Plzeň/Brno - Cizincům, kteří v tuzemsku dosáhnou dvanácti bodů za dopravní přestupky, úřady na rozdíl od Čechů nezabaví řidičské průkazy, ztratí ale na rok právo řídit auto v České republice.
Na rozdíl od vybodovaných řidičů s průkazy vydanými v Česku však cizinci mají jednodušší cestu k tomu, aby mohli na tuzemských silnicích znovu řídit. Za volant mohou usednout automaticky po uplynutí ročního trestu. Čeští řidiči musí o vrácení průkazu požádat a podstoupit zkoušky.
V rozhodnutí zařazeném do sbírky nejdůležitějších soudních verdiktů v Česku to potvrdil Krajský soud v Plzni. Případy, ve kterých lidé s řidičskými průkazy vydanými v jiných státech než v Česku dosáhnou dvanácti bodů, se počítají na desítky za rok (loni to bylo 38 cizinců). Nejčastěji jde o Slováky, Ukrajince nebo Vietnamce.
Plzeňský soud spor o to, jaký režim platí při dosáhnutí hranice 12 bodů pro Čechy a cizince, řešil na základě žaloby řidiče z Tachova. Ten dostal pokutu ve výši 25 tisíc korun a jednoroční zákaz řízení za to, že ho policejní hlídka zastavila v době, kdy měl úřady zabavený a zablokovaný řidičský průkaz kvůli dosáhnutí 12 bodů.
Muž s odkazem na to, že má vydaný mezinárodní řidičský průkaz, ale tvrdil, že trest dostat vůbec neměl. Podle něj už uplynula jednoroční lhůta, ve které nesměl kvůli 12 bodům řídit. A to, že zatím nepožádal o vrácení řidičského průkazu, není podle muže důležité.
Krajský soud v Plzni ale žalobě muže nevyhověl a potvrdil, že pokuta pro něj platí. Soudci navíc v rozhodnutí upřesnili, jak se mají posuzovat případy, kdy dvanácti bodů dosáhnou lidé, kteří mají řidičské průkazy vydané v jiných zemích než v Česku.
V první fázi podle soudu platí stejný režim pro české i zahraniční řidiče. "Pro obě kategorie řidičů platí stejný režim výčtu protiprávních jednání a počtů bodů, které za tato jednání budou zaznamenány," uvedla soudkyně Jana Daňková. Po dosažení počtu dvanácti bodů se ale přistupuje jinak k českým a jinak k zahraničním řidičům.
I cizinec může o průkaz přijít
"Řidič 'český' pozbývá řidičské oprávnění (přijde o řidičský průkaz), cizinec jen na rok ztratí právo k řízení motorového vozidla na území České republiky," rozhodl soud. A odlišně se podle soudu musí řešit postup po ukončení trestu. Řidiči s českým oprávněním musí o vrácení dokladů požádat a podstoupit přezkoušení, cizincům trest končí uplynutím jednoroční lhůty.
Soud proto potvrdil trest pro řidiče za západu Čech. Ten měl totiž řidičský průkaz vydaný v Česku, a proto se na něj vztahuje režim pro české řidiče. A vlastnictví mezinárodního řidičského průkazu na situaci nic nemění – tento průkaz se totiž vydává na základě klasického řidičského průkazu, mezinárodní řidičák jako samostatný doklad neobstojí. Rozhodnutí soudu je platné, nikdo ze zúčastněných proti němu neposlal stížnost.
Policie ale má i přes různý režim pro české a zahraniční řidiče v bodovém systému možnost cizincům řidičský průkaz odebrat. V případě, že policisté zjistí, že cizinec v Česku auto řídí i přesto, že dosáhl dvanácti bodů, mohou nařídit odstavení vozidla a zakázat další jízdu. Řidičský průkaz pak cizinci policisté zabaví a předají jej příslušnému městskému úřadu. Ten pak musí hned průkaz odeslat na úřady země, ze které řidič pochází.