Spory mezi VZP a protonovým centrem končí, podepsaly smlouvu o léčbě pacientů

Radek Nohl Markéta Šrajbrová Radek Nohl, Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 29. 6. 2016 20:46
Všeobecná zdravotní pojišťovna a Protonové centrum Praha po několikaměsíčním intenzivním jednání podepsaly smlouvu o úhradě péče. Smlouvu s ředitelem Zdeňkem Kabátkem podepsali majitelé Pavel a Václav Laštovkovi. VZP a protonové centrum také uzavřely dohodu o ukončení všech právních sporů.
Protonové centrum Praha
Protonové centrum Praha | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Spory mezi největší tuzemskou zdravotní pojišťovnou VZP a elitní pražskou protonovou klinikou jsou u konce. Vedení pojišťovny a centra po měsících dohadů podepsala smlouvu o úhradě péče pacientů. Soukromá společnost tak již má smlouvu se všemi pojišťovami v Česku.

"Protonové centrum v Praze uzavřelo smlouvu s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Padla tak administrativní bariéra pro indikování protonové léčby, která doposud v rozhodování lékařů hrála podstatnou roli," řekla ředitelka protonového centra Iva Taťounová.

Podepsání dohody potvrdil Aktuálně.cz také mluvčí VZP Oldřich Tichý. "Jde o dalšího z více než 40 tisíc poskytovatelů péče s nimiž máme smlouvu," uvedl Tichý s tím, že pojišťovna v dalších dnech zmíněnou dohodu zveřejní.

Smlouvu s ředitelem VZP Zdeňkem Kabátkem podepsali majitelé Pavel a Václav Laštovkovi. Podle této dohody nebudou vlastníci soukromé společnosti uplatňovat vůči státu žádné nároky v souvislosti se smlouvou o smlouvě budoucí z roku 2006, kterou za VZP podepsal tehdejší nucený správce Antonín Pečenka.

Dokument zaručoval centru na 15 let ročně miliardu korun za léčení 1600 pacientů. VZP jeho platnost zpochybnila, postoj VZP potvrdil rozhodčí soud.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brescia podlehla Turínu, Matějů si dal vlastní gól

Fotbalisté Brescie neudrželi v 31. kole italské ligy vedení na hřišti FC Turín a prohráli 1:3. Domácí zaveleli k obratu po vlastním gólu Aleše Matějů, který odehrál celé utkání. Do zápasu zasáhl i jeho spoluhráč Jaromír Zmrhal, jenž se dostal do hry v 61. minutě.

Jakub Jankto odehrál 82. minut, porážce Sampdorie Janov 0:2 na hřišti rozjeté Atalanty Bergamo ale nezabránil. Ladislav Krejčí zůstal při porážce Boloně 1:2 se Sassuolem celý zápas na lavičce náhradníků.

Nešťastný moment prožil Matějů v 48. minutě, kdy ho za stavu 1:0 ve prospěch Brescie trefil zblízka do zad Lorenzo De Silvestri a míč se odrazil mimo dosah brankáře Jesseho Joronena. O deset minut později dokonal obrat nejlepší střelec "Býků" Andrea Belotti a pojistku přidal druhý útočník Simone Zaza.

Brescia tak nenavázala na vítězství z minulého kola proti Veroně a z předposlední příčky ztrácí na záchranu sedm bodů. Turín se posunul na 14. pozici.

Italská fotbalová liga - 31. kolo:

FC Janov - Neapol 1:2 (49. Goldaniga - 45.+1 Mertens, 66. Lozano), Fiorentina - Cagliari 0:0, AS Řím - Parma 2:1 (43. Mchitarjan, 57. Veretout - 9. Kucka z pen.), Bergamo - Sampdoria Janov 2:0 (75. Toloi, 85. Muriel), Boloňa - Sassuolo 1:2 (90.+1 Barrow - 41. Berardi, 57. Haraslín), FC Turín - Brescia 3:1 (48. vlastní Matějů, 58. Belotti, 86. Zaza - 21. Torregrossa).

Další zprávy