Vondráček hrál na kytaru přímo na pultu předsedy sněmovny. Opozice žádá rezignaci

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 7. 3. 2019 19:23
Současný předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) po večírku ve sněmovní restauraci vyskočil na předsednický pult a zahrál na něm na kytaru. Za svůj exces se nestydí a nemyslí si, že by svým chováním snížil důstojnost svou či dolní komory. Jiného názoru jsou však někteří opoziční poslanci. Například podle Miroslavy Němcové (ODS) je jedinou možnou reakcí Vondráčkova rezignace. Navrhne, aby o jeho chování mimořádně jednala v pátek i sněmovna. Za své chování se Vondráček večer omluvil, dodal ale, že rezignovat nehodlá. K omluvě ho vyzval premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
Měl by rezignovat, je to neomluvitelné. Poslanci reagují na vystoupení Vondráčka ve sněmovně | Video: Radek Bartoníček

"Bylo to v době, kdy se dělala rekonstrukce sálu, kdy tam byly vytrhané koberce. Tak jsme se domluvili, že bychom tam krátce zahráli. Já myslím, že to tomu sálu jen prospělo, že v Lucerně si zahraje kdekdo a tady zase si tolik lidí možnost zahrát nemá," řekl Vondráček webu Seznam Zprávy, který fotografie "z koncertu" získal.

Dál už se Vondráček k věci nechtěl vyjádřit a novináře odkázal na facebookový status, podle kterého se cítí být nad věcí. "Děkuji redaktorům za hezkou vzpomínku, i když jejich příběh o večírku ve sněmovní restauraci je smyšlený. S kolegou jsme kdysi - to jsem ještě nebyl předseda - využili toho, že jednací sál byl před volbami během totální rekonstrukce mimo běžný provoz, koberce vytrhané, lavice před lakováním. Dali jsme tři písničky. Ani sněmovna z nás tu Moravu zkrátka nedostane," píše Vondráček ve statusu doplněném několika emotikony. 

Akce, na níž zahrál společně s poslancem Miloslavem Janulíkem (ANO), proběhla už v říjnu 2017. Bylo to po volebním vítězství hnutí ANO a poté, co bylo oznámeno, že právě Vondráček bude šéfem dolní komory.

Klukovina, říká Babiš

Na dotaz Seznamu Zprávy Vondráček uvedl, že by něco podobného udělal i dnes. "Já dokonce budu rád, když zopakujeme ještě nějaké hudební vystoupení. Já mám jeden sen. Chtěl bych, kdybych tam dostal krojované lidi, folklorní sdružení. Já doufám, že si ještě ve sněmovně zazpívám," řekl.

Premiér a lídr hnutí ANO Andrej Babiš označil Vondráčkovo chování za nevhodné. "Já jsem s ním o tom mluvil a předpokládám, že se za to omluví. Byla to klukovina. Asi toho teď lituje," řekl premiér na tiskové konferenci v USA s tím, že kauzu ale nepovažuje za nic zásadního.

Večer se pak Vondráček ve vysílání Frekvence 1 omluvil všem lidem, jichž se jeho chování dotklo. "Jestliže jsem se dotkl něčích citů, jestli to opravdu bere jako znesvěcení, jestli to bere nikoli jako trošku uvolnění, jako zlidštění toho prostoru, tak mě to mrzí a moc se za to omlouvám," řekl Frekvenci 1 Vondráček.

Vondráček je znám ve sněmovně tím, že po schůzi občas chodí na večírky do sněmovní restaurace, kde své kolegy baví zpěvem a hraje na kytaru.

Předseda dolní komory českého parlamentu Radek Vondráček z hnutí ANO jednou večer vyskočil ve sněmovním sálu na předsednický pultík a zahrál na kytaru.
Předseda dolní komory českého parlamentu Radek Vondráček z hnutí ANO jednou večer vyskočil ve sněmovním sálu na předsednický pultík a zahrál na kytaru. | Foto: Václav Dolejší, Seznam.cz

Jako bolševici po dobytí Zimního paláce

Politici z opozičních řad se nad chováním Vondráčka pohoršují a padly i výzvy k rezignaci. "Zveřejněné fotografie z mejdanu ANO ve sněmovně jsou projevem neúcty k historickému a památkově chráněnému prostoru, kde se odehrávaly mimořádné události naší historie. Fotografie a následná reakce předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka ilustrují aroganci, zpupnost a nepochopení povinností jednoho z nejvyšších ústavních představitelů naší země," napsala v tiskovém vyjádření Němcová.

"Neznám zemi, kde by něco podobného bylo možné. Jedinou možnou reakcí je rezignace předsedy sněmovny na svou funkci," doplnila. Během pátečního jednání sněmovny navrhne nový bod, v rámci kterého bude žádat Vondráčkovo vysvětlení.

Vondráčka zkritizoval také předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. "Poskakující poslanci hnutí ANO po předsednické lavici Poslanecké sněmovny je absolutní neúcta k ústavním institucím. Jako politik se stydím a za tyhle nechutné papaláše se omlouvám," napsal. Jeho stranická kolegyně Markéta Pekarová Adamová na Twitteru k události napsala, že by byla ve většině vyspělých zemí důvodem k odstoupení. "U nás se pan Vondráček ani neomluvil, naopak se k tomu poměrně hrdě hlásí a přijde mu to normální," dodala.

Vondráček to však jako projev "papalášství" nevnímá. "Já si myslím, že je to spíš takové odlehčení. A jak říkám, bylo to v době, kdy byl zrovna ten sál rekonstruovaný, takže rozhodně to nesnížilo ani důstojnost zasedání. I ti poslanci jsou lidé a je potřeba vypnout," uvedl Vondráček.

"Někomu to možná přijde úsměvné. Mně symbolické pro vládu ANO. Arogance moci. 'My můžeme všechno. A ještě se za to nestydíme.' Umíte si tohle představit v jakékoliv civilizované zemi?" uvedl na Twitteru první místopředseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. Šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek na Twitteru poznamenal: "Takto se chovali bolševici po dobytí Zimního paláce."

Proti opozičním politikům se postavil mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Jejich reakci označil za pokryteckou. "Když byla hrubým způsobem zneuctěna standarta prezidenta republiky, tedy i standarta Václava Havla, mlčeli nebo se dokonce radovali," napsal na Twitter.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy