Vondráček hrál na kytaru přímo na pultu předsedy sněmovny. Opozice žádá rezignaci

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 7. 3. 2019 19:23
Současný předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) po večírku ve sněmovní restauraci vyskočil na předsednický pult a zahrál na něm na kytaru. Za svůj exces se nestydí a nemyslí si, že by svým chováním snížil důstojnost svou či dolní komory. Jiného názoru jsou však někteří opoziční poslanci. Například podle Miroslavy Němcové (ODS) je jedinou možnou reakcí Vondráčkova rezignace. Navrhne, aby o jeho chování mimořádně jednala v pátek i sněmovna. Za své chování se Vondráček večer omluvil, dodal ale, že rezignovat nehodlá. K omluvě ho vyzval premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
Měl by rezignovat, je to neomluvitelné. Poslanci reagují na vystoupení Vondráčka ve sněmovně | Video: Radek Bartoníček

"Bylo to v době, kdy se dělala rekonstrukce sálu, kdy tam byly vytrhané koberce. Tak jsme se domluvili, že bychom tam krátce zahráli. Já myslím, že to tomu sálu jen prospělo, že v Lucerně si zahraje kdekdo a tady zase si tolik lidí možnost zahrát nemá," řekl Vondráček webu Seznam Zprávy, který fotografie "z koncertu" získal.

Dál už se Vondráček k věci nechtěl vyjádřit a novináře odkázal na facebookový status, podle kterého se cítí být nad věcí. "Děkuji redaktorům za hezkou vzpomínku, i když jejich příběh o večírku ve sněmovní restauraci je smyšlený. S kolegou jsme kdysi - to jsem ještě nebyl předseda - využili toho, že jednací sál byl před volbami během totální rekonstrukce mimo běžný provoz, koberce vytrhané, lavice před lakováním. Dali jsme tři písničky. Ani sněmovna z nás tu Moravu zkrátka nedostane," píše Vondráček ve statusu doplněném několika emotikony. 

Akce, na níž zahrál společně s poslancem Miloslavem Janulíkem (ANO), proběhla už v říjnu 2017. Bylo to po volebním vítězství hnutí ANO a poté, co bylo oznámeno, že právě Vondráček bude šéfem dolní komory.

Klukovina, říká Babiš

Na dotaz Seznamu Zprávy Vondráček uvedl, že by něco podobného udělal i dnes. "Já dokonce budu rád, když zopakujeme ještě nějaké hudební vystoupení. Já mám jeden sen. Chtěl bych, kdybych tam dostal krojované lidi, folklorní sdružení. Já doufám, že si ještě ve sněmovně zazpívám," řekl.

Premiér a lídr hnutí ANO Andrej Babiš označil Vondráčkovo chování za nevhodné. "Já jsem s ním o tom mluvil a předpokládám, že se za to omluví. Byla to klukovina. Asi toho teď lituje," řekl premiér na tiskové konferenci v USA s tím, že kauzu ale nepovažuje za nic zásadního.

Večer se pak Vondráček ve vysílání Frekvence 1 omluvil všem lidem, jichž se jeho chování dotklo. "Jestliže jsem se dotkl něčích citů, jestli to opravdu bere jako znesvěcení, jestli to bere nikoli jako trošku uvolnění, jako zlidštění toho prostoru, tak mě to mrzí a moc se za to omlouvám," řekl Frekvenci 1 Vondráček.

Vondráček je znám ve sněmovně tím, že po schůzi občas chodí na večírky do sněmovní restaurace, kde své kolegy baví zpěvem a hraje na kytaru.

Předseda dolní komory českého parlamentu Radek Vondráček z hnutí ANO jednou večer vyskočil ve sněmovním sálu na předsednický pultík a zahrál na kytaru.
Předseda dolní komory českého parlamentu Radek Vondráček z hnutí ANO jednou večer vyskočil ve sněmovním sálu na předsednický pultík a zahrál na kytaru. | Foto: Václav Dolejší, Seznam.cz

Jako bolševici po dobytí Zimního paláce

Politici z opozičních řad se nad chováním Vondráčka pohoršují a padly i výzvy k rezignaci. "Zveřejněné fotografie z mejdanu ANO ve sněmovně jsou projevem neúcty k historickému a památkově chráněnému prostoru, kde se odehrávaly mimořádné události naší historie. Fotografie a následná reakce předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka ilustrují aroganci, zpupnost a nepochopení povinností jednoho z nejvyšších ústavních představitelů naší země," napsala v tiskovém vyjádření Němcová.

"Neznám zemi, kde by něco podobného bylo možné. Jedinou možnou reakcí je rezignace předsedy sněmovny na svou funkci," doplnila. Během pátečního jednání sněmovny navrhne nový bod, v rámci kterého bude žádat Vondráčkovo vysvětlení.

Vondráčka zkritizoval také předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. "Poskakující poslanci hnutí ANO po předsednické lavici Poslanecké sněmovny je absolutní neúcta k ústavním institucím. Jako politik se stydím a za tyhle nechutné papaláše se omlouvám," napsal. Jeho stranická kolegyně Markéta Pekarová Adamová na Twitteru k události napsala, že by byla ve většině vyspělých zemí důvodem k odstoupení. "U nás se pan Vondráček ani neomluvil, naopak se k tomu poměrně hrdě hlásí a přijde mu to normální," dodala.

Vondráček to však jako projev "papalášství" nevnímá. "Já si myslím, že je to spíš takové odlehčení. A jak říkám, bylo to v době, kdy byl zrovna ten sál rekonstruovaný, takže rozhodně to nesnížilo ani důstojnost zasedání. I ti poslanci jsou lidé a je potřeba vypnout," uvedl Vondráček.

"Někomu to možná přijde úsměvné. Mně symbolické pro vládu ANO. Arogance moci. 'My můžeme všechno. A ještě se za to nestydíme.' Umíte si tohle představit v jakékoliv civilizované zemi?" uvedl na Twitteru první místopředseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. Šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek na Twitteru poznamenal: "Takto se chovali bolševici po dobytí Zimního paláce."

Proti opozičním politikům se postavil mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Jejich reakci označil za pokryteckou. "Když byla hrubým způsobem zneuctěna standarta prezidenta republiky, tedy i standarta Václava Havla, mlčeli nebo se dokonce radovali," napsal na Twitter.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy