Zaplaťte nám za chybu úředníka, píše ministrovi protonové centrum. Chce téměř sto milionů

Radek Nohl Radek Nohl
5. 1. 2016 0:00
Pražské protonové centrum, které léčí pacienty s rakovinou, požaduje po ministerstvu zdravotnictví více než 93 milionů korun. Vedení kliniky tvrdí, že mu vznikla škoda tím, že náměstek ministra zdravotnictví z éry Davida Ratha a v té době i nucený správce VZP Antonín Pečenka podepsal se zástupci protonového centra smlouvu o smlouvě budoucí. Podle ní mohla klinika inkasovat miliardy korun za léčbu klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny. Místo toho jí ale dodnes VZP zaplatila jen desítky milionů.
Protonové centrum požaduje po úřadu ministra Svatopluka Němečka přes 90 milionů korun.
Protonové centrum požaduje po úřadu ministra Svatopluka Němečka přes 90 milionů korun. | Foto: http://www.ptc.cz

Praha - Bezmála sto milionů korun po ministerstvu zdravotnictví požaduje pražské protonové centrum. Peníze chce za to, že někdejší náměstek ministerstva zdravotnictví podepsal se zástupci centra smlouvu o smlouvě budoucí, která klinice měla zaručit miliardy za léčbu pacientů Všeobecné zdravotní pojišťovny. Jenže soud rozhodl o tom, že je smlouva neplatná. Centrum dosud od VZP obdrželo jen desítky milionů.

Elitní klinika ošetřuje v Česku pacienty s rakovinou a v minulosti se do povědomí veřejnosti dostala zejména díky léčbě britského chlapce Ashyi Kinga.

Vedle léčení pacientů se také soudí s největší tuzemskou zdravotní pojišťovnou VZP, která má zhruba dvě třetiny z deseti milionů klientů, kvůli podepsání smlouvy.

První spor však centrum rozehrálo i s ministerstvem zdravotnictví. Před zhruba čtrnácti dny advokátní kancelář, která pražskou kliniku zastupuje, zaslala do schránky úřadu ministra Svatopluka Němečka dokument, podle něhož žádá uhrazení 93,4 milionu korun.

Němečkův úřad žádost studuje

Úředníci ministerstva se jím začali již zabývat. "V současnosti studují doručenou výzvu a provádí analýzu všech faktických i právních skutečností a souvislostí," potvrdila mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová. Podle ní má nyní úřad šest měsíců na to, aby protonovému centru odpověděl.  

Vedení kliniky tvrdí, že mu byla škoda způsobena tím, že náměstek ministra zdravotnictví z éry Davida Ratha a v té době i nucený správce VZP Antonín Pečenka podepsal se zástupci protonového centra smlouvu o smlouvě budoucí. Podle ní měla Všeobecná zdravotní pojišťovna zaplatit za léčbu svých pacientů až patnáct miliard korun.

Zároveň se po jejím podepsání rozběhly práce na stavbě kliniky, která stála soukromou firmu zhruba 4,2 miliardy korun a kterou hradí z úvěru. Jenže rozhodčí soud předloni řekl, že je smlouva neplatná. VZP je přitom dodnes jedinou pojišťovnou, se kterou protonové centrum ještě podepsanou smlouvu nemá. A místo miliard zaplatila Všeobecná zdravotní pojišťovna za léčbu pacientů jen desítky milionů.  

Nezajímá mě to, říká exnáměstek

Advokáti pražské kliniky se na ministerstvo zdravotnictví obrátili proto, že podle zákona za škodu, kterou způsobí úředník, zodpovídá stát. Centrum ve své žádosti argumentuje závěry rozhodčího soudu, který podle něj konstatoval, že Pečenka překročil svou pravomoc.

"Mám o rozhodčím soudu své mínění. Mě to vůbec nezajímá," prohlásil bývalý nucený správce VZP. Argumentuje tím, že Obvodní soud pro Prahu 3 ho loni v říjnu zprostil obžaloby. "Žádné pochybení tam ani není," tvrdí Pečenka.

Podle ředitelky kliniky Ivy Taťounové je nyní protonové centrum připraveno jednat. "Máme především zájem na smírném uspořádání vztahů, přičemž aktuálně se s VZP jedná o uzavření dohody o narovnání spolu s uzavřením související smlouvy o poskytování a úhradě zdravotních služeb," uvedla Taťounová.

Spory mezi VZP a centrem

Vyhrocené spory mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a protonovým centrem mají kořeny v roce 2013. Od té doby padlo několik žalob i trestních oznámení. Obě strany opakovaně řešily také to, jakou částku bude VZP za léčbu pacientů platit. Pojišťovna tvrdila, že cena byla vysoká, a tak některé lidi radši poslala léčit do Mnichova.  

Proti protonové terapii se před koncem roku 2015 postavili také přední čeští onkologové. Ti vydali zprávu, ve které pacientům s rakovinou prostaty nedoporučují, aby dávali přednost terapii za pomocí protonů před klasickým ozařováním. Vedení pražské kliniky jejich slova odmítlo. Podle zdravotního ředitele protonového centra Jiřího Kubeše naopak pacienti s rakovinou prostaty, kteří se léčí za pomoci protonů, mají až třikrát nižší výskyt pozdějších nežádoucích účinků.

 

Právě se děje

Další zprávy