Živě: Vydejte Babiše s Faltýnkem k trestnímu stíhání, doporučil výbor. Poslanci ANO vinu popírají

Živě
Sněmovní mandátový a imunitní výbor projednal žádost policie o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) k trestnímu stíhání kvůli dotaci na Farmu Čapí hnízdo. Výbor doporučí, aby sněmovna oba poslance vydala k trestnímu stíhání. Babiš i Faltýnek vinu odmítají.
Andrej Babiš odchází z imunitního výboru.
Andrej Babiš odchází z imunitního výboru. | Foto: Ludvík Hradilek
Živě
Aktualizovat reportáž
9:17

"Uvědomme si, jaký smysl poslanecká imunita má. Má zabránit ochromení sněmovny a šikanování poslanců pro jejich politické postoje. A pro dotyčné je to i šance se veřejně očistit," končí svou řeč Jiří Dolejš (KSČM). 

9:15

"Nejsme v roli žalobců ani obhájců," připomíná kolegům Dolejš, "spis koresponduje se zněním žádosti." Podle něj není nic podezřelého ani na načasování žádosti těsně před volbami: "Časová osa vyšetřování je relevantní. Orgány, když mají důvod, musí jednat," dodává.

9:11

Jiří Dolejš (KSČM), zpravodaj Mandátového a imunitního výboru: "Byli jsme vybaveni kompletně všemi informacemi. Byli přizváni i zástupci orgánů činných v trestním řízení. Všechny informace, které jsme žádali,jsme dostali," doplňuje Němcovou další člen výboru. 

9:07

"Výbor po posouzení všech argumentů a okolností jednomyslně, všemi 14 přítomnými členy doporučil vydání obou poslanců," končí úvodní slovo Němcová.

Úvodní slovo má šéfka sněmovního mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová (ODS). Poslancům opakuje okolnosti policejní žádosti. Atmosféra v sále je napjatá, šéf sněmovny Jan Hámeček poprvé žádá kolegy o klid. 

9:02

Babiš s Faltýnkem označují žádost policie za účelovou politickou kauzu, která má za cíl ovlivnit výsledek voleb. Své argumenty dnes hodlají plénu sněmovny přednést osobně. Většina poslaneckých klubů ale dopředu deklarovala, že budou hlasovat pro vydání svých kolegů. 

9:00

Vážení čtenáři, začíná on-line přenos jednání Dolní komory Parlamentu k vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka z hnutí ANO k trestnímu stíhání. O to poslance požádala policie, oba čelní představitele hnutí podezírá z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo.

19:51

Online přenos z jednání sněmovního mandátového a imunitního výboru končí. Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost.

19:40

Po skončení tiskové konference výboru se Jiří Dolejš vyjádřil i na Twitteru.

19:32

Předsedkyně výboru Miroslava Němcová (ODS) novinářům po zhruba čtyřhodinovém jednání výboru řekla, že zasedání bylo neveřejné, proto nebude informovat o počtu hlasů pro a proti.

Žádný člen výboru ale nepožadoval další dokumenty či výslechy.

19:18

Andrej Babiš v České televizi reagoval na doporučení sněmovního výboru:

"Žádné fiktivní smlouvy nebyly. Byly to reálné smlouvy, které byly podepsány, cena byla zaplacena bankovním převodem a akcie byly převzaty. Pan vyšetřovatel to neuvedl do té žádosti a fabuluje o nějakém spiknutím a nějaké fikci," popsal předseda ANO.

19:13

Babiš s rozhodnutím výboru počítal, doporučení k vydání ho nepřekvapilo.

19:10

Předseda klubu poslanců ČSSD Roman Sklenák doporučí svým kolegům, aby na schůzi 6. září hlasovali pro vydání Babiše a Faltýnka.

"Poslanci mají k dispozici pouze doporučení výboru, který se tím zabývá intenzivněji. Vždy je to tedy velmi silné vodítko pro rozhodování. Budu doporučovat členům ČSSD, aby hlasovali pro vydání obou poslanců. Mám pocit, že většina sněmovny se takto rozhodne právě na základě rozhodnutí výboru," uvedl Sklenák.

Sklenák
Sklenák | Foto: DVTV
19:02

Oficiální žádost o vydání obou poslanců ANO.

18:56

Sněmovna bude o zbavení imunity Babiše s Faltýnkem hlasovat patrně 6. září.

"Organizační výbor rozhodl, že tento bod bude zařazen. Sněmovna hlasuje o programu chůze a může dojít ještě k nějakým změnám," doplnila Miroslava Němcová.

18:54

Na dotaz, zda je pravda, že policie zatajila výboru některé důkazy, což řekl Andrej Babiš, Němcová odpověděla:

"Kdo má být vydán, brání se všemi prostředky a z toho, co bylo předloženo, jsem nenabyla dojmu, že by nám bylo něco zatajeno, že by s námi orgány činné v trestním řízení hrály nekorektní hru."

18:53

Tisková konference členů mandátového a imunitního výboru.

18:52

"Státní zástupce konstatoval, že spis je připravený do fáze stíhání," popsal Jiří Dolejš.

18:50

Miroslava Němcová ocenila, že výbor měl možnost mluvit se státním zástupcem i vyšetřovatelem.

"Je dobré slyšet všechny strany. Nebylo to zásadní sdělení, pouze doplnění malých střípků," řekla.

Foto: Čestmír Jíra
18:49

"Mandátový a imunitní výbor doporučuje Poslanecké sněmovně vyslovit souhlas s tímto stíháním pana poslance Babiše. V případě pana poslance Faltýnka je rozhodnutí totožné," sdělila Miroslava Němcová

18:47

Mandátový a imunitní výbor doporučí sněmovně vydat Babiše s Faltýnkem k trestnímu stíhání.

18:45

Před novináře míří členové mandátového a imunitního výboru.

Hovořit bude jeho předsedkyně Miroslava Němcová z ODS, sociální demokrat Stanislav Huml a Jiří Dolejš z KSČM.

18:37

Jaroslav Faltýnek na tiskové konferenci svou vinu v kauze Čapí hnízdo popřel. 

"Nešlo o fiktivní operaci, ale o oběžnou obchodní transakci. Já jsem těchto transakcí v Agroferu prováděl desítky možná i stovky," řekl předseda klubu poslanců ANO.

"Jde o vytvoření mediální kauzy, který má poškodit naše hnutí před parlamentními volbami," dodal Faltýnek. 

18:36

Faltýnek ani Babiš neuvažují o tom, že by v nadcházejících volbách nekandidovali.

"Beru to jako účelovou záležitost, která má minimálně nás dva znechutit od předvolebního boje. Možná ještě přijdou další věci, které nás od toho budou odrazovat," řekl Faltýnek.

Připomněl, že jeho i Babiše vyzvala ODS, aby se vzdali mandátu. "Možná by bylo dobře, aby kolegové začali u sebe. Mám pocit, že bývalý primátor a poslanec docent Svoboda je trestně stíhán. Bylo by dobře všem měřit stejným metrem," dodal.

18:30

Že je vše podle něj účelové, nezapomněl Babiš připomenout i na Facebooku.

Čapí hnízdo je účelová kauza a má snížit preference hnutí ANO. V policejní žádosti jsou pouze domněnky, zkreslené informace a fabulace. Některé argumenty jsou fakt absurdní.

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne 30. Srpen 2017
18:13

Po Babišově tiskovce bude následovat vystoupení členů imunitního výboru. Přesný čas ale není znám.

18:12

Poslanci hnutí ANO zaútočili na policii.

18:06

Babiš ani Faltýnek na imunitním výboru nepožádali o zbavení imunity.

Tisková konference prvních dvou mužů hnutí ANO skončila.

18:04

Uvažovali jste nad tím, jestli se vzdáte kandidatury ve volbách? ptá se Andreje Babiše reportérka Aktuálně.cz.

"Určitě ne, protože ti lidi, co ovládají naši zemi desítky let dělají vše pro to. A stojí to strašně peněz. To musí někdo platit a vytvářet. Chtějí mě zlikvidovat a odradit kandidovat. Je to politická kauza," odpovídá šéf hnutí ANO.

18:00

"Úplně na závěr mi dovolte jednu větu. Vadí mi, že média včetně České televize neustále opakují, že jsem byl členem orgánu společnosti Čapí hnízdo," diví se Faltýnek.

"Nevím, kde jste na to přišli. Není to pravda. Tato skutečnost se dá ověřit v obchodním rejstříku," zakončuje svou řeč.

Mluvčí ANO povolila na závěr jen tři otázky od novinářů.

17:58

"Policie tvrdí, že všichni tři kupující věděli, že se jedná o formální a fiktivní převod akcií, to není pravda, je to lež. Policie má o tom důkazy, ale zatajila je," útočí na policii Faltýnek.

"S dotacemi a celým projektem nemám nic společného," tvrdí.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš a místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš a místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek. | Foto: ČTK
17:57

"Je pravda, že jsem smlouvu podepsal. Cena za znalostní posudek byla větší než za akcie. Cena byla uhrazena bankovním převodem," začal svou řeč Faltýnek.

"A já se ptám, co je na této transakci fiktivní? Upozorňuji, že policie ve své žádosti možná omylem zapomněla uvést, že má k dispozici i protokol o akcií a zaplacení kupní ceny." dodává.

17:56

"Je to účelové stíhání," dodal Babiš a svůj projev ukončil. Nyní hovoří Jaroslav Faltýnek.

17:55

"Zásadně to odmítám, to načasování je naprosto jasné. Je takové, aby o Čapím hnízdě se mluvilo neustále, až do dne voleb," pokračuje Babiš.

17:54

"Argumenty v té žádosti jsou absurdní. Když policie mluví o nějakých fiktivních smlouvách. Existují písemné protokoly o prodeji i předání akcií. To ale do žádosti policie neuvedla. Považuji za absurdní, že někdo chce stíhat moji manželku za to, že prodala akcie svému bratrovi," hřímá na tiskové konferenci Babiš.

17:50

Marek Prchal z týmu ANO stojí vzadu a sleduje svou práci. Přesněji to, jak ANO zvládne vysvětlit voličům tuto kauzu. Babiš tvrdí, že nechápe, proč chce policie stíhat jeho manželku Moniku.

17:50

"Jsou to fabulace, zkreslené informace vyšetřovatele. Tahle kauza je tu proto, abychom neuspěli ve volbách," komentuje jednání výboru Andrej Babiš. 

17:48

Andrej Babiš označil žádost o své vydání za účelovou, policejní zjištění jsou pak podle něj "fabulace" a argumenty jsou "absurdní".

17:47

Tisková konference Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka začala.

17:45

U konce už je i výslech Jaroslava Faltýnka, ani on nechtěl s novináři mluvit a nyní se připravuje na tiskovou konferenci.

Foto: Jakub Zelenka
17:13

Výslech šéfa hnutí ANO trval necelou hodinu. Babiš ani Faltýnek se nechtěli s novináři bavit. Čekají na chystanou tiskovou konferenci, která má začít po výslechu Faltýnka.

17:08

Andrej Babiš odchází z imunitního výboru:

Andrej Babiš odchází z imunitního výboru

0:12
Video: Kateřina Frouzová
17:01

"Já preferuju počkat na pana Faltýnka, pak vám to řekneme najednou," řekl Babiš na odchodu. S novináři mluvil jen pár vteřin, pak odešel. Vystřídal ho Jaroslav Faltýnek.

16:59

Po výslechu:

Foto: Aktuálně.cz
16:56

Andrej Babiš konečně dorazil.

16:42

Čekání na šéfa ANO se protahuje. Na chodbě čekají fotografové, před místností 22, kde imunitní výbor zasedá, čekají Babišovi bodyguardi. Kubovičová diskutuje s novináři o kampani. "Nejvíc mě zaměstnává teď Čapí hnízdo," říká. 

16:11

Policista a státní zástupce už výboru odpověděli na otázky a odešli.

16:05

Novináři čekají na příchod Andreje Babiše. Šéf ANO měl být před výborem už před pěti minutami, ale výslech policisty a státního zástupce se protáhl.

15:59

Situaci na místě sleduje i naše redaktorka Kateřina Frouzová.

Foto: Ludvík Hradilek
15:58

Babiše chce policie stíhat pro podezření z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství.

15:56

Podle poslance ANO Františka Petrtýla ve spisu žádné důkazy o manipulaci nebyly.

15:46

"Bude zajímavé poslechnout si i názory státního zastupitelství," prohlásil poslanec KSČM Jiří Dolejš."Nedozvěděl jsem se nic překvapivého, ale udělal jsem si přesnější obrázek o tom, jak se shromažďovaly důkazní prostředky, jak to bylo obtížné a co ještě pánové budou muset na tomto úseku podniknout, pokud to budou chtít dopracovat až k obvinění," doplnil. "Zásadní argument pro to, že šlo o politickou kauzu, že byla prefabrikovaná a že nemá reálný základ, jsem nenašel," dodal.

15:38

Člen výboru poslanec Martin Plíšek z TOP 09 se rozhodl, že podpoří návrh a bude pro to, aby sněmovna zbavila Babiše s Faltýnkem imunity. "Výbor bude mít dnes všechny potřebné informace a podle mého názoru dnes výbor může doporučit poslanecké sněmovně další postup. Můžeme dnes hlasovat o tom, zda poslance doporučíme vydat k trestnímu stíhání," dodal Plíšek.

15:58

Podle předsedkyně mandátového a imunitního výboru Miroslavy Němcové by výbor mohl dát doporučení sněmovně už dnes. "To, co žádost obsahovala, pro mé rozhodnutí stačí," řekla. Podobně se už v uplynulých dnech vyjadřovali i další členové výboru.

15:35

Poslanec za ANO František Petrtýl do policejního spisu nahlédl, ale prý z něj nic nevyčetl. Na otázku, zda v dokumentech našel informace o tom, že je kauza zpolitizovaná, odpověděl: "Nejsem právník, ale žádné důkazy jsem tam nenašel. Nechci to tak nazývat, ale já jsem tam nic nenašel, žádné důkazy." Nemyslí si, že by se Babiš s Faltýnkem dopustili něčeho nekalého. "Nepřipadalo mi to zvláštní. Beru to jako normální standardní legální kroky."

15:32

Podle policejní žádosti představenstvo společnosti ZZN úmyslně změnilo firmu ze společnosti s ručením omezeným na akciovou společnost, aby zakrylo vlastnickou strukturu. Podle žádosti k tomu nebyl žádný jiný objektivní ekonomický ani podnikatelský důvod.

15:30

"Andrej Babiš měl v rozporu s podmínkami a účelem, pro který byla dotace od ROP Střední Čechy určena, dát představenstvu společnosti ZZN Pelhřimov pokyn k účelovému vyvedení společnosti ZZN, a to s tvrzeným úmyslem podvodně získat dotaci od Regionální rady ROP, a získat tak finanční prostředky na realizaci svého soukromého projektu rodinné farmy Čapí hnízdo," píše se v policejní žádosti o vydání. Vyplývá to z dokumentů které má Aktuálně.cz k dispozici.

15:28

Na jednání přišel poslanec ČSSD Jeroným Tejc jako jeden z posledních. "Myslím, že je důležité spíše to, jak se k tomu staví státní zastupitelství. Počkám si až na jeho vyjádření, pak se rozhodnu," uvedl Tejc při příchodu na debatu mandátového a imunitního výboru.

15:25

"Byl bych rád, kdybychom to dnes uzavřeli a dali doporučení Poslanecké sněmovně. Nenavštívil jsem policii a nepodíval jsem se do spisu. Nepovažuji to důležité k našemu rozhodování. Seznámil jsem se s dokladovou prověrkou od vrchního státního zastupitelství a mám dost informací, abych rozhodl," začal předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.

15:20

Jednání začalo.

15:14

Poslanci se na rozhodnutí o vydání musí pořádně posilnit.

14:56

Podobný zájem novinářů zažívá mandátový a imunitní výbor jen zřídka.

15:00

Andrej Babiš v poslední době řeší a vysvětluje celou řadu problémů - vedle Čapího hnízda také podezření ze zneužití finanční správy či z manipulace s médii. Přečtěte si v bodech přehledné shrnutí Babišových kauz.

14:50

Komentátor Martin Fendrych: "Podle zatím dostupných informací se nemůžeme vyhnout dojmu, že Babiš mohl v době, kdy vedl ministerstvo financí, zneužít státní správu k odstranění firmy, která odmítla s Agrofertem spolupracovat, vyhovět mu."

14:40

"Sleduji, jak se AB a ANO snaží posunout hranice politické kultury zase o krok blíže žumpě," napsal premiér Bohuslav Sobotka na adresu Andreje Babiše.

14:30

"Členové mandátového a imunitního výboru mohou do trestního spisu nahlédnout na Krajském ředitelství policie hl. m. Prahy," řekla předsedkyně výboru.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 30. 8. 2017 19:52
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Biden ujistil Putina o tvrdé odpovědi v případě dalšího napětí kolem Ukrajiny

Prezidenti USA a Ruska Joe Biden a Vladimir Putin dnes zhruba dvě hodiny jednali prostřednictvím videokonference. Biden ujistil Putina, v případě vojenské eskalace mezi Ruskem a Ukrajinou budou USA a spojenci reagovat tvrdými ekonomickými opatřeními. Ukrajina měla být předním tématem rozhovoru lídrů. 

Jednání začalo sedm minut po 16:00 SEČ a skončilo po zhruba dvou hodinách.

Bílý dům oznámil, že se Biden ještě v úterý spojí telefonicky s německou kancléřkou Angelou Merkelovu, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a premiéry Itálie a Británie Mariem Draghim a Borisem Johnsonem, aby je o výsledku informoval. Hovořil s nimi už v pondělí před schůzkou s Putinem a dohodli se, že zůstanou v kontaktu.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

The Information: Apple před lety uzavřel tajnou dohodu kvůli podnikání v Číně

Šéf americké technologické společnosti Apple Tim Cook před lety uzavřel tajnou dohodu, která potlačila hrozby pro podnikání firmy na čínském trhu výměnou za pomoc při rozvoji čínského technologického sektoru. Informoval o tom dnes server The Information s odvoláním na rozhovory a interní dokumenty Applu. Dodal, že hodnota této dohody se odhaduje na více než 275 miliard dolarů (přes šest bilionů Kč).

Cook podle serveru tuto dohodu připravil v roce 2016 při osobních schůzkách s čínskými představiteli, jejichž cílem bylo zastavit vlnu opatření čínských regulátorů namířených proti Applu.Ta spolu s negativní publicitou vedla k poklesu prodeje telefonů iPhone v Číně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chilský parlament schválil sňatky lidí stejného pohlaví

Chilský parlament v úterý schválil zákon, jenž umožní sňatky osob stejného pohlaví, včetně adopcí dětí těmito páry. Norma prošla během jednoho dne oběma komorami parlamentu, informovala agentura AFP. V převážně katolické Latinské Americe je manželství pro všechny legální v Kostarice, Ekvádoru, Kolumbii, Brazílii, Uruguayi, Argentině a některých mexických státech.

"Dnes je historický den, naše země schválila manželství osob stejného pohlaví. Je to další krok vpřed z hlediska spravedlnosti, z hlediska rovnosti. Uznává, že láska je láska," prohlásila po hlasování ministryně pro sociální rozvoj Karla Rubilarová.

Návrh zákona předložila chilskému parlamentu před více než čtyřmi lety tehdejší socialistická prezidentka Michelle Bacheletová. Po nástupu pravicového politika Sebastiána Piňery do čela země se však jejím návrhem zákonodárci nezabývali a pokus senátorů z loňského ledna ztroskotal na tvrdém odporu konzervativních stran vládní koalice. Letos v létě nicméně prezident Piňera vyzval k rychlému projednání normy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU se shodly na reformě DPH, mohou zlevnit léky či ekologické produkty

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

"Členské státy budou mít větší flexibilitu, aby jejich systémy DPH odrážely vnitrostátní politická rozhodnutí a zároveň zajistily soudržnost se společnými evropskými prioritami: zelenou a digitální transformací a samozřejmě ochranou veřejného zdraví," komentoval dnešní shodu ministrů eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.

Podle české ministryně financí je přínosem zejména zavedení takzvané supersnížené sazby od nuly do pěti procent. "Tuto sazbu budeme moci uplatňovat na základní potraviny, dětské plenky, léky, ženské hygienické potřeby, ochranné pomůcky, přepravu osob, dodání knih či rozvod vody, což zatím nebylo ČR dovoleno," řekla po jednání Schillerová.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Seznam Zprávy: Česko musí dle Evropské komise dořešit tři body z auditu k Babišovu střetu zájmů

Česko musí podle Evropské komise dořešit ještě tři problematické body související s auditem ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedl to v úterý server Seznam Zprávy, podle kterého to komise napsala v dopise zaslaném na konci listopadu do Česka. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které s EK o auditu za Česko jedná, serveru pouze potvrdilo přijetí dopisu. Jeho obsah nekomentovalo. Letos v dubnu EK, která je jedním z vrcholných orgánů Evropské unie, zveřejnila závěrečnou auditní zprávu. Podle ní je premiér Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá holding Agrofert i po vložení koncernu do svěřenských fondů a zároveň se podílí na rozhodování o rozdělování dotací EU. Babiš to popírá.

EK v souvislosti s auditem požádala české úřady o řadu preventivních a nápravných opatření, která mají zajistit dodržování zákona o střetu zájmů. V srpnu komise Česko varovala před tím, že pokud se opatření nezlepší, může zastavit evropské dotace. Z listopadového dopisu podle Seznam Zpráv vyplývá, že zůstávají nedokončené ještě tři body. Jedním je zlepšení řídících a kontrolních systémů pro rozhodování o unijních dotacích, druhým prověření splnění kritérií u několika dotací na inovace pro Agrofert a třetím prověření podpory pro firmu Lovochemie z koncernu Agrofert na inovaci technologie výroby sirných hnojiv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy