reklama
 
 

Živě: Vydejte Babiše s Faltýnkem k trestnímu stíhání, doporučil výbor. Poslanci ANO vinu popírají

Aktualizováno 30. 8. 2017 19:52
reklama
Sněmovní mandátový a imunitní výbor projednal žádost policie o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) k trestnímu stíhání kvůli dotaci na Farmu Čapí hnízdo. Výbor doporučí, aby sněmovna oba poslance vydala k trestnímu stíhání. Babiš i Faltýnek vinu odmítají.

Živě: Vydejte Babiše s Faltýnkem k trestnímu stíhání, doporučil výbor. Poslanci ANO vinu popírají

reklama
9:17
 

"Uvědomme si, jaký smysl poslanecká imunita má. Má zabránit ochromení sněmovny a šikanování poslanců pro jejich politické postoje. A pro dotyčné je to i šance se veřejně očistit," končí svou řeč Jiří Dolejš (KSČM). 

9:15
 

"Nejsme v roli žalobců ani obhájců," připomíná kolegům Dolejš, "spis koresponduje se zněním žádosti." Podle něj není nic podezřelého ani na načasování žádosti těsně před volbami: "Časová osa vyšetřování je relevantní. Orgány, když mají důvod, musí jednat," dodává.

9:11
 

Jiří Dolejš (KSČM), zpravodaj Mandátového a imunitního výboru: "Byli jsme vybaveni kompletně všemi informacemi. Byli přizváni i zástupci orgánů činných v trestním řízení. Všechny informace, které jsme žádali,jsme dostali," doplňuje Němcovou další člen výboru. 

9:07
 

"Výbor po posouzení všech argumentů a okolností jednomyslně, všemi 14 přítomnými členy doporučil vydání obou poslanců," končí úvodní slovo Němcová.

 

Úvodní slovo má šéfka sněmovního mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová (ODS). Poslancům opakuje okolnosti policejní žádosti. Atmosféra v sále je napjatá, šéf sněmovny Jan Hámeček poprvé žádá kolegy o klid. 

9:02

Babiš s Faltýnkem označují žádost policie za účelovou politickou kauzu, která má za cíl ovlivnit výsledek voleb. Své argumenty dnes hodlají plénu sněmovny přednést osobně. Většina poslaneckých klubů ale dopředu deklarovala, že budou hlasovat pro vydání svých kolegů. 

9:00

Vážení čtenáři, začíná on-line přenos jednání Dolní komory Parlamentu k vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka z hnutí ANO k trestnímu stíhání. O to poslance požádala policie, oba čelní představitele hnutí podezírá z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo.

19:51

Online přenos z jednání sněmovního mandátového a imunitního výboru končí. Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost.

19:40

Po skončení tiskové konference výboru se Jiří Dolejš vyjádřil i na Twitteru.

19:32
Miroslava Němcová

Předsedkyně výboru Miroslava Němcová (ODS) novinářům po zhruba čtyřhodinovém jednání výboru řekla, že zasedání bylo neveřejné, proto nebude informovat o počtu hlasů pro a proti.

Žádný člen výboru ale nepožadoval další dokumenty či výslechy.

19:18
Andrej Babiš

Andrej Babiš v České televizi reagoval na doporučení sněmovního výboru:

"Žádné fiktivní smlouvy nebyly. Byly to reálné smlouvy, které byly podepsány, cena byla zaplacena bankovním převodem a akcie byly převzaty. Pan vyšetřovatel to neuvedl do té žádosti a fabuluje o nějakém spiknutím a nějaké fikci," popsal předseda ANO.

19:13
Andrej Babiš

Babiš s rozhodnutím výboru počítal, doporučení k vydání ho nepřekvapilo.

19:10
ČSSD

Předseda klubu poslanců ČSSD Roman Sklenák doporučí svým kolegům, aby na schůzi 6. září hlasovali pro vydání Babiše a Faltýnka.

"Poslanci mají k dispozici pouze doporučení výboru, který se tím zabývá intenzivněji. Vždy je to tedy velmi silné vodítko pro rozhodování. Budu doporučovat členům ČSSD, aby hlasovali pro vydání obou poslanců. Mám pocit, že většina sněmovny se takto rozhodne právě na základě rozhodnutí výboru," uvedl Sklenák.

Sklenák Sklenák | Foto: DVTV
19:02
Twitter

Oficiální žádost o vydání obou poslanců ANO.

18:56

Sněmovna bude o zbavení imunity Babiše s Faltýnkem hlasovat patrně 6. září.

"Organizační výbor rozhodl, že tento bod bude zařazen. Sněmovna hlasuje o programu chůze a může dojít ještě k nějakým změnám," doplnila Miroslava Němcová.

18:54

Na dotaz, zda je pravda, že policie zatajila výboru některé důkazy, což řekl Andrej Babiš, Němcová odpověděla:

"Kdo má být vydán, brání se všemi prostředky a z toho, co bylo předloženo, jsem nenabyla dojmu, že by nám bylo něco zatajeno, že by s námi orgány činné v trestním řízení hrály nekorektní hru."

18:53
Twitter

Tisková konference členů mandátového a imunitního výboru.

18:52

"Státní zástupce konstatoval, že spis je připravený do fáze stíhání," popsal Jiří Dolejš.

18:50
Miroslava Němcová

Miroslava Němcová ocenila, že výbor měl možnost mluvit se státním zástupcem i vyšetřovatelem.

"Je dobré slyšet všechny strany. Nebylo to zásadní sdělení, pouze doplnění malých střípků," řekla.

Miroslava Němcová Foto: Čestmír Jíra
18:49
Miroslava Němcová

"Mandátový a imunitní výbor doporučuje Poslanecké sněmovně vyslovit souhlas s tímto stíháním pana poslance Babiše. V případě pana poslance Faltýnka je rozhodnutí totožné," sdělila Miroslava Němcová

autoři: Domácí, ČTK | 30. 8. 2017 15:03

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama