Noví vlastníci se odstřihli od pochybné minulosti IZIP. Přejmenovali firmu a přilákali známé lékaře

Radek Nohl Radek Nohl
17. 7. 2016 17:13
Firma IZIP, která je známá provozováním elektronických zdravotních knížek, do nichž Všeobecná zdravotní pojišťovna investovala přes dvě miliardy korun, změnila jméno. Noví vlastníci zároveň vyměnili také představenstvo a dozorčí radu. V ní usednou dva známí pražští lékaři - kardiolog Jan Pirk a neurolog Vladimír Beneš.
Kardiolog Jan Pirk zasedl v nové dozorčí radě přejmenované společnosti ZDRAVEL.
Kardiolog Jan Pirk zasedl v nové dozorčí radě přejmenované společnosti ZDRAVEL. | Foto: Aktuálně.cz, Ondrej Besperát

Praha - Nový většinový vlastník společnosti IZIP, která proslula provozováním elektronických zdravotních knížek, udělal první krok k tomu, aby ji odříznul od minulosti. Zástupci Nordic Investors firmu přejmenovali na ZDRAVEL a vyměnili její vedení i dozorčí radu.

"Přejmenování je logickým krokem. Firma má nového transparentního majitele a nyní se intenzivně pracuje na odříznutí se od minulosti. Z té chceme navazovat pouze na to, co fungovalo a mělo smysl," řekl Aktuálně.cz partner Nordic Investors Jan Petřík. Nordic Investors koupil před zhruba dvěma měsíci akcie IZIP od švýcarské firmy eHI eHealth International.

Od konce června je Petřík členem představenstva společnosti ZDRAVEL. V něm nově usedl také Ladislav Jelínek a Jan Čornej. Naopak v dozorčí radě bude ekonomický náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Marek Cvrček a vedle něj i dva známí pražští lékaři - kardiolog Jan Pirk a neurolog Vladimír Beneš.

"Podle mne je iniciální idea tak dobrá, že by byl hřích se nepokusit o realizaci. Stejně bych podporoval kohokoliv, kdo by chtěl dotáhnout metro na letiště," zdůvodnil Beneš, proč se rozhodl zapojit do aktivit společnosti ZDRAVEL.

Elektronické zdravotní knížky opět fungují

Nový název firmy vzešel ze zkrácení slov elektronické zdravotnictví. Společnost již spustila první projekt, jde o aplikaci ALL-IMP pro olympioniky. Ta propojuje kontrolu zdraví, antidopingová opatření i další potřeby vrcholových sportovců. "V budoucnu plánujeme oslovit i další sportovce. Právě oni jsou ideální skupinou, která nadprůměrně pečuje a zajímá se o své zdraví," uvedl Petřík.

Většinoví vlastníci zároveň znovu spustili provoz elektronických zdravotních knížek. Do nich největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP investovala za více než deset let přes dvě miliardy korun. V roce 2012 ale projekt ukončila.

"Elektronická zdravotní knížka je znovu v provozu, prošla aktualizací a interním bezpečnostním auditem a je zdarma dostupná všem jejím klientům," doplnil Petřík.

Členové představenstva - Čornej a Jelínek - působí v současné době i v dalších firmách, které Nordic Investors vlastní. Čornej dříve pracoval ve firmě GTS Novera nebo O2. Jelínek je mimo jiné předsedou představenstva firmy Casino Playing Games nebo šéfem dozorčí rady Victoria TIP.  

Zbytek akcií ve společnosti ZDRAVEL dnes ještě vlastní VZP. Její správní rada již v dubnu rozhodla o tom, že vrátí zpět 46 procent akcií, které si v roce 2011 koupila za 1,1 milionu korun. Všeobecné zdravotní pojišťovně tak nyní zůstalo posledních pět procent.

Démonizování farmaceutického průmyslu vnímám jako součást společenské diskuze, neberu to osobně, říká zástupce farmaceutických firem Martin Mátl. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 48 minutami

Vytlačili jsme americký torpédoborec z ruských vod, hlásí Moskva

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálních vod v Japonském moři na Dálném východě, uvedlo v úterý ruské ministerstvo obrany. Torpédoborec USS John S. McCain třídy Arleigh Burke podle Moskvy pronikl dva kilometry za hranici mezinárodních vod do zálivu Petra Velkého, u kterého se nachází i město Vladivostok, kde je velitelství ruského Tichooceánského loďstva.

Americký torpédoborec se podle vyjádření ministerstva, ze kterého citovala agentura Interfax, několik dní plavil v Japonském moři. Ráno narušil ruské teritoriální vody, přestože jej ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, varoval před nepřípustností takového počínání i před možností taranu, tedy úmyslného nárazu ruské lodi do amerického plavidla.

"Po výstraze a změně kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžitě vplul do neutrálních vod. Opakované pokusy znovu vplout do ruských vod nepodnikl," konstatovalo ministerstvo.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, nejvíce u podnikatelů ve službách

Důvěra v českou ekonomiku klesla v listopadu ve srovnání s říjnem o 4,4 bodu na 82 bodů. Níže byla naposledy v červnu. Snížila se důvěra podnikatelů i spotřebitelů. Nejvýraznější pokles zaznamenali statistici u podnikatelů ve vybraných službách a obchodě, kterých se přímo dotkla protiepidemická opatření.

Indikátor důvěry podnikatelů klesl v listopadu o 4,8 bodu na 81,7 bodu, v případě spotřebitelů se důvěra snížila o 2,9 bodu na 83,1 bodu. "Aktuální situace v lidech stále vyvolává velké obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Strmě též stoupá počet spotřebitelů, kteří se obávají růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Další zprávy