Vietnamky nám neřekly, že jsou děti ve vodě. Hledali jsme je na břehu, brání se šéf areálu

Radek Dragoun Radek Dragoun
Aktualizováno 3. 8. 2018 19:57
Zdroj foto: Aktu.cz Zdroj foto: Aktu.cz
V jezeře Lhota poblíž Staré Boleslavi se ve čtvrtek utopili dva sedmiletí chlapci. Svědci tragické události kritizují areál za přístup k záchraně.
Policii a záchranku volali návštěvníci, areál jezera Lhota nic nedělal, říká návštěvnice | Video: Aktu.cz

Lhota u Staré Boleslavi - Po tragické smrti dvou sedmiletých chlapců, kteří ve čtvrtek utonuli v jezeře Lhota poblíž Staré Boleslavi, se snesla vlna kritiky na provozovatele areálu. Jeho zaměstnanci podle svědků oslovených redakcí Aktuálně.cz situaci podcenili a pro záchranu dětí neudělali maximum.

Klid parného čtvrtečního odpoledne narušila žena vietnamského původu, která začala hledat dva chlapce. "Postřehli jsme jednu maminku, která běhala po pláži a hledala dítě," popisuje události návštěvnice Marie. O pár minut později se pak z rozhlasu začínalo ozývat, že se pohřešují dvě děti, které se mají dostavit na informace. Pak následovalo i hlášení ve vietnamštině, patrně od jedné z matek dětí.

Svědci události se však shodují, že hlášení přišlo příliš pozdě, navíc to byla jediná snaha personálu situaci řešit. Do aktivního hledání pohřešovaných dětí se příliš nezapojovali ani plavčíci. "Celé to působilo amatérsky, nepřipraveně, neorganizovaně, neochotně. Chyběli například lidé, kteří by okamžitě vlezli do vody," dodává další svědek David. 

"Hodně lidí tam postávalo, chodilo po pláži, koukalo po dětech. Nechci jim křivdit, ale zdravotník s plavčíkem na mě spíš působili tak, že si povídají, než aby aktivně hledali. Personál tomu nedával takovou váhu, jakou to mělo. A pak to působilo i na lidi kolem, kteří si říkali, že o nic nejde, protože ze strany areálu byla aktivita téměř nulová. Jediné, co udělali, bylo, že poskytli mikrofon," dodává Marie.

To potvrzuje i další svědkyně události Keiko Rico, která o celém incidentu napsala příspěvek na Facebooku. Podle ní dokonce museli plavčíka několikrát vyvolávat rozhlasem, než se dostavil ke kanceláři. "Prosím vás, děcka jsou někde na hřišti, nevyvolávejte paniku, to se tady děje furt," reagoval podle ní personál kanceláře na výzvy, aby zavolal policii. Někteří z návštěvníků se podle ní dokonce nevybíravě vyjádřili i na adresu zoufalé matky, která po dětech pátrala. Personál koupaliště se prý choval naprosto neprofesionálně a celou situaci zlehčoval.

"Dle mého na něco podobného nebyli připraveni a ani neudělali maximum," přidává se návštěvnice Zuzana. Navíc podle svědků Blesku hrál roli i vietnamský původ nešťastníků. "Snažili se dovolat pomoci, ale protože byli Vietnamci, tak se s nimi vůbec nebavili a začali jim okamžitě tykat a mluvili s nimi jako s nějakým póvlem," tvrdí podle deníku dvě svědkyně.

Podle svědků také i přes opakované prosby návštěvníků odmítal personál kanceláře vyhlásit, aby lidé vylezli z vody a pomohli při pátrání po chlapcích. Výzvu nechali vyhlásit až policii, která na místo později dorazila.

"Je mi špatně ze sebe a z lidí kteří jsme tam byli, protože nikoho z nás nenapadlo skočit do vody a začít hledat. Ani před tím, ani potom. Zkusila to jen jedna z maminek nějakou dobu před tím, to ji ale vyvedli ostatní, že potřebuje pomoc, netušíc, proč to dělá. V tu dobu by je možná někdo z bězvědomí ještě probral…" napsala na Facebooku Keiko.

Případem se již zabývá policie. "Zjišťujeme veškeré okolnosti a příčiny této tragické události. Byla nařízena také soudní pitva a rovněž zjišťujeme, zda na smrti dvou dětí neměla podíl třetí osoba," říká mluvčí mělnických policistů Markéta Johnová.

Policie se zabývá také tím, zda nedošlo k protiprávnímu jednání ze strany provozovatelů areálu.

Mluvčí se k totožnosti utonulých dětí nechtěla vyjadřovat, podle informací Aktuálně.cz však nešlo o sourozence, jak naznačovaly některé informace.

Ředitel areálu Robert Nedvěd řekl serveru iDnes, že zaměstnanci areálu Lhota podle něj udělali pro záchranu dětí maximum. Česko-vietnamská společnost žádá vyšetření události. Nedvěd webu řekl, že matky dětí personálu neukázaly, kde byly děti naposledy a že mohly být ve vodě. Proto prohledávali jen okolí a do vody se nedívali. "Dostali jsme informaci, že se děti ztratily, ne že jsou ve vodě. Matky neukazovaly na vodu, ale myslely si, že děti jsou někde v okolí," řekl ředitel areálu.

Koupaliště také zveřejnilo na svém webu kondolenci. "Připojujeme se k vyjádření upřímné soustrasti rodinám dvou utonulých chlapců, kteří včera navštívili jezero ve Lhotě," stojí v prohlášení. 

Česko-vietnamská společnost v prohlášení požádala policii o vyšetření události. Informace o údajné neochotě personálu pomoci vietnamským matkám společnost čerpá z médií. "Vietnamci nejsou zločinci, ale neochota zachránit jejich dvě děti před utonutím zločinem je! Žádáme, aby Policie ČR tento xenofobní a odporný lidský hyenismus vyšetřila a viníci, aby byli předáni soudu k potrestání. Tato neochota pomoci Vietnamcům při záchraně života jejich dětí se již nikdy nikde nesmí opakovat!" uvedl čestný předseda a mluvčí Marcel Winter.

 

Právě se děje

Další zprávy