Při ražbě tunelu se v pražské Stromovce propadla zem

Pavel Baroch
20. 5. 2008 12:20
Díra má v průměru asi 20 metrů
Stavební práce ve Stromovce
Stavební práce ve Stromovce | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Při hloubení komplexu tunelů Blanka se v úterý nad ránem ve vzácném pražském parku Stromovka propadla zem.

Reportér Aktuálně.cz, který byl na místě, uvedl, že díra má v průměru asi dvacet metrů.

Ředitel odboru městského investora Jiří Toman potvrdil, že zem se propadla při ražbě tunelu na budované autostrádě centrem hlavního města, která vede od Malovanky na Letnou, odtud tunelem pod Stromovkou a Vltavou až do Tróje.

Kritici nové silnice tvrdí, že v některých pražských čtvrtích se kvůli ní zhorší životní prostředí. Magistrát oponuje, že pražské ovzduší silnice naopak pomůže vyčistit.

Magistrát: Stává se to, nic to není

Podle pražského magistrátu propadlá zem ve Stromovce není nikterak závažná událost, která by například narušila harmonogram výstavby této části vnitřního pražského okruhu za desítky miliard korun.

"Zemina se propadla do tunelu. Je to věc, která se stává," řekl Aktuálně.cz ředitel odboru městského investora Jiří Toman, podle něhož se zemina propadla okolo čtvrté hodiny ráno.

Toman dodal, že se událostí ve Stromovce zabývala Rada geotechnického monitoringu, v níž je asi patnáct odborníků. Rada zjistí přesnou příčinu nehody a navrhne způsob opravy.

Kritici: Potvrdily se naše obavy o Stromovku

Královská obora, neboli Stromovka patří mezi nejvzácnější parky v hlavním městě. Založena byla nejspíš ve 13. století Přemyslem Otakarem II. a od roku 1988 je park o rozloze 105 hektarů chráněnou přírodní památkou.

"Potvrzují se naše původní obavy, že nová autostráda s komplexem tunelů Blanka může Stromovku skutečně poškodit," reagoval na událost v parku Martin Skalský z ekologického sdružení Arnika, které patří mezi kritiky nové silnice.

Podle Skalského nejprve magistrát tvrdil, že do Královské obory žádné těžké stroje kvůli tunelu nevjedou - nakonec tam však byly. Podle původních plánů se totiž nadloží nad tunelem mělo zpevňovat zdola, z vyhloubené štoly.

Úřady ovšem nakonec souhlasily s tím, aby těžká technika včetně vrtné soupravy pracovala svrchu, ze Stromovky. Jedním z hlavních důvodů bylo to, že se tím ušetřilo nemálo peněz.

Zpevňování stropu tunelu Blanka nepomohlo

Foto: Aktuálně.cz

Jak se ovšem ukázalo, zpevnění stropu budovaného tunelu Blanka nepomohlo a část zeminy se nakonec stejně propadla.

"Pražský magistrát přitom tvrdil, že Stromovku stavba nové komunikace nijak nepoškodí," poznamenal Skalský, podle něhož je nyní otázkou, nakolik je úterní nehoda s propadlou zemí závažná.

"Celá Stromovka je ale velmi citlivá, může se tam například narušit vodní režim," řekl Aktuálně.cz Martin Skalský z ekologického sdružení Arnika.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy