Vyfoukli státu v ČKA půlmiliardu. Mají si odsedět léta

ČTK Markéta Chaloupská, ČTK
25. 5. 2010 12:10
Uprchlý Miloše Skořepa má jít za mříže na osm a půl roku
Česká konsolidační agentura sídlí na Janovského ulici v Praze.
Česká konsolidační agentura sídlí na Janovského ulici v Praze. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Za ztracenou půlmiliardu, která zmizela z účtu dceřiné firmy dnes již neexistující České konsolidační agentury, poslal soud bývalého manažera Jana Šika na pět a půl roku do vězení a podnikatele Miloše Skořepu na osm a půl roku za mříže.

Podle rozsudku pražského městského soudu musí navíc oba dohromady zaplatit 96 milionů korun a úroky. Šik podle obžaloby převedl bez souhlasu představenstva v roce 2005 peníze na soukromé zahraniční konto, Skořepa je pak údajně použil na své soukromé aktivity.

Rozhodnutí není pravomocné, oba muži vinu odmítají.

Bývalému manažerovi hrozilo za trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku až osmileté vězení, Skořepovi za podvod až desetiletý trest.

Skořepa je však stíhán jako uprchlý, ukrývá se ve Spojených arabských emirátech.

Půlmiliarda zmizela před pěti lety z účtu dceřiné firmy České konsolidační agentury (ČKA), společnosti Galileo Real.

Účet, na který Šik převedl 500 milionů, byl veden u jedné z největších bank na světě, švýcarské United Bank of Switzerland (UBS). Banka na základě dohody s vládou vrátila ČR 404 milionů korun. Zbytku se Galileo Real domáhalo u nynějšího líčení.

Banka dlouho odmítala stamiliony do Česka vrátit, a ČKA ji proto v roce 2007 zažalovala u soudu v Curychu. Kladla jí za vinu, že umožnila peníze vyvést na účty soukromých osob, které k agentuře ani ke Galileu nemají žádný vztah.

Po dohodě České republiky s finančním ústavem však agentura žalobu stáhla.


 

Právě se děje

před 32 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy