Němeček je prodloužená ruka kmotrů ODS, zuří Babiš kvůli staronovému šéfovi VZP

ČTK Domácí Radek Bartoníček ČTK, Domácí, Radek Bartoníček
Aktualizováno 29. 8. 2016 16:53
Opětovné pondělní zvolení Zdeňka Kabátka ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) až do roku 2020 vyvolalo nejnovější konflikt mezi předsedou ANO Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví za ČSSD Svatoplukem Němečkem. Kabátka potvrdila ve funkci správní rada, která mu už v březnu navýšila jeho roční odměnu na 1,2 milionu korun. Podle Babiše je zvolení Kabátka skandální, protože je to "kontroverzní osoba spojená s největším kmotrem českého zdravotnictví Markem Šnajderem". Proti slovům Babiše se už ozval předseda správní rady VZP Jiří Běhounek.
Ředitel VZP Zdeněk Kabátek.
Ředitel VZP Zdeněk Kabátek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček fakticky neřídí svůj resort, ale je jen prodlouženou rukou kmotrů z ODS, tvrdí ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Nejnověji se rozčílil kvůli pondělnímu jednání správní rady, která bez dřívějšího upozornění potvrdila šéfa VZP Zdeňka Kabátka ve funkci na další čtyři roky.

"Klíčový bod, tedy volba ředitele VZP, byl zařazen na program jednání správní rady VZP narychlo v pondělí ráno, dodatečně a bez předchozího oznámení," stěžuje si Babiš, podle kterého je jasné, že vše bylo dopředu připravené rozhodnutí a ministr Němeček o tom musel vědět.

"Dnešní (pondělní – pozn. red.) průběh jednání správní rady VZP je další Němečkův podraz, kterým chce za každou cenu udržet netransparentnost a korupci v systému českého zdravotnictví," míní Babiš.

Poukazuje přitom na to, že ministerstvo zdravotnictví dostalo od roku 2014 o padesát miliard korun víc. "Jeho by se měli lékaři ptát na to, proč v českém zdravotnictví není dostatek peněz na platy lékařů, sester a zdravotnického personálu," podotkl šéf ANO.

Zdeněk Kabátek, kterému současné funkční období končí 30. listopadu, by měl nyní v čele VZP stát až do roku 2020. Podle předsedy správní rady a zároveň poslance za ČSSD Jiřího Běhounka se mu pojišťovnu od roku 2012, kdy ji přebral, podařilo stabilizovat. Důkazem důvěry správní rady bylo i navýšení Kabátkových ročních odměn – za loňský rok dostal 1,2 milionu korun (zhruba 800 tisíc korun čistého).

Proti jeho znovuzvolení nehlasoval na pondělním zasedání nikdo. Postup volby ale vzápětí zpochybnil předseda sněmovního zdravotnického výboru a člen správní rady VZP Rostislav Vyzula z hnutí ANO. Poukázal na to, že bod nebyl součástí původního programu zasedání, byl navržen na místě. Záležitost proto označil za podivnou a nefér. "Je to nakonec politická funkce, mělo se to projednat řádně v koalici," řekl Vyzula, který se hlasování zdržel.

Nechci politizaci, vzkazuje Babišovi šéf správní rady

Předseda Správní rady VZP ČR Jiří Běhounek označil slova Babiše za "politizaci funkce ředitele VZP". "Politizace funkce ředitele odporuje snaze vládní koalice o depolitizaci manažerských pozic ve veřejné správě. Za manažery mají hovořit výsledky, nikoliv politická příslušnost," uvedl Běhounek, podle kterého je za volbu šéfa VZP plně zodpovědná správná rada.

"Přesně proto, že v minulosti byly při volbě silné politické tlaky, byla volba ředitele VZP ČR odebrána poslanecké sněmovně a svěřena správní radě pojišťovny. Jsem velice rád, že volba proběhla, aniž by se stihla stát předmětem politických hrátek. Přesně tomu jsem se snažil předejít a zabránit, aby do funkce ředitele VZP nebyl zvolen politický nominant namísto kvalitního odborníka a manažera,“ tvrdí Běhounek.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy