Vysoké školy chtějí přidat 4,5 miliardy. Když se nedomluvíme, bude to v září horké, varují odbory

Kateřina Chládková
13. 7. 2017 13:35
Zástupci českých vysokých škol a školských odborů doufají, že se s vládou domluví na navýšení rozpočtu o 4,5 miliardy. V opačném případě nevylučují ani protesty. "Zatím je doba jednání. Pokud by nedopadla dobře, je možné, že v září a na začátku října bude situace opravdu horká," řekl šéf školských odborů František Dobšík.
Rektorát Univerzity Karlovy.
Rektorát Univerzity Karlovy. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Vysoké školy požadují po vládě navýšení rozpočtu o 4,5 miliardy korun. Na čtvrtečním jednání se na tom domluvili zástupci vysokých škol a školských odborů

"S kolegy se v našich požadavcích vzájemně podporujeme. Školství je jeden celek, který je nedostatečně financovaný, a je potřeba do něj dostat více prostředků," řekl předseda školských odborů František Dobšík.

Z požadovaných 4,5 miliardy korun by téměř polovina měla jít na provoz vysokých škol, největší část přitom tvoří platy pracovníků. Podle předsedy Rady vysokých škol Jakuba Fischera by další miliarda měla navýšit doktorská stipendia. "Měsíční doktorské stipendium se dnes pohybuje kolem 7,5 tisíce korun, což je naprosto nedostatečné k tomu, aby fungovalo a bylo konkurenceschopné jak u nás, tak i ve vztahu k zahraničí," uvedl Fischer.

Školské odbory žádají o navýšení rozpočtu také pro regionální učitele. "Pro splnění našeho požadavku, aby učitelé v roce 2020 dosáhli 130 procent průměrného platu, je potřeba přidávat už v roce 2018 a nečekat na další roky," doplnil Dobšík.

Na požadované částce vysoké školy nechtějí trvat za každou cenu. Podle rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy je především důležité, aby se situace začala vyvíjet k lepšímu. "Kdybychom dostali celých 4,5 miliardy, bylo by jednání velmi úspěšné. Jsme ale připraveni i na kompromisní řešení," uvedl Zima.

Přesto je podle zástupců škol suma zcela opodstatněná. "Bude-li navýšení vysokoškolského rozpočtu nižší než dvě miliardy korun, budeme jednání považovat za neúspěšné," dodal Fischer.

Ministři se k projednávání návrhu sejdou 24. července. Podle rektora Zimy nikdo z nich nezpochybňuje, že vysoké školy potřebují víc peněz. "Ministři financí a školství i pan premiér mě ujistili, že vysoké školství je pro ně prioritou. Zatím jsou to jen slova. Teď chceme vidět i činy," řekl Zima.

Pokud jednání úspěšná nebudou, plánují se rektoři na začátku září sejít a domluvit se na dalších krocích. Nevylučují ani protesty. "Zatím je doba jednání. Pokud by nedopadla dobře, je možné, že v září a na začátku října bude situace opravdu horká," doplnil Dobšík.

 

Právě se děje

Další zprávy