Za první kráter ve Stromovce padlo trestní oznámení

Pavel Baroch
30. 5. 2008 11:53
Zem se propadla při hloubení tunelu Blanka
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Sdružení Arnika podalo trestní oznámení za to, že se minulý týden ve vyhlášeném pražském parku Stromovka propadla při hloubení nového tunelu zem.

Podle organizace kráter jen zázrakem nezranil žádného návštěvníka parku.

"Jáma hluboká přes patnáct metrů vznikla jen pár desítek metrů od lavičky a dětské houpačky. Naštěstí se země propadla v noci. Ve dne na probořené louce sedávají desítky lidí, park navštěvují stovky obyvatel a návštěvníků města. Viníci by měli být potrestáni, ať už za svou nedbalost, nebo porušení pracovních povinností," tvrdí Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika.

Arnika podala trestní oznámení na neznámého pachatele s podezřením na spáchání trestného činu obecného ohrožení. Zároveň požádala Český báňský úřad, aby prošetřil, jestli se při stavbě autostrády centrem Prahy neporušují zákony.

Tunelový komplex Blanka, který povede pod Letnou a Stromovkou, je součástí budovaného vnitřního silničního okruhu města. Tato část autostrády od křižovatky Malovanka až do Tróje vyjde na více než dvacet miliard korun.

Nestalo se nic vážného

Podle pražského magistrátu propadlá zem ve Stromovce není nikterak závažná událost, která by například narušila harmonogram výstavby této části vnitřního pražského okruhu, který by měl být dokončen v roce 2011.

"Zemina se propadla do tunelu. Je to věc, která se stává," řekl Aktuálně.cz ředitel odboru městského investora Jiří Toman. Podle expertní skupiny, která událost ve Stromovce prověřovala, sesuv půdy zavinil i dlouhodobý déšť.

"Hodně pršelo," konstatoval Toman, podle něhož se na propadnutí půdy podepsalo i složení horniny. "Jednotlivé vrstvy horniny se daly do pohybu a nakonec se zemina propadla do jednoho tubusu tunelu," dodal Toman.

Letná se proměňuje. Výjezd z tunelu Blanka je už zřetelný. Pohled směrem na Chrám sv. Víta.
Letná se proměňuje. Výjezd z tunelu Blanka je už zřetelný. Pohled směrem na Chrám sv. Víta. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Je to mimořádně závažné

Výroky vysokého úředníka pražského magistrátu pobouřilo sdružení Arnika, které patří mezi největší kritiky stavby tunelového komplexu.

"Vedoucí pracovníci magistrátu si zřejmě vůbec neuvědomují, že tunel se nachází pod hojně navštěvovaným městským parkem. V takovém prostředí je podobná nehoda mimořádně závažná," poznamenal Jan Losenický, mluvčí sdružení Arnika.

Nevládní organizace dlouhodobě poukazují na možný negativní dopad nové autostrády. Stavba nikdy neprošla expertním posouzením podle vlivu na životní prostředí. Kritici vyčítají projektu například to, že nová dálnice, která vzniká na dohled od chrámu svatého Víta, přivede do centra města další tisíce automobilů a zhorší kvalitu života.

Magistrát ovšem trvá na tom, že nová široká silnice pomůže vyčistit vzduch, který v hlavním městě patří právě kvůli husté automobilové dopravě k nejvíce špinavým v zemi.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy