Falešné cesťáky, fiktivní práce. Z neziskovky, která varuje děti před riziky webu, zmizely miliony

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
25. 5. 2017 5:30
Policie se zabývá vyváděním peněz z neziskovky, která po celém Česku učí děti, jak bezpečně využívat internet. Z organizace Národní centrum bezpečnějšího internetu se mohly ztratit až miliony korun. Podle vedení společnosti za to může účetní. Někteří svědci a bývalí zaměstnanci však upozorňují, že o zpronevěřování vedení vědělo a mělo se na něm podílet. Neziskovka působí v Česku už 10 let a spolupracuje s ní ministerstvo vnitra, policie i velké technologické firmy jako Microsoft či Google.
Seminář Kyberkriminalita a ochrana soukromí, na kterém vystupovalo Národní centrum bezpečného internetu.
Seminář Kyberkriminalita a ochrana soukromí, na kterém vystupovalo Národní centrum bezpečného internetu. | Foto: senat.cz

Praha - Lidé z Národního centra bezpečnějšího internetu (NCBI) přednáší v Senátu a mezi jejich partnery patří policie i ministerstvo vnitra. Jejich hlavním posláním je vzdělávat děti o rizicích na internetu. Od minulého roku se však o organizaci zajímají kriminalisté. Panuje podezření, že se z ní vyvedly miliony korun.

Podle verze NCBI je pachatelem účetní. I proto na ženu podali trestní oznámení. Svědci, s nimiž server Aktuálně.cz mluvil, ale popisují situaci jinak. Vedení podle nich o vyvádění peněz nejenže vědělo, ale samo se na něm podílelo. Tuto verzi popsaly tři na sobě nezávislé zdroje.

Peníze se z neziskovky údajně dostávaly pomocí různých fint. Například se měly vypisovat falešné cesťáky nebo na projektech "pracovalo" více lidí, než tomu bylo ve skutečnosti.

"Zneužívaly se i dotace. Především na projekty Evropské unie jako Safer Internet, Miracle, SocialWeb-SocialWork. U těchto projektů to šlo, jelikož při vyúčtování financí nebylo požadováno účetnictví. Za ty roky může jít o desítky milionů," tvrdí zdroj, který byl obeznámen i s nakládáním s financemi NCBI a jehož identitu deník Aktuálně.cz zná.

Nestandardní nakládání s penězi popisují i někteří bývalí zaměstnanci. "Byly tam třeba podklady, že vyčlenili pět lidí, kteří pracovali půl roku na plný úvazek. V reálu na tom mohl ale pracovat jen jeden člověk a zbytek tam byl fiktivně. To byla běžná praxe," řekl exzaměstnanec NCBI, který si také nepřál být jmenován.

Důležití partneři

Manažer strategie NCBI Zdeněk Záliš přiznává, že k vyvádění peněz došlo, trvá ale na tom, že pachatelem je pouze účetní.

"Naše finanční manažerka tam měla zpronevěru a policejní vyšetřování běží. Netýká se to dotací, ale že vzala nějaké peníze. Třeba proplácela cesťáky, které nebyly, či si přímo něco vyplácela. Mohla vyvést dost," popsal Záliš serveru Aktuálně.cz.

"Podali jsme na ni trestní oznámení a na základě toho probíhá vyšetřování. Všimli jsme si toho vnitřní kontrolou. Jsou tam transakce, které nejsou obvyklé a šly na její účet," popisuje Záliš. V nejbližší době by měla NCBI čekat i kontrola, která se bude účetnictvím zabývat hluboko do minulosti. Policie vyšetřování nechtěla potvrdit ani se k němu vyjadřovat.

Že by problémy s financováním ohrozily důvěru v NCBI, se ale Záliš nebojí. "Nemyslím si, že to poškodí jméno. To se stává. Když někdo ukradne počítač, tak si nezačnete myslet, že je špatná organizace," míní.

NCBI bylo registrováno v roce 2007. Jak ukazuje poslední výroční zpráva NCBI, která byla publikována v roce 2014, neziskovka zorganizovala 173 školení, tři konference a proškolila přes sedm tisíc lidí. V dalších letech jsou čísla podle Záliše podobná.

Na stránkách NCBI je také uvedeno, že mezi klíčové partnery patří Microsoft, Alza či Google. Minulý týden také organizace pomáhala se seminářem v Senátu o bezpečném internetu. Čestným předsedou poradního výboru NCBI je i senátor Miroslav Antl z ČSSD.

Celorepublikové kampaně

Mezi partnery NCBI patří i ministerstvo školství (MŠMT). "V současné době probíhá spolupráce mezi ministerstvem školství a NCBI v rovině zasílání obecných informací z Rady Evropy v oblasti mládeže," popsala Klára Bílá z tiskového oddělení MŠMT.

V roce 2013 až 2015 spolupracovalo ministerstvo s NCBI na projektech jako Hate Speech, ke kterým se Česko zavázalo vůči Radě Evropy.

"NCBI byl v těchto letech jmenován národním koordinátorem této kampaně a odbor pro mládež MŠMT koordinoval Řídící výbor kampaně na národní úrovni. V roce 2015 byla kampaň prodloužena a její koordinace v tuzemsku přešla plně pod NCBI. MŠMT se již v této kampani neangažuje," dodala Bílá.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 1 hodinou

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy