Protonová léčba rakoviny má stejný účinek, ale je šetrnější než ozařování, ukázala studie

ČTK ČTK
30. 1. 2016 10:31
Americký tým z nemocnice v Massachusetts sledoval 59 pacientů ve věku tří až jednadvaceti let v letech 2003 až 2009. Všichni měli nádor na mozku. Pět let po protonové léčbě u nich bylo procento přežití srovnatelné s těmi, kteří byli podrobeni radioterapii, avšak projevilo se u nich méně vedlejších účinků, které jinak postihují zejména srdce a plíce. Protonová terapie umožňuje zaměřit paprsky přímo na nádor.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Proton Therapy Center

Londýn - Protonová léčba rakoviny vyvolává méně vedlejších účinků než běžná radioterapie. Dospěli k tomu autoři výzkumu provedeného v nemocnici v americkém Massachusetts. Jejich studie vyšla v odborném časopise The Lancet Oncology.

Stanice BBC, která o studii informovala, se v této souvislosti zmiňuje také o případu britského chlapce Ashyi Kinga, který byl úspěšně léčen právě touto metodou v České republice.

Americký tým vedený Torunn Yockovou sledoval 59 pacientů ve věku tří až jednadvaceti let v letech 2003 až 2009. Všichni trpěli formou mozkového nádoru běžného u dětí - meduloblastomem. Pět let po protonové léčbě u nich bylo procento přežití srovnatelné s těmi, kteří byli podrobeni radioterapii, avšak projevilo se u nich méně vedlejších účinků, které jinak postihují zejména srdce a plíce.

Protonová terapie umožňuje zaměřit paprsky přímo na nádor, takže je šetrnější k okolní tkáni a k orgánům. Doporučuje se pro léčení nádorů hlavy, krku, mozku a centrální nervové soustavy, nádorů v páteři, rakoviny prostaty a nádorů u dětí.

Šetrnost protonové léčby stanici BBC potvrdil také profesor Gillies McKenna z onkologického centra Oxfordské univerzity. "Nevznikají vedlejší účinky na srdce, plíce a trávicí trakt, jaké se vyskytují téměř vždy při radioterapii," řekl. Kieran Breen z nadace nádorové léčby se však domnívá, že je třeba pokračovat ve výzkumu, aby se objasnil vliv tohoto druhu léčby v dlouhodobé perspektivě.

V Británii je protonová terapie zatím poskytována jen při léčbě očních nemocí, avšak pokud je indikována v jiných případech, pak tamní zdravotní pojišťovna platí léčbu v zahraničí. Britské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že od dubna 2018 budou protonovou léčbu poskytovat pacientům s rakovinou nemocnice v Londýně a Manchesteru.

Ashya King byl v roce 2014 operován v Británii a lékaři pak rodičům řekli, že pro něj víc udělat nemohou. Kingovi s chlapcem odjeli nejprve do Španělska a na podzim 2014 pak Ashya absolvoval v pražském protonovém centru 30 ozařování. Rodina počítá s tím, že se nyní Ashya vrátí do školy.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Prymula se stal Zemanovým poradcem. Je uveden v oficiálním seznamu. Podle Primy bude neplaceným poradcem

Zdroj: ČTK
Další zprávy