Za utonutí dvou vietnamských chlapců v jezeře Lhota půjdou před soud jejich rodiče

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 9. 3. 2020 16:08
Tragický příběh utonutí dvou nezletilých vietnamských chlapců se završí u soudu. Podle zjištění deníku Aktuálně.cz přijal soud obžalobu, kterou státní zástupkyně podala na tři lidi - rodiče utopených dětí. Chlapci utonuli předloni počátkem srpna v jezeře Lhota v okrese Praha-východ. Případ zpočátku provázely spekulace, zda za smrt hochů nemohla lhostejnost zaměstnanců areálu.
Poslední rozloučení s utonulými chlapci.
Poslední rozloučení s utonulými chlapci. | Foto: ČTK

"Ve čtvrtek minulého týdne padla u našeho soudu obžaloba ohledně utonulých vietnamských dětí," potvrdil Aktuálně.cz Jindřich Špergl, mluvčí Okresního soudu v Mělníku, kam odpovědná státní zástupkyně Dana Čechová obžalobu podala.

Trojice rodičů - dvě matky a jeden otec (druhý u tragédie nebyl) - se budou zodpovídat z možného trestného činu, za který v případě uznání viny hrozí až šest let za mřížemi. "Osoby jsou stíhány pro přečin usmrcení z nedbalosti," vysvětlil mluvčí Špergl.

Kauzu bude podle informací Aktuálně.cz vyřizovat místopředsedkyně mělnického okresního soudu pro trestní úsek Markéta Martincová, na instanci působí od prosince 2013. Státní zástupkyni Čechové trvalo měsíc, než o obžalobě rozhodla. Návrh na její podání dostala od policie 5. února. "Jde o komplikovanější záležitost, jejíž zpracování si vyžaduje určitý čas," řekla Aktuálně.cz v půli února vedoucí mělnických žalobců Jaromíra Petrášová.

Hlavní líčení soudkyně Martincová ještě nenařídila. Lze navíc předpokládat, že tak ještě nějakou dobu neučiní. Důvodem je jazyková bariéra. "Z důvodu nutnosti překladu obžaloby do vietnamštiny," vysvětlil očekávanou prodlevu mluvčí soudu Špergl.

Stížnost proti stejnému obhájci

Dvojice malých chlapců se utopila v jezeře Lhota 2. srpna 2018. Jejich těla potápěči našli ve vodě zhruba dvě hodiny od přijetí nahlášení, že hoši zmizeli. Tragédie přitáhla velkou pozornost kvůli podezření, že za smrt chlapců mohou zaměstnanci areálu, kteří se po zmizení dětí vůči jejich rodičům prý chovali lhostejně. Kvůli tomu měla vzniknout časová prodleva, která děti stála života.

Vedení areálu od počátku odmítalo, že by jeho lidé situaci podcenili. Šéf koupaliště vysvětloval, že od matek postrádaných chlapců dostal špatné informace. "Dostali jsme informaci, že se děti ztratily, ne že jsou ve vodě. Matky neukazovaly na vodu, ale myslely si, že děti jsou někde v okolí," řekl idnes.cz vedoucí areálu Robert Nedvěd. Týdeník Respekt poté na základě rozhovorů s řadou svědků doložil, že pracovníci areálu nic špatného neudělali.

Jezero Lhota u Prahy
Jezero Lhota u Prahy | Foto: lhotajezero.cz

Tři dny po tragédii, v neděli 5. srpna, na koupališti proběhlo pietní setkání. Zúčastnilo se ho na 150 lidí. Kolem dřevěného kříže u lesní cesty položili lidé květiny a svíčky. Někteří podle vietnamského zvyku házeli na pietní místo rýži. "Byli již potrestáni tím nejvyšším trestem, úmrtím obou chlapců," komentoval možné trestněprávní provinění trojice rodičů předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter.

Policie obvinila rodiče hochů v říjnu 2018. Vyšetřování se natahovalo i kvůli tomu, že rodiče se na čas vypravili za příbuznými do Vietnamu. Nicméně šlo o návštěvu podle vietnamských zvyklostí, rodiče se nechtěli vyhýbat stíhání. Trvání kauzy prodloužila i stížnost žalobkyně proti tomu, že rodiče, přestože jejich role je v případů odlišná a jejich zájmy před soudem se kříží, mají stejného obhájce. Soud stížnost vyřídil teprve letos v lednu.

 

Právě se děje

před 5 minutami

EU chce dohodu s Británií, čas se krátí, řekla šéfka Evropské komise

Sporná témata ve vyjednávání Evropské unie s Británií by měla být řešitelná a unie je připravena "být kreativní" při hledání kompromisu. Nehodlá však ohrozit fungování svého jednotného trhu a v případě krachu rozhovorů je připravena na neřízený rozchod se svým bývalým členem. Europoslancům to ve středu řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž o osudu případné dohody rozhodnou následující dny.

Británie opustila po 47 letech evropský blok letos v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. V posledních týdnech již dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu společné smlouvy. Trojice hlavních sporných témat - rybolov, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů - však stále zůstává otevřená. Přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá přitom jen do konce tohoto roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy