Praha - Většina z těch, kteří řídili české předsednictví Evropské unii, jsou už v Bruselu. Nebo jinde daleko od Strakovy akademie.
Pracovali jsme ve stresu, ale nic špatného se na našem útvaru nedělo, říkají ti, kterým se dá ještě dovolat.
Tým bývalého vicepremiéra pro Evropu Alexandra Vondry se chlubil neokoukanými tvářemi a diplomy ze zahraničních univerzit. Jedinečná příležitost na úřadu vlády pro ně však byla často jen přestupní stanicí a prestižním zářezem do profesního životopisu.
Teď pověst týmu utrpěla šrám - Aktuálně.cz ve čtvrtek zveřejnilo, že ministerstvo financí podalo na Vondrovo předsednictví trestní oznámení kvůli ztraceným stamilionům.
Zavolejte později
Nejvýš si dnes stojí muž, který byl Vondrovým náměstkem. O Marku Morovi, který se už před předsednictvím osvědčil jako odborník na unijní fondy, se po pádu Topolánkovy vlády mluvilo jako o kandidátu na úřednického premiéra.
Rozhodl se ale pro Brusel a teď tam koordinuje unijní schůzky na nejvyšší úrovni. Je šéfem kabinetu generálního tajemníka Rady Evropské unie. A zároveň jedním z nejvýš postavených Čechů v unijních institucích vůbec.
"Teď nemohu, zavolejte později," řekl do telefonu Mora, když došla řeč na vzpomínky na české předsednictví. Později se mu už dovolat nedalo.
V Praze nadále ale působí bývalý šéf odboru rozpočtu a veřejných zakázek David Mlíčko, pracuje jako právník v soukromé firmě. K případu podezřelých zakázek se ovšem také nechtěl vyjadřovat.
Stejně nedostupná byla po zveřejnění Vondrova problému i jeho někdejší náměstkyně Jana Hendrichová, bývalá úřednice ministerstva financí.
Slzy za předsednictví
"Trestním oznámením jsem překvapen. Bylo to období, kdy se tam točily velké peníze ve velmi úzkém časovém prostoru. Byl tam velký stres, ale neděly se tam žádné nepravosti," říká muž, který měl k organizaci, a tedy i k zakázkám blízko, šéf logistiky předsednického týmu Radomír Karlík.
Podle něj zakázky pro ProMoPro prošly vnitřním auditem na Úřadu vlády už v roce 2009.
Karlík, který dnes působí na české ambasádě v syrském Damašku, popisuje Vondru jako důsledného šéfa, který komunikoval osobně. Spíš než jako politik nebo úředník prý vystupoval jako manažer.
Vondrovi lidé obecně působili semknutě, o svém šéfovi mluvili s velkým respektem. Dalo by se říct, že k němu vzhlíželi.
Když padla Topolánkova vláda v půli předsednictví, jedna z blízkých spolupracovnic vicepremiéra se tehdy například novinářům svěřovala, že unijní karambol dlouho oplakávala.
Osobní nasazení u předsednického týmu nechybělo i přesto, že zaměstnanci pracovali na Úřadu vlády jen krátce - na smlouvu ohraničenou na dobu určitou. Většina z nich odešla v druhém pololetí roku 2009, kdy se celá unijní akce uzavírala.
Žluté lázně na scéně
Dnes na unijní sekci na Úřadu vlády působí ve vysokých pozicích dvě ženy, které "zažily" Vondru. Právnička Lenka Pítrová a marketingová expertka Gabriela Švecová.
Druhou jmenovanou si na úřad dovedl právě tehdejší vicepremiér. Přišla z firmy Taiko, kde do začátku roku 2008 působila jako marketingová ředitelka. Taiko například provozuje Žluté lázně v Praze - Podolí, kde se scházejí vlivné pražské figury z politiky a byznysu. Společnost má podle kuloárů blízko k vlivnému pražskému podnikateli Romanu Janouškovi, jednomu z "kmotrů" ODS.
Sekci má dnes na starosti Vojtěch Belling. Loni se mluvilo o tom, že unijní agendu na Úřadu vlády povede nový "eurotajemník". Novou funkci se snaží prosadit premiér Petr Nečas. Po sporu s Karlem Schwarzenbergem, který chce uhájit unijní kompetence pro své ministerstvo zahraničí, je ale plán zatím u ledu.
Cesta z Bruselu a zpět
Na dobu předsednictví se podařilo do Česka dostat i odborníky, kteří se už zabydleli v unijních institucích.
Například Vondrova ředitelka pro koordinaci evropských politik Karolína Kottová se do Bruselu po skončení předsednictví zase vrátila. Mluví pěti cizími jazyky, působila i na misi v Kosovu a dnes pracuje pod eurokomisařkou pro vnitřní záležitosti EU Cecilii Malmströmovou.
"Z podstaty mé práce jsem logicky nepřicházela do kontaktu s finančním obhospodařováním předsednictví. Na to tam byli experti, kteří byli v jiné sekci a fyzicky i v jiné budově. Kdykoli jsme měli společná jednání, tak na mě působili kompetentně, věděli co a jak dělat, jaká jsou pravidla a termíny. Bez znalosti jakéhokoli detailu mohu pouze říct, že má osobní zkušenost na Úřadu vlády byla výborná," napsala Kottová z Bruselu.