reklama
 
 

Do Česka jezdí za operacemi čím dál víc cizinců. České pacienty zahraničí neláká

Aktualizováno 2. 11. 2015 23:59
Plánovanou léčbu v Česku podstupuje stále více cizinců. Jen za poslední tři roky se jejich počet zvedl o pětinu. Nejčastěji sem přijíždějí kvůli neurochirurgickým zákrokům, očním operacím či transplantacím. Žádané jsou také náhrady kloubů. Naopak Češi možností léčit se v zahraničí nevyužívají. Za lékařem do ciziny loni vyrazilo jen 89 lidí. Také Čechům přitom evropská směrnice cestovat za péčí do zahraničí umožňuje, náklady by měla proplatit pojišťovna.

Praha - Česko se stává rájem zdravotní turistiky. Každoročně sem míří tisíce zahraničních pacientů. V kurzu už přitom není jen umělé oplodnění či plastická chirurgie pro bohaté klienty. Lidé sem jezdí i kvůli běžným zákrokům, které jim pak zaplatí jejich pojišťovna. Jen za poslední tři roky se počet takových výkonů zvedl až o pětinu.

"Česko se pozvolna stává exportérem přeshraniční plánované péče," potvrzuje Ladislav Švec z Centra mezistátních úhrad. Třeba jen v loňském roce si tady svůj zákrok naplánovalo 1097 cizinců. Šlo většinou o Slováky, Brity, Němce a Italy.

"Podstoupili tu většinou neurochirurgické zákroky, oční operace či transplantace. Žádané byly také náhrady kloubů," podotýká Švec. Jednalo se tedy o nákladnější výkony, na které by pacienti ve své zemi buďto vůbec nedosáhli, nebo by na ně alespoň dlouho čekali. Léčba každého cizince vyšla jeho pojišťovnu v průměru na 57 tisíc korun.

Právo na léčbu kdekoliv v Unii

Příliv pacientů způsobila evropská směrnice, podle které si může každý euroobčan svobodně vybrat, kde chce čerpat svou lékařskou péči. "Ať si operaci naplánuje v kterémkoliv státě Unie, pojišťovna by mu ji měla uhradit – i když jen do výše, jakou by za danou léčbu dala ve své zemi," vysvětluje specialista na zdravotní právo Ondřej Dostál. Směrnice začala platit v říjnu roku 2013, české zákony ji vzaly na vědomí v dubnu následujícího roku.

Jenomže čeští pacienti stejné příležitosti využít neumějí. Péči zahraničních lékařů téměř nevyhledávají. Po přijetí evropské směrnice se dokonce počet Čechů v evropských nemocnicích ještě snížil.

"Pojišťovny schválily jen 66 procent žádostí o péči v cizině," upozorňuje Švec. Do ciziny se tak podle něj jelo léčit jen 89 českých pacientů, průměrné náklady na každého z nich byly kolem 215 tisíc korun. Ještě v roce 2013 pojišťovny kývly na 88 procent všech žádostí.

Podle pojišťoven ale není přeshraniční péče pro Čechy tolik potřeba. "Některé specializované léčebné postupy už jsou nově dostupné i u nás," nabízí možné vysvětlení třeba mluvčí Vojenské zdravotní pojišťovny Richard Medek. Od konce roku 2012 mohou například lidé s nádory podstoupit léčbu protonem i v Praze, do té doby museli kvůli terapii jezdit do jiných zemí.

Do zahraničí míří Češi hlavně kvůli specializovaným genetickým vyšetřením. Moderní laboratoře mají například v Německu či Nizozemsku.

autor: Veronika Rodriguez | 2. 11. 2015 20:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama