Chovanec po volbě: Nejspíš jsem přetáhl Dienstbierovy lidi

Martina Machová Lucie Stuchlíková Martina Machová, Lucie Stuchlíková
13. 3. 2015 19:55
Prvním místopředsedou ČSSD se v pátek večer stal ministr vnitra Milan Chovanec. Prošel však až ve 2. kole. Uškodil mu zřejmě i patetický projev, přesto by prý nezměnil ani slovo.
Chovancova radost po zvolení. Oddychl si jistě i Bohuslav Sobotka.
Chovancova radost po zvolení. Oddychl si jistě i Bohuslav Sobotka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Ministr vnitra Milan Chovanec byl na sjezdu ČSSD zvolen prvním místopředsedou překvapivě až napodruhé.

Chovancovi se nepovedl nominační projev a v prvním kole mu post unikl, byť o pouhé tři hlasy. V zákulisí se pak začalo hovořit o tom, že jeho protivník Jeroným Tejc není bez šance.

Chovance ale nakonec do čela strany podle všeho dostali stoupenci dalšího, taktéž neúspěšného kandidáta Jiřího Dienstbiera. "Možná jsem byl menší zlo, možná jsem byl sympatičtější,“ komentoval to čerstvě zvolený druhý muž ČSSD v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

V prvním kole jste těsně neprošel. Jaké jste si z toho vzal ponaučení?
Straníci chtěli říct to, že jsme demokratická strana a že chceme volit. Nejsme jako hnutí ANO, kde všichni protikandidáti na prvního místopředsedu záhadně odcházejí. Tohle byla regulérní volba, kdy se delegáti rozhodovali podle toho, jak jim byl daný kandidát v tu chvíli sympatický. Já jsem neprošel těsně, byly tam nějaké neplatné hlasy. Jeroným Tejc postoupil do druhého kola a myslím, že tam získal podobný počet hlasů jako v tom prvním. Takže tady byla určitá skupina lidí, která Jeronýma podporovala.

Co se stalo mezi prvním a druhým kolem? Čím jste je přesvědčil?
Myslím si, že ničím. Neměl jsem žádný projev, s nikým jsem nemluvil. Tak nevím, čemu to přisuzovat. Ve druhé volbě se rozhoduje už jen mezi dvěma kandidáty. A hlasy, které měl Jiří Dientsbier, se pravděpodobně podle matematiky přelily ke mně.

Proč myslíte, že se k vám Dienstbierovi lidé přiklonili?
Nevím. Možná jsem byl menší zlo, možná jsem byl sympatičtější. Jiří Dienstbier - a za to je třeba mu poděkovat - žádnou preferenci neuvedl. Lidé se rozhodli svobodně.

Jak interpretujete ten výsledek? Je to dostatečně silná pozice?
Ve druhém kole jsem získal poměrně silný mandát. Beru to jako závazek vůči členské základně. Ale mám ještě co dohánět. 240 delegátů, kteří hlasovali pro Jeronýma Tejce, není málo. To je pro mne zpětná vazba

Změnil byste něco na svém projevu?
Ani slovo.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy