Za úlevy hoteliérům hrozí Česku trest

David Macháček
24. 11. 2005 0:01
Praha - Česko umožňuje tak velké úlevy z placení odměn podle autorského zákona, že mu za to hrozí trest EU. Aktuálně.cz má k dispozici pětistránkový dopis, ve kterém Evropská komise upozorňuje, že Česko svým přístupem k autorským právům porušuje hned několik mezinárodních úmluv.
Doklad, že Evropská komise považuje osvobození hoteliérů od placení poplatků za televizory a rádia na pokojích za porušení mezinárodních závazků České republiky.
Doklad, že Evropská komise považuje osvobození hoteliérů od placení poplatků za televizory a rádia na pokojích za porušení mezinárodních závazků České republiky. | Foto: Aktuálně.cz

Letos v lednu schválili poslanci a senátoři novelu autorského zákona, která majitele penzionů a hotelů osvobodila od placení poplatků za to, že na pokojích nabízí hostům rozhlasové a televizní vysílání. Obě komory zvedly pro úlevu ruce přesto, že vláda, Ministerstvo kultury i odborníci na autorské právo upozorňovali, že se takovým krokem Česká republika dostane do rozporu hned s několika mezinárodními smlouvami.

Podrobné vysvětlení a historický vývoj celé kauzy si můžete přečíst ZDE.

Hoteliéři však lobbingem, ke kterému se přiznali, ovlivnili dvacetičlennou skupinu poslanců a ta prosadila, že hotely budou od autorských poplatků osvobozeny. "Ano, je to iniciativa, která vzešla od nás. Současný autorský zákon vybírání poplatků umožňuje. Je však jen na rozhodnutí parlamentu, co zvolí," uvedla tehdy Mirka Luprichová z hoteliérské asociace Horeka. Vliv lobbistů přiznal i tehdejší poslanec US-DEU Marian Bielesz: "Snažíme se prosadit zájmy podnikatelů v pohostinství a ubytovacích službách," řekl poslanec.

Evropská komise nyní oficiální diplomatickou cestou doručila do České republiky upozornění, ve kterém poukazuje na porušování mezinárodních úmluv i povinností Česka jako členské země EU. Tím udělala první krok v procesu, který může skončit až vyměřením mnohamilionových sankcí.

V lednu 2004, kdy Ministerstvo kultury vedl Pavel Dostál, byl postoj úřadu jednoznačný - s úlevami pro hoteliéry nesouhlasil a upozorňoval, že Česká republika se dostane do střetu s mezinárodními zákony.
V lednu 2004, kdy Ministerstvo kultury vedl Pavel Dostál, byl postoj úřadu jednoznačný - s úlevami pro hoteliéry nesouhlasil a upozorňoval, že Česká republika se dostane do střetu s mezinárodními zákony. | Foto: Aktuálně.cz

Nepřípustné úlevy

"Mezinárodní úmluvy nepřipouštějí možnost omezit rozsah daného práva, jak k tomu došlo na základě českého ustanovení," stojí na čtvrté straně evropského dopisu.

"V případě hotelových pokojů pro členské státy Společenství taková výjimka přípustná není," je uvedeno hned na následující straně. Komise dále vyzývá českou vládu, aby jí odpověděla do 18. prosince.

"Výzvu jsme skutečně obdrželi a předali jsme ji Ministerstvu kultury, které na ni má odpovědět," sdělil mluvčí Ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Ministerstvo kultury přiznává, že neví, jak má konflikt s mezinárodním právem vyřešit. Bývalý šéf resortu Pavel Dostál, který letos v létě zemřel, zastával stejný názor jako Evropská komise - tak velké úlevy z autorského zákona považoval za neoprávněné. "V této chvíli nemohu říci, jak přesně celou věc vyřešíme. Problém to je, ale nechci ho nyní dál komentovat. Oficiální stanovisko nemáme zatím pohromadě," sdělil vedoucí oddělení autorského práva na Ministerstvu kultury Pavel Zeman.

Profesor Masarykovy univerzity v Brně, který je považován za předního odborníka na autorské právo, označil již před časem úlevu pro hoteliéry za "nesmyslný návrh".

Poslanci by sice mohli osvobození od placení poplatků zrušit v připravované velké novele autorského zákona, ale její projednávání sněmovna zatím odložila.

Příklady milionových sankcí

Dokud bude nadstandardní úleva platit, hrozí České republice za nedostatečnou ochranu autorských práv vysoké sankce. V obdobných kauzách již Evropská unie vede řízení proti Irsku, Portugalsku a Španělsku za to, že poskytly příliš velké úlevy uživatelům uměleckých děl. USA platí každý rok přes milion eur za to, že od poplatků osvobodily restaurace a bary.#reklama

Advokát Petr Ostrouchov, který se specializuje na autorské právo, navíc upozorňuje, že právě rozpor s mezinárodním právem zatím hoteliéry povinnosti platit poplatky nezbavil.

"Vzhledem k tomu, že příslušná část autorského zákona je v rozporu s právem Evropské Unie i s jinými mezinárodními smlouvami, podle článku 10 Ústavy České republiky má přednost ustanovení mezinárodní smlouvy. Hotely jsou de facto stále povinny získávat od kolektivních správců autorských práv svolení a platit jim odměnu. Soudy by v tomto ohledu měly místo vadné úpravy schválené českými poslanci aplikovat mezinárodní smlouvy," míní Ostrouchov.

 

Právě se děje

Další zprávy