Organizátoři letos připravili 21 tras včetně několika pro cyklisty a vozíčkáře. V cíli pochodu na všechny účastníky čekal tradiční suvenýr, plastová bota, letos měla modrou barvu. Loni se do Prčice vydalo kolem 24 500 turistů. I letos České dráhy kvůli pochodu posílily spoje, přesto byly některé vlaky plné. Fronty se podle účastníků pochodu tvořily i u stánků s občerstvením.
Chodci si mohli vybrat z různých variant tras, a to v délce od 23 do 70 kilometrů. Nejdelší začínala v Praze u stanice metra Háje. První účastník, který na ni vyrazil, došel do cíle deset minut po poledni. Stejný chodec byl nejrychlejší i loni. První žena dorazila do cílem kolem 15:00.
Největší zájem bývá o trasy kolem 30 kilometrů, tedy ty nejkratší. Speciální trasa z Votic je pro děti, měří 23 kilometrů, absolvovalo jich přes 4000 lidí. "Děti chodí hodně i jiné trasy než dětskou. Pokud to jsou děti, které jsou zvyklé se s rodiči hýbat, tak to dají," uvedla Horáková.
Na pochod se poprvé vydal i patnáctiletý Jakub z Prahy, absolvoval trasu ze Střezimíře, kam dojel společně se svým otcem vlakem. "Překvapilo mě, že je tady tolik lidí. V podstatě už si tu vzájemně šlapeme na nohy," řekl. Podle něj ale pořadatelé vše perfektně připravili a s orientací nebyl nikde problém.
Trasa pro vozíčkáře, která začíná v Miličíně, je dlouhá 13 kilometrů a zájem o ni dle pořadatelů postupně roste, letos jich jelo 159. Cyklistické trasy byly čtyři a projelo po nich kolem 1400 cyklistů.
Tradiční pochod Praha-Prčice je podle pořadatelů nejmasovější tuzemská akce svého druhu s nejdelší nepřerušenou tradicí. Poprvé se konal roku 1966, kdy se pět stovek turistů pokusilo překonat vzdálenost 100 000 českých loktů, což je zhruba 60 kilometrů.