Za první kráter ve Stromovce padlo trestní oznámení

Pavel Baroch
30. 5. 2008 11:53
Zem se propadla při hloubení tunelu Blanka
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Sdružení Arnika podalo trestní oznámení za to, že se minulý týden ve vyhlášeném pražském parku Stromovka propadla při hloubení nového tunelu zem.

Podle organizace kráter jen zázrakem nezranil žádného návštěvníka parku.

"Jáma hluboká přes patnáct metrů vznikla jen pár desítek metrů od lavičky a dětské houpačky. Naštěstí se země propadla v noci. Ve dne na probořené louce sedávají desítky lidí, park navštěvují stovky obyvatel a návštěvníků města. Viníci by měli být potrestáni, ať už za svou nedbalost, nebo porušení pracovních povinností," tvrdí Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika.

Arnika podala trestní oznámení na neznámého pachatele s podezřením na spáchání trestného činu obecného ohrožení. Zároveň požádala Český báňský úřad, aby prošetřil, jestli se při stavbě autostrády centrem Prahy neporušují zákony.

Tunelový komplex Blanka, který povede pod Letnou a Stromovkou, je součástí budovaného vnitřního silničního okruhu města. Tato část autostrády od křižovatky Malovanka až do Tróje vyjde na více než dvacet miliard korun.

Nestalo se nic vážného

Podle pražského magistrátu propadlá zem ve Stromovce není nikterak závažná událost, která by například narušila harmonogram výstavby této části vnitřního pražského okruhu, který by měl být dokončen v roce 2011.

"Zemina se propadla do tunelu. Je to věc, která se stává," řekl Aktuálně.cz ředitel odboru městského investora Jiří Toman. Podle expertní skupiny, která událost ve Stromovce prověřovala, sesuv půdy zavinil i dlouhodobý déšť.

"Hodně pršelo," konstatoval Toman, podle něhož se na propadnutí půdy podepsalo i složení horniny. "Jednotlivé vrstvy horniny se daly do pohybu a nakonec se zemina propadla do jednoho tubusu tunelu," dodal Toman.

Letná se proměňuje. Výjezd z tunelu Blanka je už zřetelný. Pohled směrem na Chrám sv. Víta.
Letná se proměňuje. Výjezd z tunelu Blanka je už zřetelný. Pohled směrem na Chrám sv. Víta. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Je to mimořádně závažné

Výroky vysokého úředníka pražského magistrátu pobouřilo sdružení Arnika, které patří mezi největší kritiky stavby tunelového komplexu.

"Vedoucí pracovníci magistrátu si zřejmě vůbec neuvědomují, že tunel se nachází pod hojně navštěvovaným městským parkem. V takovém prostředí je podobná nehoda mimořádně závažná," poznamenal Jan Losenický, mluvčí sdružení Arnika.

Nevládní organizace dlouhodobě poukazují na možný negativní dopad nové autostrády. Stavba nikdy neprošla expertním posouzením podle vlivu na životní prostředí. Kritici vyčítají projektu například to, že nová dálnice, která vzniká na dohled od chrámu svatého Víta, přivede do centra města další tisíce automobilů a zhorší kvalitu života.

Magistrát ovšem trvá na tom, že nová široká silnice pomůže vyčistit vzduch, který v hlavním městě patří právě kvůli husté automobilové dopravě k nejvíce špinavým v zemi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Přívalové deště zaplavily jihokorejský Soul, sedm lidí zemřelo

Nejméně sedm lidí zemřelo při přívalových deštích, které v noci na úterý zaplavily jihokorejskou metropoli Soul a její okolí. Šest lidí se stále pohřešuje, informovala agentura AP. Liják proměnil ulice metropole v řeky, zastavil metro a způsobil výpadky energie.

Nad Soulem začalo pršet v pondělí ráno, večer déšť zesílil. Podle korejského meteorologického úřadu v jižní části hlavního města v pondělí v noci napršelo přes 100 milimetrů za hodinu, přičemž některé čtvrti zaznamenaly až 141,5 milimetru srážek za hodinu. Přes 420 milimetrů srážek naměřily úřady od pondělí do úterý ráno v jednom z obvodů, který sousedí s řekou Han.

Podle meteorologů jde o nejvyšší údaje za poslední desetiletí, předpověď navíc hlásí další déšť.

Nejméně pět lidí zahynulo v Soulu a další dva v sousední provincii Kjonggido. Čtyři ze sedmi obětí voda uvěznila v zaplavených budovách, jedna byla pravděpodobně zasažena elektrickým proudem, další našli pod troskami autobusové zastávky. Sedmý člověk zahynul při sesuvu půdy.

V metropoli a okolních městech liják poničil téměř 800 budov, přes 400 lidí se muselo evakuovat, uvedlo jihokorejské ministerstvo vnitra. V luxusním a hustě obydleném obvodu Kangnam voda zaplavila budovy i obchody, které se ocitly bez proudu. Voda zastavila auta i autobusy a zastavila provoz metra, někteří lidé se proto nemohli dostat ráno domů nebo večer do práce.

"Byl jsem včera večer nedaleko stanice Kangnam, když déšť zesílil, hromy a blesky udeřily každých 30 vteřin," uvedl 27letý muž, který v místě pracuje v kanceláři. "Najednou byly zaplavené autobusy, metro i ulice, a proto jsem se rychle rozhodl rezervovat si ubytování, abych tu nezůstal uvězněný a bez místa, kam jít," dodal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

 Provoz na železniční trati mezi Berounem a Prahou zastavil v úterý ráno požár osobního vlaku ve stanici Karlštejn. Průvodčí se lehce nadýchal zplodin, jinak se událost obešla bez zranění. Doprava na trati byla zhruba na hodinu zcela přerušena, poté začaly jezdit vlaky po dvou nezávislých kolejích a provoz byl dál omezen. Ráno hasiči likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, vyplynulo z informací hasičů a Správy železnic.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Ve vagonu cestovalo přibližně 30 lidí, všichni byli evakuováni ještě před příjezdem hasičů," řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky, příčinu a okolnosti vyšetřovatelé zjišťují.

Zdroj: ČTK / BBC News
Další zprávy