Noví vlastníci se odstřihli od pochybné minulosti IZIP. Přejmenovali firmu a přilákali známé lékaře

Radek Nohl Radek Nohl
17. 7. 2016 17:13
Firma IZIP, která je známá provozováním elektronických zdravotních knížek, do nichž Všeobecná zdravotní pojišťovna investovala přes dvě miliardy korun, změnila jméno. Noví vlastníci zároveň vyměnili také představenstvo a dozorčí radu. V ní usednou dva známí pražští lékaři - kardiolog Jan Pirk a neurolog Vladimír Beneš.
Kardiolog Jan Pirk zasedl v nové dozorčí radě přejmenované společnosti ZDRAVEL.
Kardiolog Jan Pirk zasedl v nové dozorčí radě přejmenované společnosti ZDRAVEL. | Foto: Aktuálně.cz, Ondrej Besperát

Praha - Nový většinový vlastník společnosti IZIP, která proslula provozováním elektronických zdravotních knížek, udělal první krok k tomu, aby ji odříznul od minulosti. Zástupci Nordic Investors firmu přejmenovali na ZDRAVEL a vyměnili její vedení i dozorčí radu.

"Přejmenování je logickým krokem. Firma má nového transparentního majitele a nyní se intenzivně pracuje na odříznutí se od minulosti. Z té chceme navazovat pouze na to, co fungovalo a mělo smysl," řekl Aktuálně.cz partner Nordic Investors Jan Petřík. Nordic Investors koupil před zhruba dvěma měsíci akcie IZIP od švýcarské firmy eHI eHealth International.

Od konce června je Petřík členem představenstva společnosti ZDRAVEL. V něm nově usedl také Ladislav Jelínek a Jan Čornej. Naopak v dozorčí radě bude ekonomický náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Marek Cvrček a vedle něj i dva známí pražští lékaři - kardiolog Jan Pirk a neurolog Vladimír Beneš.

"Podle mne je iniciální idea tak dobrá, že by byl hřích se nepokusit o realizaci. Stejně bych podporoval kohokoliv, kdo by chtěl dotáhnout metro na letiště," zdůvodnil Beneš, proč se rozhodl zapojit do aktivit společnosti ZDRAVEL.

Elektronické zdravotní knížky opět fungují

Nový název firmy vzešel ze zkrácení slov elektronické zdravotnictví. Společnost již spustila první projekt, jde o aplikaci ALL-IMP pro olympioniky. Ta propojuje kontrolu zdraví, antidopingová opatření i další potřeby vrcholových sportovců. "V budoucnu plánujeme oslovit i další sportovce. Právě oni jsou ideální skupinou, která nadprůměrně pečuje a zajímá se o své zdraví," uvedl Petřík.

Většinoví vlastníci zároveň znovu spustili provoz elektronických zdravotních knížek. Do nich největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP investovala za více než deset let přes dvě miliardy korun. V roce 2012 ale projekt ukončila.

"Elektronická zdravotní knížka je znovu v provozu, prošla aktualizací a interním bezpečnostním auditem a je zdarma dostupná všem jejím klientům," doplnil Petřík.

Členové představenstva - Čornej a Jelínek - působí v současné době i v dalších firmách, které Nordic Investors vlastní. Čornej dříve pracoval ve firmě GTS Novera nebo O2. Jelínek je mimo jiné předsedou představenstva firmy Casino Playing Games nebo šéfem dozorčí rady Victoria TIP.  

Zbytek akcií ve společnosti ZDRAVEL dnes ještě vlastní VZP. Její správní rada již v dubnu rozhodla o tom, že vrátí zpět 46 procent akcií, které si v roce 2011 koupila za 1,1 milionu korun. Všeobecné zdravotní pojišťovně tak nyní zůstalo posledních pět procent.

Démonizování farmaceutického průmyslu vnímám jako součást společenské diskuze, neberu to osobně, říká zástupce farmaceutických firem Martin Mátl. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 11 minutami

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy