Vyšetřování soudců: Mají podporu šéfů, elity vyčkávají

Sabina Slonková
13. 4. 2011 14:25
Justice vyšetřuje, zda šest exponovaných soudců bylo řádně jmenováno
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jan Langer

Praha - Případ studujeme, zatím bez komentáře. Taková je většinová reakce justiční elity na unikátní vyšetřování, v němž se hraje o desítky kauz rozhodovaných posledních dvacet let šesti soudci exponovaného Vrchního soudu v Praze.

Aktuálně.cz již informovalo, že městské státní zastupitelství řeší obsáhlé trestní oznámení kvůli podezření, že tato šestice soudců nebyla na počátku devadesátých let řádně jmenována, a tudíž neměla soudit.

Kauzu zpracoval publicista a pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů Miroslav Vodrážka, který zdokumentoval podezřelé okolnosti, jež jmenování šesti soudců provázely. Podal proto trestní oznámení pro podezření z padělání, zneužití pravomoci a podvodu.

Advokáti z případů, které šestice soudců rozhodovala, už přemýšlejí, jak případ využít ve prospěch svých klientů.

Vedení soudu: Stojíme za nimi

Oč v příběhu jde:

  • justice prověřuje okolnosti, za nichž bylo v devadesátých letech jmenováno šest soudců Vrchního soudu v Praze
  • podle trestního oznámení existuje podezření, že jmenování není platné
  • soudci trvají na tom, že jejich jmenování proběhlo řádně
  • pokud se podezření potvrdí, bude to mít dalekosáhlé důsledky na stovky kauz
  • podezření se týká jmenování soudců Hnilici, Tomašoviče, Klimáčka, Romana, Hlaváčka a Veselého
  • kromě Veselého pětici soudců spojuje práce pro komunistickou vojenskou justici a členství v KSČ

Samotní soudci, jejichž jmenování nyní žalobci řeší a které Aktuálně.cz oslovilo, trvají na tom, že je vše v pořádku.

A mají podporu vedení Vrchního soudu v Praze, které je podle mluvčího Jana Fořta přesvědčeno, že vše, co souviselo se jmenováním soudců, proběhlo zákonným způsobem.

"Vrchní soud v Praze nemá žádných pochybností o tom, že dekrety vámi jmenovaných soudců jsou platné... Jmenovaní soudci jsou kauzou překvapeni, jsou však odhodláni i nadále nezávisle rozhodovat bez ohledu na jakékoliv vnější vlivy," sdělil Aktuálně.cz mluvčí Fořt.

Případ bedlivě studuje i předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová, která jej rovněž dostala v kopii na stůl a nechává si zpracovat vlastní právní analýzu, a také ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Oba jsou ale zdrženliví.

"Věc prostudujeme a pak se vyjádříme," sdělil v reakci na vyšetřování ministr Pospíšil.

Obezřetnost justičních špiček je pochopitelná: pokud by vyšetřování prokázalo, že jmenování šestice soudců a jejich přidělení k vrchnímu soudu skutečně neproběhlo zákonným způsobem, mělo by to dramatický dopad. V krajním případě by to mohlo znamenat zpochybnění případů, v nichž soudci vynášeli rozsudky.

Jde o Pitra, Kajínka a spol.

Soudcům Vrchního soudu v Praze prošly od devadesátých let rukama desítky kauz, včetně těch s politickým přesahem, jako byl třeba případ podnikatele Tomáše Pitra. Nebo řešili příběh doživotně odsouzeného Jiřího Kajínka, který se roky snaží o revizi procesu.

Právě jeho advokátka Klára Slámová už dnes říká, že pokud se pochybnosti o platnosti jmenování "Kajínkova soudce" potvrdí, zcela jistě s tím bude pracovat.

"Je to vážné podezření a záleží, jak se k tomu postaví odpovědné orgány. Měly by ale konat co nejrychleji, protože by to mohlo mít dalekosáhlé důsledky," říká Kajínkova advokátka Klára Slámová.

Městské státní zastupitelství v Praze, které kauzu soudců řeší, slibuje, že jasněji by mělo být už v příštích dnech.

 

Právě se děje

Další zprávy