Odměna pro ředitele VZP je opět vyšší. Přijde si na 1,2 milionu

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 21. 3. 2016 14:21
Správní rada největší tuzemské zdravotní pojišťovny VZP schválila řediteli Zdeňku Kabátkovi rekordní odměnu. Šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny dostane zhruba 1,2 milionu korun (okolo 800 tisíc čistého). Odměnu Kabátkovi potvrdila naprostá většina ze třicetičlenné správní rady. Zdrželi se někteří zástupci za hnutí ANO, politici z KSČM byli proti. V loňském roce dostal ředitel odměnu o několik desítek tisíc korun nižší.
Ředitel VZP Zdeněk Kabátek.
Ředitel VZP Zdeněk Kabátek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek prožil alespoň podle členů správní rady nejlepší rok ve funkci. Třicetičlenná správní rada mu v pondělí za loňský rok schválila rekordní odměnu. Kabátek dostane zhruba 1,2 milionu korun (asi 800 tisíc korun čistého), loni si přišel na částku o 50 tisíc korun nižší.

Pro schválení odměny byla naprostá většina členů správní rady. Zdrželi se jen někteří politici za hnutí ANO, komunisté byli proti. "Opakovaně jsme nehlasovali ani pro nastavená kritéria pro odměňování. Domníváme se, že plat ředitele je dostatečně vysoký," uvedla členka správní rady a poslankyně KSČM Soňa Marková.

Další politické strany ale neměly se schválením finančního bonusu problém. "Výše odměny odpovídá schváleným kritériím pro odměňování ředitele. A také odpovědnosti za chod instituce s rozpočtem přes 140 miliard korun," řekl Petr Zimmermann, který ve správní radě sedí za ODS.

Mluvčí VZP Vlastimil Sršeň prohlásil, že Kabátek poskytne část z odměny nadačnímu fondu Krtek, který se věnuje podpoře onkologicky nemocných dětí. Již loni ředitel pojišťovny dal tomuto fondu 200 tisíc korun.

Kabátek si může přijít na odměnu až do výše svých šesti měsíčních platů, tedy na 1,35 milionu korun hrubého. V předloňském roce se odměny vzdal, protože hospodaření VZP nebylo v kladných číslech. V posledních dvou letech se ale pojišťovně daří, a tak mu byl finanční bonus k jeho platu schválen.

V porovnání s Kabátkovým předchůdcem je odměna výrazně vyšší. Pavel Horák si v posledních třech letech svého vládnutí v čele VZP přišel na 509 tisíc, 795 tisíc a 990 tisíc korun hrubého.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Prezidentská kancelář žádá přezkoumat odložení trestního oznámení na senátora Lásku pro křivé obvinění

Kancelář prezidenta republiky požádala pražské městské státní zastupitelství, aby přezkoumalo rozhodnutí policie odložit její trestní oznámení na senátora Václava Lásku (SEN 21) a zástupce organizace Rekonstrukce státu pro křivé obvinění. Trestní oznámení reagovalo na kauzu, ve které kancléř Vratislav Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad.

Policie v červnu uvedla, že v podání prezidentské kanceláře "nebyly uvedeny skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin. "Podle právníka prezidentské kanceláře Marka Nespaly dospěli policisté k závěru, že si Láska a zástupci organizace nesprávně vyhodnotili informace a mýlili se v právním hodnocení Mynářova jednání.

"My jsme přesvědčení, že zejména u zkušeného bývalého vyšetřovatele pana Lásky tomu tak nebylo," uvedl právní zástupce prezidentské kanceláře. Podle něj senátor jednal "se zločinným úmyslem poškodit Mynáře v jeho pracovním prostředí."

Další zprávy