Vyšší poplatky a dražší léky? Senát smetl Hegerův plán

Radek Nohl Radek Nohl
21. 7. 2011 19:24
Horní komora rozcupovala první část zdravotní reformy. Je prý protiústavní
Ministr Heger chce, aby si pacienti připláceli za luxusní péči.
Ministr Heger chce, aby si pacienti připláceli za luxusní péči. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Senátoři podle očekávání odmítli první část reformy ministra zdravotnictví Leoše Hegera.

Novela, která zvyšuje poplatek za den v nemocnici ze 60 na 100 korun, zavádí možnost připlácet si za nadstandard nebo zakazuje lékárnám lákat pacienty na třicetikorunové slevy, se vrací do Poslanecké sněmovny.

Senát, kde má sociální demokracie většinu, Hegerovy zákony rozcupoval. Pro novelu nakonec hlasovalo jen 27 ze 74 senátorů.

Schválení reformy ještě před hlasováním nedoporučil ani senátní zdravotní výbor. Ten ji podle senátora Jana Žaloudíka (zvolen za ČSSD) označil za hybridní.

Mimo jiné proto, že je prý na hranici ústavnosti. "Taková reforma je jen těžko přijatelná," prohlásil Žaloudík, který byl zpravodajem u tohoto bodu.

"Navržená úprava je pro pojištěnce pozitivní. Odmítám, že by rozdělovala péči pro bohaté a chudé," reagoval Heger na častou kritiku z úst senátorů za ČSSD.

Pacienti si připlatí za luxusní péči

Hegerova první část reformního balíku přináší řadu změn, díky kterým by mohl jeho resort v příštím roce ušetřit zhruba osm miliard korun.

Je to především proto, že se zvýší poplatek za den v nemocnici, zavedou se aukce na léky, zdravotní pojišťovny přestanou platit za léky do 50 korun a za podpůrné a doplňkové přípravky nebo nebudou hradit preventivní zaměstnanecké prohlídky.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | Foto: Jan Langer

Na druhou stranu ale Hegerovi kvůli inflaci, zvýšení DPH a platů lékařů a zdravotních sester odteče ze systému zhruba deset miliard korun.

Novela ruší i zákaz připlácení za lepší péči. Ministr řekl, že pacienti tak dostanou buď kvalitní a moderní péči, nebo si zvolí luxusní.

"Platit se bude rozdíl mezi základem a konečnou cenou toho luxusního. Rozhodně to ke snížení současného standardu nepovede," podotkl Heger.

Je pravděpodobné, že ve sněmovně nakonec první reformní zákon projde. Vládní poslanci v ní totiž mají většinu. Poté ho ještě bude muset podepsat prezident.

Sociální demokracie však již mluví o tom, že pokud bude novela schválena, podá ústavní stížnost.

ČSSD v Senátu reformu rozcupovala

Zejména senátoři za ČSSD, stejně jako jejich kolegové ve sněmovně, nejčastěji kritizovali zvýšení poplatku v nemocnici nebo zavedení možnosti připlácet si za nadstandard.

Foto: Ludvík Hradilek

"Největší jistotou pacienta bude, že po reformách bude platit jako mourovatý," prohlásil senátor Vladimír Dryml.

Pod palbu kritiky se dostala i úprava, kterou navrhl poslanec Boris Šťastný, díky níž by mohli v orgánech pojišťoven zasedat její členové po neomezený počet funkčních období. "Já to považuji za hodně darebnou vsuvku," prohlásil senátor Žaloudík.

Heger zareagoval, že rozhodně nemá v plánu dramaticky ztížit možnost dostat se k běžné zdravotní péči. "Zákon není neústavní, jak se obecně říká," uvedl Heger.

Podle něj není potřeba zdravotnictví reformovat šokem, jak je mu někdy vyčítáno. "Je nutné ho ale neustále vylepšovat," dodal Heger.

Lékařům i nemocnicím budou hrozit pokuty

Žebříček pokut pro nemocnice a lékaře

  • neumožní pacientovi přijímat návštěvy - 100 tisíc korun
  • neumožní, aby měl pacient u sebe vodicího nebo asistenčního psa - 100 tisíc korun
  • poruší povinnost mlčenlivosti - jeden milion korun
  • neumožní nahlížet do zdravotnické dokumentace - 500 tisíc korun
  • nezajistí člověka, který bude s neslyšícím komunikovat znakovou řečí - 100 tisíc korun
  • odmítne sloužit na pohotovosti - 100 tisíc korun

(pozn. jedná se o maximální výši pokut)

Sněmovna již také podpořila druhou část Hegerovy reformy.

Tři zákony přináší zásadní změny pro lékaře nebo nemocnice. Mění také podmínky pro umělé oplodnění, sterilizaci a pravidla pro záchranku. V současné době putují do výborů.

Podle návrhu zákona budou moci doktoři i zdravotnická zařízení nově dostat pokutu například za to, když se pacient nebude moci podívat do své zdravotnické dokumentace, bezdůvodně ho propustí domů, lékař ho odmítne ošetřit nebo nebude mít správně označenou ordinaci.

Lékařská komora s udělováním pokut zásadně nesouhlasí. Zástupci ministerstva však říkají, že není možné doktory pouze odměňovat. Je prý nutné je i trestat.

Heger již také připravil věcný návrh zákona o pojišťovnách.

Ten mimo jiné ruší správní rady pojišťoven, ve kterých často zasedají poslanci nebo blízcí politických stran.

 

Právě se děje

Další zprávy