Praha – Skupina šesti desítek poslanců navrhla vrátit do trestního zákoníku čin veřejného hanobení prezidenta republiky. Za jeho spáchání by lidem hrozilo až roční vězení. Předlohu podepsali zejména zákonodárci vládních ČSSD a hnutí ANO a opozičních KSČM a Úsvitu. Před dalším projednáváním v parlamentu ji posoudí vláda.
"Kdo veřejně hanobí prezidenta republiky, ruší výkon jeho pravomoci a snižuje tak jeho vážnost, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo propadnutím věci," znělo by nové ustanovení.
Předkladatelé novely chtějí doplnit také přestupkový zákon. Postih by hrozil lidem, kteří by znevážili postavení prezidenta při výkonu pravomoci.
"Díky této novele trestního práva a práva přestupkového by v budoucnosti nemělo docházet k excesům na adresu prezidenta republiky, k jeho hrubým veřejným urážkám," napsali autoři v čele se Zdeňkem Ondráčkem (KSČM) v důvodové zprávě. Jsou přesvědčeni o preventivním účinku navrhovaného trestného činu a přestupku a tvrdí také, že postihy by nebyly nijak "drakonické, ale měly by spíše výchovný charakter".
"V současné době jsme stále častěji svědky urážek hlavy státu, státních symbolů, avšak adekvátní ochrana zde chybí, a proto je třeba onu již zmiňovanou a přetrženou kontinuitu ochrany prezidenta republiky v rovině práva veřejného opět do právního řádu začlenit," vysvětlují navrhovatelé.
Novela záhy vyvolala kritiku. "Rád bych i nadále žil v zemi, kde lidé mohou svobodně mluvit i o prezidentovi. Stejně jako prezident mluví o nich," napsal na Twitteru šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. Podobně reagoval i šéf lidoveckých poslanců Jiří Mihola. "Myslí-li to podepsaní poslanci vážně s výchovným působením skrze tento nesmysl, ať raději podpoří občanské vzdělávání," uvedl.
Proti se postavil i europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil. "Nápad části poslanců zavést znovu trestný čin hanobení hlavy státu zavání návratem ke komunistické ochraně papalášů. Stačí trestnost pomluvy," napsal.
Hrad návrh komentovat nechtěl. "Vzhledem k tomu, že se novela týká prezidenta republiky, pan prezident nyní nebude do projednávání vstupovat svým prohlášením. Je tedy plně na zákonodárcích, jak s předlohou naloží," napsal Aktuálně.cz mluvčí Jiří Ovčáček.
Je ve vlastním zájmu M.Zemana,aby se to nikdy neschválilo.On sám by byl v konfliktu se zákonem minimálně jednou týdně. https://t.co/shWhwHep6i
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) November 15, 2016
Ochrana hlavy státu byla v právním systému už za takzvané první republiky, popisují autoři novely. Za socialismu bylo hanobení republiky a jejích představitelů trestným činem až s dvouletou sazbou odnětí svobody. V 90. letech minulého století ale byly tyto skutky z trestního řádu vypuštěny.
Poslanci, kteří navrhují roční vězení za hanobení prezidenta
KSČM (27)
Zdeněk Ondráček, Marie Pěnčíková, Hana Aulická Jírovcová, Ivo Pojezný, Václav Snopek, Jaroslav Borka, Karel Šidlo, Leo Luzar, Jiří Valenta, Josef Nekl, Miroslav Opálka, Alena Nohavová, Milada Halíková, Stanislav Grospič, Marta Semelová, Stanislav Mackovík, Josef Zahradníček, Josef Šenfeld, Alexander Černý, Gabriela Hubáčková, Květa Matušovská, Jan Klán, Pavel Kováčik, Vladimír Koníček, René Číp, Miroslav Grebeníček, Vojtěch Filip
ČSSD (15)
Vítězslav Jandák, Jaroslav Foldyna, Zdeněk Syblík, Pavlína Nytrová, Miroslava Strnadlová, Marie Benešová, Markéta Wernerová, Jaroslav Zavadil, Ladislav Velebný, Zuzana Kailová, Jaroslav Krákora, Stanislav Huml, Jiří Běhounek, Dana Váhalová, Richard Dolejš
ANO (15)
Zdeněk Soukup, Zuzana Šánová, Vlastimil Vozka, Milan Brázdil, Stanislav Pfléger, Pavel Plzák, Stanislav Berkovec, Jana Lorencová, Bronislav Schwarz, Josef Hájek, Martin Sedlář, Josef Kott, Pavel Čihák, Margit Balaštíková, Bohuslav Chalupa
Úsvit (5)
Marek Černoch, Olga Havlová, Jana Hnyková, David Kádner, Martin Lank,
Nezaření (2)
Petr Adam, Karel Fiedler