reklama
 
 

Vyfoukli státu v ČKA půlmiliardu. Mají si odsedět léta

25. 5. 2010 12:10
Uprchlý Miloše Skořepa má jít za mříže na osm a půl roku

Praha - Za ztracenou půlmiliardu, která zmizela z účtu dceřiné firmy dnes již neexistující České konsolidační agentury, poslal soud bývalého manažera Jana Šika na pět a půl roku do vězení a podnikatele Miloše Skořepu na osm a půl roku za mříže.

Podle rozsudku pražského městského soudu musí navíc oba dohromady zaplatit 96 milionů korun a úroky. Šik podle obžaloby převedl bez souhlasu představenstva v roce 2005 peníze na soukromé zahraniční konto, Skořepa je pak údajně použil na své soukromé aktivity.

Rozhodnutí není pravomocné, oba muži vinu odmítají.

Bývalému manažerovi hrozilo za trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku až osmileté vězení, Skořepovi za podvod až desetiletý trest.

Skořepa je však stíhán jako uprchlý, ukrývá se ve Spojených arabských emirátech.

Půlmiliarda zmizela před pěti lety z účtu dceřiné firmy České konsolidační agentury (ČKA), společnosti Galileo Real.

Účet, na který Šik převedl 500 milionů, byl veden u jedné z největších bank na světě, švýcarské United Bank of Switzerland (UBS). Banka na základě dohody s vládou vrátila ČR 404 milionů korun. Zbytku se Galileo Real domáhalo u nynějšího líčení.

Banka dlouho odmítala stamiliony do Česka vrátit, a ČKA ji proto v roce 2007 zažalovala u soudu v Curychu. Kladla jí za vinu, že umožnila peníze vyvést na účty soukromých osob, které k agentuře ani ke Galileu nemají žádný vztah.

Po dohodě České republiky s finančním ústavem však agentura žalobu stáhla.


autoři: Markéta Chaloupská, ČTK | 25. 5. 2010 12:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama