ČSSD se mění v Sociální demokracii. Šéfem je opět Šmarda, Zaorálek mezi místopředsedy

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 6. 2023 22:55
Předsedou Sociální demokracie zvolili v sobotu delegáti sjezdu opět starostu Nového Města na Moravě Michala Šmardu. V tajné volbě porazil místopředsedu Břetislava Štefana, který je starostou městské části Brno-Líšeň, a někdejšího stranického místopředsedu Lubomíra Zaorálka, který v byl minulosti také ministrem zahraničí i kultury. Na sjezdu v Plzni to oznámilo vedení strany.
Předseda sociální demokracie Michal Šmarda.
Předseda sociální demokracie Michal Šmarda. | Foto: Radek Bartoníček

Šmarda dostal 97, tedy zhruba 56 procent hlasů. Zaorálka volilo 58 delegátů, což představovalo přes 32 procent. Štefan získal 20 hlasů, asi 11 procent. Celkem 179 delegátů odevzdalo 176 platných hlasů, jeden nevolil žádného z kandidátů.

Šmarda tak povede sociální demokracii i do příštích sněmovních voleb, jejichž řádný termín připadá na podzim 2025. Po volbě delegátům poděkoval a řekl, že sociální demokracie má skvělou historii a před sebou ještě lepší budoucnost. "Sociální demokracie už totiž dobře ví, jaké nikdy nesmí opakovat chyby. Sociální demokracie už nikdy nesmí ztratit důvěru českého národa," zdůraznil Šmarda.

Funkci prvního místopředsedy sociální demokracie obhájil Igor Bruzl, kterého podpořil staronový předseda Šmarda. Bruzl v tajné volbě protikandidáta neměl a získal velkou většinu delegátských hlasů. Výsledky oznámila volební komise. 

Pozice řadových místopředsedů Sociální demokracie obhájili Karel Machovec, Martin Netolický, Daniela Ostrá a Břetislav Štefan. Do stranického vedení se na sjezdu vrátil po zhruba pěti letech Lubomír Zaorálek, a také Josef Říha. Delegáti dále zvolili místopředsedou Lukáše Ulrycha, který vede Mladé sociální demokraty.

Ke zvolení bylo nutné získat nejméně 79 delegátských hlasů. Nejvíce jich dostali hejtman Pardubického kraje Netolický a Ostrá, každý shodně 131. O dva hlasy méně obdržel Machovec, Zaorálka podpořilo 121 delegátů. Říha získal 116, Ulrych 114 a Štefan 113 hlasů.

Sjezd rozhodl také o tom, že Česká strana sociálně demokratická změní po 30 letech název na Sociální demokracie i současnou zkratku ČSSD na SOCDEMO. Rozpoutala  se o tom debata, ozývala se i kritika. Sjezdu se účastní zhruba 300 delegátů, kteří reprezentují přibližně 7500 současných členů ČSSD. Sociální demokraté představili na sjezdu rovněž nový vizuální styl. 

Předseda sociální demokracie Michal Šmarda při představování změn uvedl, že jednou z definic šílenství je opakovat stejné chyby se stejnými lidmi a zároveň očekávat jiný výsledek. "Už takoví být nechceme. Nechceme opakovat staré chyby, chceme jít dopředu," zdůraznil.

Sociální demokracie musí ukázat, že je prospěšná a není to parta "tlučhubů", řekl v úvodu sjezdu Šmarda delegátům. "V některých částech republiky jsme ztratili hodně důvěry. Jsou i kraje, kde si za to můžeme i sami," připustil Šmarda.

Česká republika prochází podle Šmardy jednou z nejhorších krizí související s covidovou epidemií, energetickou situací, válkou na Ukrajině a inflací a zdražováním. V kombinaci s pravicovou konzervativní vládou Petra Fialy (ODS) jde o "smrtící koktejl", prohlásil Šmarda. Nešetřil ale ani nynější opozici, která se podle něho tváří levicově, je ale ve skutečnosti populistická. "Musí skončit doba blábolení a neplodných diskusí ve sněmovně. Politika musí být opět prospěšná lidem," zdůraznil Šmarda.

"Pokud má mít sociální demokracie větší sílu, musí projít mnohem větší proměnou. Pokud máme být silnější, musíme se změnit z gruntu," vyhlásil předseda ČSSD, podle kterého nesmí jít jen o novou fasádu na polorozpadlém domě.

Velký úklid, jak Šmarda nazval hospodářskou stabilizaci strany, se podle něj podařil. Dluhy podle něj klesly z téměř čtvrt miliardy korun na jednotky milionů korun. "Jsme schopni udělat i velký úklid v České republice," řekl Šmarda.

Podle květnového volebního modelu agentury STEM pro televizi CNN Prima News by ČSSD skončila pod pětiprocentní hranicí pro vstup do sněmovny, získala by 4,1 procenta hlasů. Dubnový model agentury Median přiřkl ČSSD v případných volbách zisk čtyř procent hlasů.

ČSSD se již několik let potýká s úbytkem voličů i členů. Zatímco koncem března 2011 měla zhruba 24 tisíc členů, nejvíce v novodobé historii strany, v říjnu 2018 měla asi 17 200 členů a letos v lednu to bylo podle mluvčího Jana Nováčka kolem 7500 členů.

Video: Tady přespávám, ukazuje šéf chudnoucí ČSSD skromnou postel (4. 1. 2023)

Po neúspěchu v parlamentních volbách musí ČSSD velmi výrazně šetřit. Dokazuje to také místnost, ve které šéf strany Michal Šmarda přespává. | Video: Radek Bartoníček
 

Právě se děje

Další zprávy