Hráli jsme kolegům písně na rozloučenou, říká Vondráček. Opozice s kritikou neuspěla

Radek Bartoníček Kateřina Frouzová Domácí Radek Bartoníček, Kateřina Frouzová, Domácí
Aktualizováno 8. 3. 2019 14:01
Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) Aktuálně.cz řekl, že se nechtěl svým koncertem v prostorách sněmovny nikoho dotknout a lituje, že se věc stala. Komentáře politických oponentů vnímá jako součást politického boje. Pravicové strany navrhly do programu pátečního jednání sněmovny bod, aby se jeho chování řešilo, ale nezískaly podporu většiny sněmovny.
Měl by rezignovat, je to neomluvitelné. Poslanci reagují na vystoupení Vondráčka ve sněmovně | Video: Radek Bartoníček

"Nebyl to žádný mejdan. Alkohol se pil až později a rozhodně ne v sále. To bych považoval za hranou," řekl Vondráček s tím, že hraní bylo rozlučkou na konci volebního období s kolegy, kteří své funkce buď neobhajovali, nebo byli na volitelných pozicích. Podle Vondráčka zahráli tři moravské písně a poté odešli.

Poslankyně ODS Miroslava Němcová žádala v pátek ráno zařazení mimořádného bodu na program sněmovny, který nazvala "hudební produkce předsedy Poslanecké sněmovny v památkově chráněném prostoru jednacího sálu sněmovny".

Němcová poukázala na fotografie, které ve čtvrtek zveřejnil web Seznam Zprávy a na nichž předseda sněmovny Radek Vondráček z ANO stojí na předsednickém stole společně s poslancem ANO Miloslavem Janulíkem a oba hrají na kytaru. 

"Během staletí bylo toto místo svědkem mnoha událostí, které se staly mezníkem v naší historii. Sídlo dnešní sněmovny je navíc národní kulturní památkou," argumentovala mimo jiné Němcová, proč by se měla sněmovna událostí zabývat, a zajímalo ji i to, jak se Vondráček a další účastníci "večírku" do jednacího sálu dostali. "Neumím si představit jiné parlamenty ve světě, kde by bylo něco takového tolerované," dodala. 

K ní se přidal i předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, který kritizoval první reakci Vondráčka na zveřejněné fotografie, kdy celou věc zlehčoval. "Když jsem včera viděl ty fotografie, tak jsem očekával omluvu od pana předsedy. Dočkal jsem se slov, že je na to hrdý, a že by to dokonce rád zopakoval," podivoval se Stanjura.

Nelíbilo se mu ani to, že poslanci ANO Vondráčka na sociálních sítích omlouvali například tím, že v době vystoupení nebyl předsedou sněmovny. "Znamená to, že 'nepředseda' Poslanecké sněmovny, kterýkoli z nás, může vyskočit na předsednický pult a hrát tam na kytaru?" ptal se Stanjura.

Němcová se svým návrhem nakonec neuspěla, protože se proti jeho zařazení postavily dva kluby, hnutí ANO a KSČM. Následně se pokusila dostat na program stejné téma místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která svůj bod nazvala "ostudné chování předsedy Poslanecké sněmovny".

Ani ona ale neuspěla, protože její návrh podpořilo jen 46 poslanců. Podle hlasovacího protokolu to bylo 20 poslanců ODS, 9 pirátů, 9 poslanců KDU-ČSL a po dvou zástupcích TOP 09 a STAN.  

Kováčik: Chování pravice je pokrytecké

Pravicoví poslanci opakovaně naléhali na ostatní poslance, aby alespoň umožnili debatu o této věci, ale nebyli vyslyšeni. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik označil chování pravice za pokrytecké, nelíbilo se mu, že v minulosti neodsoudili červené trenýrky nad Pražským hradem nebo vystoupení Pussy Riot v ruském pravoslavném chrámu.  

"Protože všechno má jakýsi svůj účel, tak i tomuto nevěřím, že je to vedeno ušlechtilou snahou o ochranu historické památky, kterou tento sál je. A já si osobně myslím, že náš čas bychom neměli nad podobnými věcmi utrácet," tvrdil tento poslanec KSČM.

Předseda Vondráček byl v pátek ve sněmovně, ale projednávání této věci se neúčastnil. Ve čtvrtek své jednání nejdříve komentoval s humorem, později se ale omluvil. Hájil se mimo jiné tím, že v době "večírku" byl sál v rekonstrukci a nesloužil k jednání poslanců. 

Nepřítomnosti Vondráčka využil Kováčik, který se pravicových poslanců zeptal: "Honosíme se tady kdekdo demokratickými přístupy, demokratickým étosem a já nevím, čím vším. A takovou tu minimální zásadu slušnosti, když už se nějaké slušnosti dovoláváme, že bychom měli jednat za přítomnosti toho, jehož se ta věc tak bytostně dotýká, to si jaksi nepřipouštíme?"

 

Právě se děje

před 33 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 38 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy