Z ministra zahradníkem. Prachař vede firmu na údržbu zeleně

Radek Nohl Radek Nohl
15. 1. 2015 9:21
Exšéf resortu dopravy Antonín Prachař v minulosti působil v dopravních společnostech. Teď to změnil: šéfuje své firmě, která navrhuje zahrady a parky.
Bývalý ministr dopravy Antonín Prachař.
Bývalý ministr dopravy Antonín Prachař. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Antonín Prachař z hnutí ANO si našel novou práci. Krátce poté, co loni v listopadu skončil jako ministr dopravy, se začal naplno šéfovat své firmě, která navrhuje soukromé i firemní zahrady, projektuje parky a o zeleň se pak také stará.

Prachařova nová práce přitom může být pro řadu lidí překvapením: exministr v minulosti působil v jiném odvětví. Podnikal ve společnostech, které se zaměřují na dopravu. Do tohoto oboru se ale jen tak vrátit nesmí. Až do letošního října mu totiž běží takzvaná konkurenční doložka. Pokud by ji porušil, musel by platit pokutu.

Prachař si své nové angažmá pochvaluje. "Mám šest podřízených. Je to krásná práce," řekl bývalý politik pro Aktuálně.cz.

Okradli je. Tak je exministr zainvestoval

Do firmy Zahrady Alfa, kterou nyní vlastní z 80 procent, se přitom podle svých slov dostal náhodou. "Je to zvláštní příběh lidí, kteří mi dělali zahradu na rodinném domě," popisuje Prachař.

Ti lidé byli podle Prachaře okradeni svými společníky a exministr jim pomohl. "Ztratili iluze. Dal jsem je dohromady a začali znovu pracovat. Výsledky jsou vidět, je to skvělý mladý kolektiv. Já jsem investor a náš zákazník je občan, nikoliv stát," odpověděl Prachař rovnou i na dotaz Aktuálně.cz, zda jeho společnost získala veřejnou zakázku od nějaké státní společnosti nebo úřadu.

Prachaře nahradil Ťok

Firma se sídlem na Přerovsku, kde bydlí i Prachař, přitom na svém webu nabízí i práci pro obce a jejich parky a zeleň. Prezentuje tam i několik zahrad, které realizovala v loňském roce.

Jak si Zahrady Alfa od svého vzniku v roce 2012 vedou, ovšem není veřejně dohledatelné. Firma v obchodním rejstříku zatím žádnou zprávu o svém hospodaření nezveřejnila.

Bývalý ministr se stal jedním ze tří společníků hned při založení společnosti. Loni v lednu svůj podíl zvýšil a poté, co skončil na ministerstvu, se stal šéfem. 

Že spoluvlastní zahrádkářskou firmu, uvedl Prachař i v majetkovém přiznání, které musel po svém odchodu odevzdat v Poslanecké sněmovně. Kromě toho do něj také napsal, že vlastní akcie firem Erste Bank, General Electric a Comp Vale Do Rio v celkové hodnotě 1,04 milionu korun.

Prachař na ministerstvu dopravy vydržel sotva deset měsíců. Sám rezignoval poté, co se stal postupně jedním z nejkritizovanějších ministrů Sobotkovy vlády. Několikrát přitom zopakoval, že odešel sám od sebe a nikdo ho k tomu nenutil. Své angažmá navíc označil za úspěšné.

Kritika se na Prachaře valila především kvůli prodlevám při řešení sesuvu na dálnici D8 a kvůli personálním přehmatům na Ředitelství silnic a dálnic, kde ministr marně hledal nového šéfa.

V čele úřadu Prachaře nahradil začátkem prosince generální ředitel stavební firmy Skanska Dan Ťok.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy