Wintonovy děti přispějí nemocným krajanům

nach
5. 11. 2007 12:14
Projekt "Srdce bez hranic" má hledat děti se srdeční vadou
Wintonovy děti vrací svůj "dluh"
Wintonovy děti vrací svůj "dluh" | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Srdce bez hranic je název humanitárního projektu, který chce pomoci nemocným dětem českých krajanů v zahraničí. Informuje o tom zpravodajský server neziskového sektoru Econnect.

Peníze z projektu by měly financovat náročné operace českých krajanů, které osud zavál do různých koutů východní Evropy či bývalého Sovětského svazu, a jejichž rodiče si nemohou drahou zdravotnickou péči dovolit. Jsou to Češi, kteří bydlí třeba v bývalé Jugoslávii, Moldávii, Rumunsku. 

Jak potvrdila lady Milena Grenfell Baines z Velké Británie, sama jedna z Wintonových dětí, do nadačního fondu budou přispívat i další její souputníci. 

"Wintonovy děti", dnes už dámy a pánové většinou v důchodovém věku, byly zachráněny ojedinělou osobní iniciativou sira Nicolase Wintona. Tehdejší bankovní manažer zařídil těsně před II. světovou válkou stovkám židovských dětí osvojení v britských rodinách, a zachránil je tak před hrozbou deportace do koncentračních táborů a téměř jistou smrtí.

"Srdce" už má svého kardiochirurga

Rozjezd Nadačního fondu Srdce bez hranic zajišťuje ve spolupráci s Wintonovými dětmi Vladimír Mertlík z chebského Centra dobré vůle, který stojí za podobným projektem Podepsáno srdcem. Projekt zajišťuje protetické pomůcky pro nemocné děti, sociální i právní pomoc pro jejich rodiny v Čechách a na Moravě.

Finanční prostředky dosud získávalo Centrum dobré vůle díky dražbám darů významných osobností. Dražilo se např. pero prince Charlese či prezidenta Billa Clintona.

Dražba pro nový projekt proběhne 13. prosince na pražském Žofíně, na prodej budou díla uměleckých sklářů.

Projektu Srdce bez hranic přislíbili pomoc také významný kardiochirurg Jan Pirk, herec a lékař Pavel Kříž či diplomat Pavel Telička, který je už nyní čestným členem Centra dobré vůle.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy