Z Karlína do Podbaby lodí. Pražští radní schválili studii o zřízení vodní tramvaje

Matěj Pur
6. 5. 2019 19:45
V budoucnu by se mohly do systému Pražské integrované dopravy přidat také takzvané vodní tramvaje. Od již provozovaných přívozů by se lišily tím, že by se pohybovaly nahoru a dolů po proudu řeky. Radní hlavního města Prahy v pondělí schválili studii, která zhodnotí reálné možnosti lodní přepravy.
K již provozovaným přívozům napříč břehy se možná přidá i podélná říční doprava.
K již provozovaným přívozům napříč břehy se možná přidá i podélná říční doprava. | Foto: Ludvík Hradilek

"Chceme nabízet nové možnosti pohybu ve městě a vodní tramvaje mohou být jednou z novinek. Pražany by tak s jednou průkazkou MHD mohlo čekat příjemné rozhodování, jestli do práce a do kina pojedou tramvají, nebo se raději svezou přímo po Vltavě," uvedl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr za hnutí Praha sobě, který s návrhem přišel.

V plánu jsou celkem tři linky. Jižní linka by měla propojit oblast Dvorců s Janáčkovým nábřežím přes Smíchov a Výtoňskou náplavku, centrální linka Smetanovo nábřeží se Střeleckým, Slovanským a Dětským ostrovem, severní linka by mohla oživit meandrovou část Vltavy mezi Karlínem, Holešovicemi a Podbabou.

Poslední studie zabývající se lodní přepravou na Vltavě je devět let stará, a je tedy nutné ji zaktualizovat. "Studie má například ukázat, v jakém stavu jsou jednotlivá přístaviště, kudy by bylo nejvhodnější jednotlivé linky vést, kolik by zavedení linek stálo nebo jak dlouho by cesta trvala. Rozhodně by nemělo jít o novou atrakci pro turisty, ale o linky, kterými budou jezdit běžní Pražané," doplnil Scheinherr.

Hnutí Praha sobě mělo zřízení vodních tramvají již ve svém předvolebním programu, kde označovali za ostudu dosavadní politické reprezentace to, že Praha Vltavu nevyužívá, jako je to obvyklé u moderních evropských metropolí. Díky hnutí byl také rozvoj říční dopravy v Praze jedním z bodů programového prohlášení koalice.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Bělobrádek se nebude ucházet o uvolněný předsednický post lidovců, Výborný odstoupil z osobních důvodů

Bývalý dlouholetý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyloučil kandidaturu na pozici šéfa strany. Na twitteru uvedl, že se o pozici ucházet nebude, neboť kandidaturu ohlásili místopředseda strany a šéf lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek a europoslanec Tomáš Zdechovský. Místo z rodinných důvodů opouští Marek Výborný.

"Vzhledem k tomu, že kandidaturu na předsedu KDU-ČSL ohlásili Jan Bartošek a Tomáš Zdechovský, kandidovat určitě nebudu. Konec hlášení," uvedl Bělobrádek.

Výborný rezignuje na funkci předsedy k termínu mimořádného sjezdu strany, který by se měl uskutečnit 25. ledna. Termín na dnešním jednání musí případně potvrdit celostátní konference, která je nejvyšším stranickým orgánem mezi sjezdy.

před 1 hodinou

Z nemocnice v Ostravě byl propuštěn i druhý zraněný po střelbě

Po úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava už ve zdravotnickém zařízení nezůstává žádný pacient. I druhého zraněného muže lékaři v pátek odpoledne propustili do domácí péče. 

Dvaačtyřicetiletý střelec zabil sedm lidí. Poslední oběť, kterou muž střelil do hlavy, podlehla svým zraněním ve čtvrtek. Žena byla od útoku v kritickém stavu. Ve stejný den byl do domácího léčení propuštěn jeden ze zraněných mužů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy