Výpověď muže, jenž kritizoval ministerstvo, je neplatná

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
26. 4. 2013 16:40
Soud rozhodl, že se ministerstvo zahraničí zbavilo Jakuba Klouzala neprávem
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Jakub Klouzal, který upozorňoval na machinace při veřejných zakázkách na ministerstvu zahraničí a dočkal se odchodu z úřadu, nyní uspěl se svou žalobou.

Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že výpověď je neplatná. Informoval o tom Nadační fond proti korupci, který Klouzalovi s žalobou pomáhal. Rozhodnutí soudu je zatím nepravomocné.

Podrobnosti o tom, zda je součástí výroku nějaké finanční odškodnění, zatím Klouzal nemá. Soud však prý rozhodl, že ministerstvo bude hradit náklady na jeho právního zástupce. Formálně je podle dosud nepravomocného verdiktu sice stále zaměstnancem resortu zahraničí, že by se tam vrátil, si ale představit nedovede.

Rozsudek potvrdilo i ministerstvo zahraničí, které však zatím nedostalo jeho písemné vyhotovení. Až se tak stane, rozhodne úřad o případném odvolání.

"Mám z rozhodnutí soudu ohromnou radost, protože jde v podstatě o první případ, kdy státní aparát uznal, že já mám pravdu a že ministerstvo zahraničních věcí lže a dělá ze mě spoluviníka," řekl Klouzal deníku Aktuálně.cz.

Fond rozhodnutí soudu považuje za výrazný úspěch. "Jsem rád, že Jakub v tomto sporu uspěl, neboť se zachoval mimořádně statečně. Spravedlnost je na jeho straně a vítězství si zasloužil," sdělil ředitel fondu Petr Soukenka.

Bývalý ředitel IT odboru Klouzal prý o nestandardních postupech při IT zakázkách nejprve informoval vedoucí pracovníky ministerstva, ti ale ve věci nepodnikli žádné kroky.

"Materiály ke kauzám si ode mě nikdy nevyzvedli, a to přes to, že pan ministr Schwarzenberg slíbil, že tak učiní," popsal Klouzal ve videu, které v lednu zveřejnil na serveru YouTube. Kvůli nečinnosti resortu se tedy obrátil na Janečkův fond proti korupci.

Následovat měly výhružky a psychický nátlak. V důsledku toho se Klouzal v roce 2011 vzdal vedoucího postu. Poté mu na ministerstvu nabídli pozici údajně neodpovídající jeho kvalifikaci. Když odmítl, dostal výpověď.

"Stal jsem se nepohodlným"

"Stal jsem se pro některé zaměstnance ministerstva nepohodlným a byla snaha se mě zbavit," uvedl Klouzal, který od protikorupčního fondu dostal Cenu za odvahu.

Tvrzení o nabídce nevhodné pozice ministerstvo odmítlo s tím, že postupovalo plně v souladu se zákoníkem práce. Resort nesouhlasí ani s Klouzalovými výroky o nečinnosti.

"Není pravda, že se ministr Schwarzenberg nezabýval IT zakázkami na svém úřadě. Podezření prověřovala na jeho popud Generální inspekce ministerstva zahraničí. (…) MZV podalo v souvislosti s podezřelými smlouvami celkem čtyři trestní oznámení, která však policie odložila," ohradilo se již dříve ministerstvo v oficiálním prohlášení.

Další trestní oznámení do měsíce

Klouzal ve spolupráci s fondem kvůli zakázkám momentálně připravuje trestní oznámení přímo na ministra Schwarzenberga a generálního sekretáře Jaromíra Plíška. "Oznámení bude podáno zhruba do měsíce," řekl Klouzal Aktuálně.cz.

"Je to strašně moc práce, záležitost IT zakázek je složitá a my se snažíme podklady připravit tak důkladně, že v podstatě suplujeme práci generální inspekce, ministra a vyšetřovacích složek," popsal s tím, že na Schwarzenberga plánuje podat trestní oznámení konkrétně pro krytí korupce.

"Dále hodlám podat trestní oznámení na ochranu osobnosti na ministerstvo zahraničních věcí a na ministra Schwarzenberga," uvedl Klouzal, kterému vadí, že z něj ministerstvo ve svých oficiálních prohlášeních dělá spolupachatele.

"Po celou dobu pracoval jako ředitel IT odboru, který požadavky na IT služby specifikoval, připravoval nebo se na jejich přípravě podílel. Některé projekty, které dnes charakterizuje jako nepotřebné, sám navrhl a schválil," uvedlo například ministerstvo.

V případě samotného ministra se oznámení bude týkat také jeho výroků v televizi. "Pan ministr tvrdil, že jsem pomatený. Jsem schopný prokázat, že lže," dodal Klouzal.

 

Právě se děje

Další zprávy