Praha chce lanovkou propojit Bohnice a Podbabu. Vydrží prý i vítr 140 km/h

Praha chce lanovkou propojit Bohnice a Podbabu. Vydrží prý i vítr 140 km/h
Vizualizace lanové dráhy Podbaba - Bohnice.
Vizualizace lanové dráhy Podbaba - Bohnice.
Vizualizace lanové dráhy Podbaba - Bohnice.
Současné spojení Bohnic a Dejvic je podle Prahy nedostačující. Autobusem a dvěma linkami metra trvá přejezd z jedné čtvrti do druhé 40 minut.
Foto: Ropid/Cedop
Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 27. 1. 2019 20:09
Praha má nakročeno ke stavbě první lanovky, jež by spojila oba břehy Vltavy. Vést by měla z Podbaby přes zoologickou zahradu do Bohnic. Její stavba by podle studie byla čtyřikrát levnější než spojení tramvajovou tratí. Mohla by být i mnohem rychleji, zhruba do šesti let. "Pokud město řekne, že ji podporuje a udělá vše pro to, aby byla, lze zahájit stavbu do čtyř let. Další rok až rok a půl by pak trvala stavba," uvedl Martin Fafejta ze společnosti Ropid, který prezentoval právě dokončenou studii proveditelnosti pražským zastupitelům. Naopak tramvaj do Bohnic není v plánech do roku 2030.

V minulosti se sice plány na lanovky v metropoli objevovaly, ale byly odmítány jako megalomanské a nesmyslné bez dopravní návaznosti. "Je to první projekt lanovky, který má smysl, a současně je od počátku deklarováno, že bude součástí pražské integrované dopravy," uvedl člen dopravního výboru zastupitelstva a radní Prahy 7 pro dopravu Ondřej Mirovský (Zelení).

"Předchozí projekty, které jsme viděli, byly dopravní nesmysly, spíše zážitková jízda nad Prahou. A navíc soukromé projekty, které měly vydělávat a mít jiné tarify než veřejná doprava," dodal Mirovský.   

Lanovka může zlepšit spojení Bohnic s jinými městskými částmi. Místní obyvatelé opakovaně odmítají tramvajové spojení a preferují dosavadní autobusy, které je vozí k metru Kobylisy. "Kdyby tramvaje kličkovaly sídlištěm, odebraly by nejen zeleň, ale i dopravní pruh. V Bohnicích je třicet tisíc obyvatel, což je porce vozidel, které tam parkují," vysvětluje odpor místních místostarosta Prahy 8 Jiří Vítek (Patrioti).

Z Bohnic do Dejvic v polovičním čase

Kdo se chce nyní dostat z Bohnic do Dejvic, trvá mu to s několika přestupy na metro třicet až čtyřicet minut. Lanovka by tuto dobu zkrátila na necelou polovinu. Navíc by zvládla převézt více lidí než tramvaj - zatímco tramvaj by měla kapacitu maximálně dva tisíce osob za hodinu, lanovka dvojnásobnou.

Ke kladům se pak řadí i minimální personální náklady - zatímco tramvaje potřebují řidiče, u lanovky bude stačit jen dispečer. Podle Fafejty navíc bude jednodušší v případě většího náporu cestujících operativně zvýšit frekvenci lanovky. 

Kromě koncových stanic v Podbabě nedaleko hotelu Internacionál a polikliniky v Bohnicích by lanovka stavěla i u zoologické zahrady. Vyřešila by tak i velký problém pro zoo a její návštěvníky, s jejichž svážením mají v některých dnech autobusy problémy. A doprava v Troji často kolabuje.

"Je to systém vyzkoušený ve světě, zvládne čtyři tisíce cestujících za hodinu a znamená i minimální zásah do krajiny. Pokud se někdo za deset či dvacet let rozhodne, že tam chce tramvaj, lanová dráha se dá zrecyklovat a postavit jinde," popsal Fafejta.

Vydrží vítr sto čtyřicet kilometrů v hodině

Podle něj ani nehrozí, že by lanovka musela při nepříznivém počasí či silném větru přerušit provoz. "Je to systém, který nebude mít problémy s počasím. Používá se třeba ve švýcarských Alpách tři tisíce metrů nad mořem a vydrží rychlost větru sto čtyřicet kilometrů v hodině. ČHMÚ říká, že taková rychlost v Praze nikdy nebyla," dodává Fafejta.

Autoři studie, společnost Cedop, se inspirovali v zahraničí, například ve stotisícovém Koblenzu na soutoku Rýna s Moselou či v o trochu větším francouzském Brestu. "Lanovky se nasazují tam, kde by bylo obtížné postavit nový most, a v místech, kde se překonávají velké výškové rozdíly. Právě případ Koblenze je velmi podobný situaci mezi Podbabou a Bohnicemi," říká jednatel Cedopu Petr Šlegr.

Zastupitelé jsou pro

O tom, zda lanovka vznikne, musí rozhodnout zastupitelé. Ti zatím projednávání na dopravním výboru zastupitelstva přerušili. Ale zhruba v půlhodinové diskusi bylo vidět, že proti záměru nemají vážnější výhrady. Jen upozornili na potřebu doplánovat související potřebné investice. Například dostatek parkovacích míst u stanice v Podbabě.

"Jsme rádi za všechno, co nám ulehčí propojit pravý břeh s levým. Je to pro nás jedna z velmi důležitých možností dopravního propojení," uvedla místostarostka Prahy 6 Eva Smutná.

"Pokud by vznikla, tak se samozřejmě vypíše výběrové řízení na provozovatele lanové dráhy, který může dodávat technologie s full servisem a údržbou toho systému na deset až dvacet let," nastiňuje Fafejta, podle něhož se zatím nepředpokládá, že by oním provozovatelem byl dopravní podnik.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Putin prodloužil o další rok zákaz dovozu potravin ze Západu

Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze zemí, které po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym na jaře 2014 přijaly sankce proti ruským společnostem a ruským představitelům.

Ruská odveta za západní sankce se prodlužuje do konce roku 2022, uvedl internetový list Gazeta.ru s odvoláním na dokument zveřejněný v úředním věstníku. Putin své rozhodnutí odůvodnil "ochranou národních zájmů".

Zdroj: ČTK
Další zprávy