Praha - Pětinásobně předražená zakázka, deníky s podrobným popisem komu a jak směřovaly úplatky, ale také například kufřík s 21 miliony korun a dalšími miliony ve zlatě a eurech. Hospodaření Nemocnice Na Homolce, jeden z největších a nejbarvitějších korupčních případů posledních let, začne v pondělí rozplétat Městský soud v Praze.
Před senátem soudkyně Silvie Slepičkové, která je známá svými tvrdými tresty, jako například 5,5 roku pro bývalého ministra Vladimíra Mlynáře, stane bývalý dlouholetý ředitel nemocnice Vladimír Dbalý. Za korupci, praní špinavých peněz a manipulování zakázek v nemocnici, která kdysi sloužila režimním prominentům, mu hrozí až dvanáctileté vězení.
Spolu s ním zasedne na lavici obžalovaných šest dalších lidí včetně jeho náměstka Michala Toběrného či tehdejšího vysokého úředníka ministerstva zdravotnictví Pavla Kocourka, který měl na hospodaření nemocnice dohlížet.
Byla to jen fikce!
Práci policii usnadnil sám Dbalý, který si na svém domácím počítači vedl diář, do něhož si zapisoval údaje jak o zmanipulovaných tendrech, tak i o tom, jak se rozdělovaly úplatky. A jak uvedly Lidové noviny, do deníku si psal i to, co si za dané úplatky pořídil, či propočítával, jak je hodlá investovat do zlatých mincí.
Případy soudkyně Slepičkové
- Exministr Vladimír Mlynář
Bývalého ministra informatiky Tošovského vlády poslala na 5,5 roku do vězení, protože podle ní nezákonně založil firmu Testcom, která měla provozovat internetový portál veřejné správy. Odvolací soud její rozsudek smetl, k žádnému trestnému činu prý nedošlo.
- Pět na stole v českých
Dvouletou podmínku udělila bývalému řediteli sekretariátu premiérů Grosse a Paroubka Zdeňku Doležalovi za to, že ve známé kauze požadoval pět milionů korun za ovlivnění privatizace v Unipetrolu. Případ jí předal Vrchní soud poté, co Doležala opakovaně zprostil žaloby její kolega Kamil Kydalka, podle něhož šlo jen o "hospodské kecy."
- Daňové úniky Central Group
Za daňové úniky dala 8,5 roku vězení finančnímu řediteli Central Group Aleši Novotnému.
- Podvody s povolenkami
Osm a devět let vězení dala loni na jaře dvěma spolumajitelům firmy TES Praha za daňové podvody s emisními povolenkami.
Dbalý sám sice tvrdil, že jde pouze o fikci, které měla sloužit jako předloha pro plánovanou knihu, ale policie a žalobci mu to neuvěřili.
Policie také objevila kufřík s desítkami milionů korun v penězích i ve zlatě, který si Dbalý těsně před svým zatčením uschoval u jednoho ze svých kolegů z nemocnice.
Vysoutěženo za 140 milionů, uděláno za třicet
Jako hlavní bod obvinění je předražená zakázka na digitalizaci chorobopisů. Tu vyhrála v roce 2009 firma Disol s nabízenou cenou 146 milionů korun, přestože konkurenční firma ICZ nabídla, že ji udělá o více než 50 milionů laciněji. Dbalý a spol. proto nechali firmu ICZ vyřadit, protože údajně nesplnila podmínky soutěže – že bude mít ke dni zadání zakázky k dispozici požadované zabezpečené prostory.
"Žádná taková podmínka v zadávací dokumentaci nebyla," podotýká v obžalobě státní zástupce Zdeněk Matula, podle něhož tak obžalovaná skupina připravila jen v tomto případě nemocnici o nejméně 53 milionů korun. A poukázal na to, že firmu Disol skrytě vlastnili právě Dbalý a spol.
Způsobenou škodu Matula vypočetl porovnáním cen v soutěži, ale skutečné předražení bylo ještě větší: digitalizaci totiž podle obžaloby provedla ve skutečnosti firma K2P za pouhých 29 milionů korun.
Již jen perličkou je to, že nemocnice by fakticky neměla platit firmě Disol téměř nic, respektive prakticky veškerou sumu měla dostat zpět. Jedna z podmínek soutěže totiž byla, že firma v případě zpoždění zaplatí za každý takový den tři sta tisíc korun – digitalizace se přitom zdržela o plných 15 měsíců a firma Disol by tak správně měla platit na penále 130 milionů korun.
"Smluvní pokutu MUDr. Vladimír Dbalý vzhledem ke své osobní finanční angažovanosti ani zčásti nepožadoval,“" konstatoval žalobce Matula.
Drahý gama nůž
Druhou zmanipulovanou zakázkou je podle Matuly nákup Leksellova gama nože. Nemocnice kvůli údajným výhradním právům oslovila jedinou firmu, Transkontakt Medical (i její jednatel Josef Kalavský je mezi obžalovanými) a nůž od ní nakoupila za 140 milionů korun; sama firma jej přitom koupila od švédského výrobce za 91 milionů korun.
Policie přitom zmapovala, že část zisku – zhruba šest milionů korun – předal Kalavský Dbalému jako úplatek. I v tom jí byl významným pomocníkem Dbalého diář, do něhož si bývalý ředitel zapisoval všechny schůzky i předané úplatky.
Projednávání naplánovala soudkyně Slepičková na celý tento týden a na první týden v březnu.
Není to přitom jediná kauza, v níž je bývalý ředitel Homolky stíhán. Loni v dubnu si spolu s dalšími pěti lidmi vyslechl další obvinění. Tentokrát kvůli poradenským službám za 50 milionů, kdy si z nich obvinění údajně rozdělili více než deset milionů. I v tomto případě policii výrazně pomohl Dbalého diář.