Zuzana Hronová
4. 4. 2021 17:11
Studují praktické obory, jejichž základem je terén, laboratoř, jeviště, ateliér či filmový plac. Jenže pandemie, lockdown a zavření škol jim převrátily život naruby. Zvláště těm, kteří končí umělecké obory, přinesla současná situace i existenční problémy. Aktuálně.cz přináší osobní výpovědi vysokoškoláků.
Je to zvláštní doba. Převrátila nám život naruby, ale je to výzva
"Žijeme ve zvláštní době, která se nám ze dne na den mění a narušuje náš klasický způsob života. Z našich pravidelných sociálních kontaktů a koníčků nám zbylo jen ohlodané torzo. Tyto změny zasáhly i velkou část našeho studijního života. Ať se jedná o výuku, nebo 'klasický' studentský život," říká student Matěj ze druhého ročníku oboru biomedicínská a klinická technika na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze.
"O to více je důležité hledat pozitivní věci, i když to není vždy lehké. Například v rámci výzkumu se věnuji zjišťování nádorů v prsou pomocí mikrovln, a i když se měření provádí v této situaci obtížně, tak komunikace mezi mnou a vedoucím je rychlejší," pokračuje a odhodlaně dodává: "Celý tento stav přináší nové možnosti a dosud neznámé výzvy."
Kolega Petr ze stejného ročníku potvrzuje jeho slova. "Největší nevýhodou je složité pořádání praktické výuky. Jsem moc rád, že se vyučující věnují tomu, aby nám ukázali veškeré praktické úlohy, zatím alespoň na kameru," uvádí.
Naopak jako výhodu zmiňuje vyšší časovou flexibilitu. "Díky distančnímu vzdělávání jsem si mohl zapsat více předmětů, které mě zajímaly, na více fakultách ČVUT, které bych v normálním režimu výuky nikdy nestihl," vysvětluje. Kromě školy se navíc zvládá podílet na stavbě coworkingového centra v Praze na Andělu.