Vondráček rozesílal snímky z kostela, v němž se fotit nesmí. Měl jsem povolení, tvrdí

spi spi
Aktualizováno 23. 3. 2019 22:16
Předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček na sebe opět upoutal pozornost poněkud kontroverzním způsobem. Před páteční návštěvou papeže totiž zamířil do římské baziliky svatého Klimenta. Přestože je v ní zakázáno fotit, neváhal svou podobenku z uctívání výročí úmrtí svatého Cyrila rozeslat do světa. Na Twitteru však místo uznání sklidil kritiku, na kterou předseda sněmovny reagoval slovy, že si povolení prostřednictvím velvyslanectví zajistil předem u priora kláštera.
Radek Vondráček zveřejnil snímek z baziliky sv. Klimenta, ve které se fotit nesmí.
Radek Vondráček zveřejnil snímek z baziliky sv. Klimenta, ve které se fotit nesmí. | Foto: Twitter Radka Vondráčka, upraveno Aktuálně.cz

Vondráček, na jehož tweet upozornil server Echo24.cz, se v bazilice stavoval ve čtvrtek, tedy den před návštěvou papeže Františka.

"Bazilika svatého Klimenta, právě teď…," napsal jeden z nejvyšších českých ústavních činitelů ke snímkům z římského kostela, které přidal na svůj twitterový účet. Na přiložených fotkách je ovšem zvěčněn i s piktogramy, které upozorňují na zákaz fotografování. V bazilice je pochován svatý Cyril, jehož 1150. výročí smrti šel Vondráček uctít.

Diskutující Vondráčkovo chování popisují jako vysoce nekulturní. "Pane předsedo, nedělejte nám prosím ve Vatikánu ostudu. Děkuji za slušné občany této země," či "Umíte číst? Fotit se tam nesmí! Ale Vám asi pravidla nic neříkají…," byly jedny z těch nejmírnějších reakcí.

Další diskutující spojili nové Vondráčkovo faux pas s jeho předchozím výstupem s kytarou na řečnickém pultu poslanecké sněmovny a dělali si z obou přešlapů legraci. "Buď tak laskav a nevyskakuj s kytarou na oltář, synu," napsal do diskuse uživatel s přezdívkou Ježíš. "Super místo na mejdan. V kolik začíná koncert? Abysme to s klucíma stihli," ptal se naopak člověk s nickem Northern Redneck.

Předseda sněmovny Vondráček však na kritiku reagoval statusem, ve kterém vysvětlil, že povolení k porušení zákazu měl předem vyjednané. "Velvyslanectví předjednalo speciální povolení pro natáčení a pořizování fotografií u priora kláštera. Celou mši natáčelo dokonce několik TV štábů včetně České televize," uvedl Vondráček. 

Předseda dolní komory parlamentu přijel do Říma na soukromou audienci k papeži Františkovi spolu s předsedou slovenského parlamentu Andrejem Dankem. Oba politici navštívili Vatikán právě kvůli připomínce výročí úmrtí svatého Cyrila.

Vondráček mluvil s papežem o smlouvě s Vatikánem, která je sice dlouhá léta dojednaná, parlament ji ale ještě neschválil. Česko je tak jednou z posledních zemí Evropy, která nemá vztahy s centrem katolického světa upravené dohodou.

"Já jsem jeden z těch, kteří podpoří, aby smlouva s Vatikánem byla ratifikována," řekl Vondráček. Parlament smlouvu v roce 2003 neschválil, protože mu připadalo, že je nevýhodná a narušuje rovnoprávnost církví.

O zamýšleném zdanění církevních restitucí v Česku naopak František s Vondráčkem nemluvil.

Předseda sněmovny pozval také na audienci hlavu katolické církve do Česka. "Papež se však k tomu nijak konkrétně nevyjádřil a dohodnuto nic není," řekl po setkání Vondráček v České televizi. Vhodná příležitost pro návštěvu Františka v Česku by byla v roce 2021, na kdy připadá 1100. výročí násilné smrti svaté Ludmily, uvedl také předseda Poslanecké sněmovny.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy