Spory mezi VZP a protonovým centrem končí, podepsaly smlouvu o léčbě pacientů

Radek Nohl Markéta Šrajbrová Radek Nohl, Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 29. 6. 2016 20:46
Všeobecná zdravotní pojišťovna a Protonové centrum Praha po několikaměsíčním intenzivním jednání podepsaly smlouvu o úhradě péče. Smlouvu s ředitelem Zdeňkem Kabátkem podepsali majitelé Pavel a Václav Laštovkovi. VZP a protonové centrum také uzavřely dohodu o ukončení všech právních sporů.
Protonové centrum Praha
Protonové centrum Praha | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Spory mezi největší tuzemskou zdravotní pojišťovnou VZP a elitní pražskou protonovou klinikou jsou u konce. Vedení pojišťovny a centra po měsících dohadů podepsala smlouvu o úhradě péče pacientů. Soukromá společnost tak již má smlouvu se všemi pojišťovami v Česku.

"Protonové centrum v Praze uzavřelo smlouvu s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Padla tak administrativní bariéra pro indikování protonové léčby, která doposud v rozhodování lékařů hrála podstatnou roli," řekla ředitelka protonového centra Iva Taťounová.

Podepsání dohody potvrdil Aktuálně.cz také mluvčí VZP Oldřich Tichý. "Jde o dalšího z více než 40 tisíc poskytovatelů péče s nimiž máme smlouvu," uvedl Tichý s tím, že pojišťovna v dalších dnech zmíněnou dohodu zveřejní.

Smlouvu s ředitelem VZP Zdeňkem Kabátkem podepsali majitelé Pavel a Václav Laštovkovi. Podle této dohody nebudou vlastníci soukromé společnosti uplatňovat vůči státu žádné nároky v souvislosti se smlouvou o smlouvě budoucí z roku 2006, kterou za VZP podepsal tehdejší nucený správce Antonín Pečenka.

Dokument zaručoval centru na 15 let ročně miliardu korun za léčení 1600 pacientů. VZP jeho platnost zpochybnila, postoj VZP potvrdil rozhodčí soud.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy