Praha - Předsednictvo Rady vysokých škol (RVŠ) stejně jako její studentská komora podpořilo Policejní akademii České republiky, která má dlouhodobé spory s ministerstvem vnitra.
Rada VŠ apeluje na tento úřad, aby jeho kroky žádným způsobem nenarušovaly akademické svobody na této vysoké škole a její samotné fungování. Ministr Milan Chovanec (ČSSD) v minulosti opakovaně ujišťoval, že cílem jeho úřadu není školu poškodit, ale chce jen prověřit její financování.
Studentská komora RVŠ na začátku března uvedla, že direktivní rozhodování ministerstva vnitra o osudu školy nese znaky totalitního režimu. Předsednictvo RVŠ uvedlo, že úsilí studentské komory v tomto případu podporuje.
Navíc žádá, aby se ministr Chovanec ještě více angažoval.
"Rada vysokých škol proto vyzývá ministra vnitra, aby konal v duchu svých veřejných prohlášení a zajistil, že postup ministerstva vnitra nepovede k narušení akademických svobod a případnému ohrožení fungování Policejní akademie ČR," uvádí se v usnesení.
Obavy o budoucnost školy
Policejní akademie se kvůli údajně nestandardním krokům ministerstva obává o svou budoucnost. Její akademický senát minulý týden upozornil, že ministrova vyjádření neodpovídají realitě.
Ministr by se měl podle akademického senátu postarat o to, aby se přestalo jednat o vyvedení areálu v Praze 4 nebo jeho části ze správy Policejní akademie, a také by měl zastavit kroky vedoucí k veřejné zakázce, která se týká mimo jiné zastupitelnosti Policejní akademie soukromými vysokými školami.
Ministerstvo chce znát podrobné informace o hospodaření školy, které každoročně dává 229 milionů korun. Zajímají ho například náklady na jednoho studenta.
Policejní akademii nyní studuje zhruba 2100 lidí. Vedle policistů ve služebním poměru, zaměstnanců ministerstva vnitra a dalších resortů je otevřena i civilním uchazečům.