Praha - Záměna dětí v Třebíči není jen rodinnou patálií, ale i nezvyklou právní kauzou. Dojde na Vysočině k souzení precedenčního případu v oblasti zdravotnictví? Není to jisté.
Vše bude záležet na částce, kterou budou chtít poškozené páry. Půjde o miliony jako v Cizkrajově?
Z jednání, které vedli právníci obou stran v pátek odpoledne, zatím vyplynulo, že obě rodiny i s holčičkami se na vlastní žádost podrobí vyšetření v pražském Motole, které by mělo popsat rozsah a projevy psychické újmy. O nich se pak bude odvíjet stanovení finančních nároků. Vyšetření má proběhnout za měsíc.
Právníci se shodli na tom, že celá kauza je skutečně nezvyklá. Čas do příštího jednání tak vyplní tím, že budou hledat rozsudky v podobných případech v zahraničí. I tato zjištění by měla mít vliv na stanovení odškodného.
Milan Smejkal, mluvčí rodin, říká, že rodiny vzhledem k zoufalé situaci, v níž se po deseti měsících relativně klidného života náhle ocitly, žádají trest. "Mluvili jsme o tom a zvažovali to vše dlouho a dospěli jsme k jedinému: jak jinak potrestat viníky než penězi?"
Smejkal však vyvrací, že by rodiny chtěly na svém neštěstí vydělávat. "Nejde o peníze jako takové, ale o trest přiměřený tomu, co se stalo. Přičemž 100 nebo 250 tisíc za přiměřený trest nepovažujeme," vyjadřuje stanovisko švagr Libora Broži a dodává: "Nikdo si nedovede představit, kolik to stálo slz, jak obrovský stres a nejistotu zažívali rodiče celý měsíc, než se ukázalo, že dítě není ani jednoho z nich. Byl jsem u toho a nepřál bych to nikomu zažít."
Znalkyně: Újma je zřejmá...
Slzám ještě nemusí být konec. "Podle toho, co jsem viděla a slyšela v médiích, pak k psychické újmě zřetelně došlo - zejména u matek vyměněných dětí," vyjádřila se pro Aktuálně.cz psycholožka a soudní znalkyně Marie Vignatiová z Brna.
"Mohly by nastat depresivní stavy či neurózy, pak by matky potřebovaly dlouhodobou terapeutickou pomoc. U dětí to není zatím zřejmé, ale pokud nejsou stenické, tedy psychicky pevné, mohla by po jejich výměně nastat neuróza nebo separační úzkost. Záleží velice na tom, jak silnou vazbu si k nevlastním matkám vytvořily. Do roku a půl věku je to nejzásadnější období z hlediska emočního vývoje dítěte. V tomto případě to vypadá, že vzájemná vazba matek s děvčátky je velmi silná," popisuje možné scénáře vývoje Vignatiová.
Právník:...nejde ale přepočítat
Právní koncipient Ondřej Dostál z kanceláře, která zastupuje chybující nemocnici, však oponuje. Podle něj jde o nemateriální újmu. Přitom ani v případech úmrtí soud nikdy nepřiznal pozůstalým víc než dvě stě tisíc korun. U kauzy v Cizkrajově prý soud bral zřetel na náklady spojené s péčí o postižené dítě, které jsou prakticky celoživotní. V případech úrazů s doživotními následky zase soud bere zřetel na ušlý výdělek. "V tomto případu o něčem takovém nelze uvažovat," tvrdí pro Aktuálně.cz Dostál.
Psycholožka Marie Vignatiová se domnívá, že ani náklady na pomoc psychologa rodinám zaměněných holčiček nemusí být zanedbatelné. Pokud si rodiny zvolily odborníka se soukromou praxí, který nemá smlouvu se zdravotními pojišťovnami, výdaje za terapii pak mohou narůst mnohonásobně.
"Je to právo rodičů, je na nich, jak se rozhodnou," podotýká Vignatiová. Z hlediska odškodného by tyto výdaje podle znalkyně mohly hrát jistou roli. Přesto poslední slovo v určení výše odškodného má vždy soud.
Veřejná kapsa není bezedná
Právník nemocnice Ondřej Dostál čeká, jak dopadne společný psychologický posudek a s čím pak přijde zástupce rodin.
"Až tyto podklady dostaneme, budeme jednat s pojišťovnou profesní odpovědnosti, jak dalece mohou na požadavky rodičů přistoupit." Nemyslí si, že by došlo k odvolání ředitele nemocnice na základě naléhání rodičů: "Není na to žádný právní nárok. Mimoto ředitel kromě drobných chyb v komunikaci nijak nepochybil," je přesvědčen právník.
Pokud budou požadavky na finanční odškodnění rodin z hlediska pojišťovny neúnosné, pojišťovna na ně jednoduše nepřistoupí. "Chápejte, jde tady o veřejné peníze, z nich nelze rozdávat, kolik si kdo řekne," myslí si Ondřej Dostál.