Praha - Prvního září 2009, přesně sedmdesát letech od vypuknutí druhé světové války, vyjede z Prahy do Londýna speciální vlak připomínající dobročinnou misi britského makléře Nicholase Wintona.
Winton od března do září 1939 zachránil před transportem do nacistických táborů smrti 669 dětí, které odvezl do Londýna, kde našly azyl v rodinách britských občanů.
Rodiny zachráněných dětí se od té doby rozrostly na pět tisíc potomků - říká se jim "Wintonovy děti".
Wintonovu záchrannou misi, kterou muž držel v tajnosti i před svými nejbližšími, odhalila až po padesáti letech jeho žena při úklidu půdy, kde našla dokumenty pojednávající o dětských transportech za svobodou.
Wintonovo počínání nyní připomene projekt Winton train - Inspirace dobrem.
Wintovo počíná jako výzva pro mladé filmaře
Speciální vlak, který vyrazí na stejnou trasu jako tehdejší Wintonovy vlaky, má symbolizovat touhu po svobodě a jasné odmítnutí nacionální, etnické či náboženské nenávisti.
Uvnitř dobových vagónů tažených parní lokomotivou se na společné cestě sejdou někteří potomci Wintonem zachráněných dětí, významné osobnosti evropského veřejného života a také studenti uměleckých škol, kteří budou cestu dokumentovat.
Cestu vlaku na Liverpoolské nádraží v Londýně budou také doprovázet akce pořádané mladými studenty z celé Evropy. Úkolem studentů bude prostřednictvím filmu a dalších uměleckých prací šířit svědectví o současných konfliktech a lidech, kteří se jim dokázali postavit navzdory všem a všemu. Především pak studenty filmových škol má Wintonovo počíná inspirovat v jejich tvorbě.
Na námětech filmů už nyní pracují studenti absolventského ročníku Filmové Akademie Miroslava Ondříčka. Režisérskou záštitu nad jejich projekty převezme Matěj Mináč, který se dokumentování životů Wintonových dětí již věnuje. Nejlepší snímky vybrané z prací studentů z celého světa se budou promítat během cesty Wintona vlaku do Londýna.
Studenti: Winton si zaslouží Nobelovu cenu
Organizátoři akce věří, že vlak v jeho cíli přivítá sám Winton. Ten se ve Velké Británii mimo jiné také angažoval v péči o staré lidi. Za jeho činy ho britská královna povýšila do šlechtického stavu. Je také nositelem Řádu T. G. Masaryka.
Z iniciativy žáků Základní školy v Kužaku pak také vznikla petice, v níž studenti základních a středních škol žádají norský parlament, aby Wintonovi udělil Nobelovu cenu za mír. Na konci ledna letošního roku se pod peticí objevilo už přes 47 tisíc podpisů.
Záštitu nad projektem přijal také premiér Mirek Toplánek. Podle jeho slov musí být výročí rozpoutání druhé světové války, který si Evropská unie připomene během našeho předsednictví, především reflexí odvahy bránit nejen svůj život a svobodu, ale i životy našich sousedů.