praha - Pokud najdete poraněné zvíře a ponesete ho do záchranné stanice, hrozí vám podle Českého svazu ochránců přírody pokuta. Totéž platí pro zaměstnance stanice, jejichž síť po celé republice provozuje právě Český svaz ochránců přírody.
Ministerstvo životního prostředí totiž zrušilo jednu pasáž své vyhlášky, podle níž bylo možné držet poraněné zvláště chráněné živočichy po dobu, než se je podaří ošetřit.
"Znamená to například, že najdu-li čápa se zlomenou nohou či krahujce s otřesem mozku po nárazu do skleněné stěny, musím je nechat ležet na místě a nesmím se jich ujmout. Pokud bych jim pomohl, poruším zákon," řekl Petr Stýblo, ředitel Českého svazu ochránců přírody, který provozuje síť stanic pro poraněná zvířata.
Za zmatek může liška, živá návnada pro psy
Ministerstvo životního prostředí sice uznalo, že část příslušné vyhlášky zrušilo, ale pokuta podle něj nikomu nehrozí. "Pomoc se netrestá," konstatoval mluvčí Jakub Kašpar. Vysvětlil, že zrušená formulace ve vyhlášce neodpovídala českým ani evropským zákonům.
Záchranu poraněných zvířat měla nově upravovat novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. Jenže celý zákon nakonec skončil pod stolem poté, co ho Václav Klaus odmítl podepsat.
Prezidentovi se nelíbilo, že někteří poslanci chtěli znovu prosadit, aby se při cvičení norování mohl pes zakousnout do živé návnady - lišky. Sněmovna pak Klausovo veto už nepřehlasovala.
Kašpar uvedl, že příslušná ministerská sekce už připravila odborné podklady, aby úřad vydal svůj výklad zákona, podle něhož nebude záchrana poraněných živočichů přestupkem. Ministerstvo zároveň začalo pracovat na nové vyhlášce, která jednoznačně vymezí nejenom "první pomoc" poraněnému zvířeti, ale i následnou péči o něj.
Jde nám o dobrou pověst
I to však podle Českého svazu ochránců přírody nebrání České inspekci životního prostředí, aby zachráncům poraněných zvířat udělila pokutu.
"Výklad není závazný a inspekce se jím nemusí řídit," tvrdí Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody. Dodal, že ani případné zrušení pokuty ministerstvem životního prostředí, k němuž směřují v takových případech odvolání, by pro záchranné stanice nebylo dobré.
"Mohli bychom přijít o naši dobrou pověst," řekl Aktuálně.cz Stýblo. Mluvčí ministerstva Jakub Kašpar ubezpečuje, že se nikdo, kdo zachrání zvíře, nemusí pokuty obávat.
"Výklad zákona bude po oficiálním vydání závazný pro všechny orgány ochrany přírody včetně České inspekce životního prostředí," tvrdí Kašpar.
- Čtěte dále: Zvířata na silnici: Smrtelných srážek přibývá
Uvedl, že ministerstvo chce co nejdříve vydat i novou vyhlášku. "Aby období této právní nejistoty trvalo nejkratší možnou dobu," dodal Kašpar. Vyhláška by podle něj měla být hotova ještě dříve, než se nový návrh zákona na ochranu zvířat proti týrání znovu dostane do sněmovny.