Krejčíř se odvolal proti 15 letům vězení v kauze tunelování státního podniku Čepro

ČTK ČTK
3. 4. 2017 12:38
Uprchlý Radovan Krejčíř se odvolal proti nepravomocnému rozsudku soudu, který mu uložil trest 15 let vězení v kauze tunelování státního podniku Čepro a přípravy vraždy celníka. V kauze jde o to, že Krejčíř s bývalým obchodním ředitelem podniku Martinem Pechanem vytvořili fiktivní pohledávky vůči Čepru za zhruba tři miliardy korun. Peníze vymáhali soudně, o čemž se podnik vůbec nedozvěděl. Soudy pak domnělý nárok firem uznaly a k exekuci ve státním podniku nedošlo jen díky zásahu policie.
Radovan Krejčíř u soudu v Jihoafrické republice.
Radovan Krejčíř u soudu v Jihoafrické republice. | Foto: Reuters

Praha - Pražský městský soud vynesl nepravomocný verdikt nad Krejčířem a deseti dalšími obžalovanými v kauze tunelování státního podniku Čepro v listopadu 2015. Proti patnáctiletému trestu se nyní uprchlý Radovan Krejčíř odvolal. Krejčíř je teď za mřížemi v Jihoafrické republice, kde ho odsoudili k 35 letům odnětí svobody za pokus o vraždu, únos a obchod s drogami.

Soudkyně rozsáhlé kauzy Hana Hrnčířová rok a čtvrt sepisovala odůvodnění rozhodnutí. Z justiční databáze vyplývá, že proti rozsudku se letos v březnu postupně odvolalo šest lidí. Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci potvrdila, že jedním z nich je právě Krejčíř. Doplnila, že lhůta pro podání odvolání končí tuto středu.

Podnikatel dostal v kauze Čepra trest na samé horní hranici trestní sazby - podle soudkyně především proto, že páchal trestnou činnost opakovaně. Patnáctiletý trest v sobě zahrnuje i předchozí Krejčířova odsouzení v Česku, tedy podvody s akciemi Tepláren Otrokovice, vytunelování firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5. Před jeho uložením si měl Krejčíř odpykat celkem 10,5 roku.

V kauze Čepra jde o to, že Krejčíř s bývalým obchodním ředitelem podniku Martinem Pechanem vytvořili fiktivní pohledávky vůči Čepru za zhruba tři miliardy korun. Peníze v roce 2003 a 2004 vymáhali soudně, o čemž se podnik vůbec nedozvěděl, protože Krejčířův údajný komplic přesvědčil úřednici z podatelny Čepra, aby zatajila soudní obsílky. Soudy pak domnělý nárok firem uznaly a k exekuci ve státním podniku nedošlo jen díky zásahu policie. Pechan, který má podle verdiktu společně s Krejčířem zaplatit Čepru škodu přes 18 milionů korun s úroky, se hájí tím, že pohledávky byly pravé.

Krejčíř byl potrestán také za to, že chtěl vymáhat po státu dvě miliardy korun tak, že nechal ve firmě Tukový průmysl uložit padělané peníze a hodlal podplatit některého celníka, aby je naoko zabavil na úhradu celního dluhu firmy a následně s penězi uprchl. Podle rozsudku se poté chtěl celníka zbavit.

Z Česka Krejčíř uprchl v roce 2005, a to při policejní prohlídce své vily. V JAR žije od roku 2007 a od listopadu 2013 je tam za mřížemi. V zemi čelí řadě obvinění včetně pokusu o útěk z vězení či podílu na vraždě drogového dealera. Podle informací tamních médií Krejčíř usiluje o vydání do ČR výměnou za to, že se přizná k činům, z nichž je v JAR obviněn.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy