Ovzduší v Česku se po silvestrovské půlnoci na některých místech výrazně zhoršilo, vliv měla odpalovaná pyrotechnika, ale působily také meteorologické podmínky. V Praze, kde byla část města pod vlivem teplotní inverze, byla situace nejhorší za posledních osm let. Naopak v Brně, kde po půlnoci mírně sněžilo, byly koncentrace prachových částic v ovzduší po silvestrovské půlnoci nejnižší za posledních pět let, uvedl Český hydrometeorologický ústav.
"Letošní Silvestr se na kvalitě ovzduší na některých místech projevil velmi výrazně," uvedli meteorologové. Zároveň poukázali na to, že koncentrace prachových částic krátce po půlnoci jsou ve městech často nejvyšší z celého následujícího roku. Svým složením jsou vysoce toxické a obsahují různé kovy, navíc ve sloučeninách, které jsou pro člověka jedovaté, upozornili meteorologové.
Přízemní teplotní inverze, která funguje jako poklička držící znečištění u země, o silvestrovské noci přetrvávala v Praze zejména na severu a severovýchodě města a v centru. "Většina nejvyšších hodinových koncentrací na našich stanicích byla pozorována v Praze," uvedl ústav. Vůbec nejvyšší hodnotu 360 mikrogramů prachových částic na metr krychlový naměřila kolem 2:00 stanice Praha-Vysočany.
Nejlepší stav ovzduší za pět let po silvestrovské půlnoci v Brně může být podle meteorologů dán jak nižší intenzitou odpalování pyrotechniky, tak zejména meteorologickými a rozptylovými podmínkami. Roli vždy hraje také umístění měřicích stanic ve městě, upozornil ústav. To je podle něj dobře patrné například v Uherském Hradišti, kde se koncentrace prachu měří přímo na náměstí, kde lidé pyrotechniku odpalují často. Znečištění ovzduší polétavým prachem tak zde bylo po silvestrovské půlnoci podle meteorologů nejvyšší v širokém okolí.