Volební zajímavosti: Dva senátoři vyhráli už počtvrté, ČSSD zbyl poslední zákonodárce

Anna Dohnalová Anna Dohnalová
2. 10. 2022 11:46
V senátních volbách se o 27 křesel ucházelo 178 kandidátů, do senátorských lavic voliči vyslali 18 mužů a 9 žen. Druhé kolo vyhrála koalice Spolu, ze 17 kandidátů hnutí ANO zvítězili pouze dva. Volební účast byla letos vyšší než v předchozích několika volbách. Deník Aktuálně.cz přináší pět zajímavostí z druhého kola senátních voleb.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Největší zájem o volby od roku 2010

Celková volební účast u druhého kola senátních voleb letos dosáhla 19,44 procenta, stala se tak nejvyšší od roku 2010, kdy k volbám přišlo 24,64 procenta lidí.

Vysoké volební účasti pomohl hlavně duel na Jihlavsku, kde stávající předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) porazil Janu Nagyovou (ANO), která je společně s předsedou ANO Andrejem Babišem obžalovaná v kauze dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo. Volit v tomto obvodě přišlo 38,8 procenta oprávněných voličů, což je nejvyšší účast, která kdy byla v jakémkoliv obvodě ve druhém kole senátních voleb za posledních 20 let. Vyšší byla naposledy v roce 2002 v obvodě Žďár nad Sázavou, kdy tehdy volilo 43 procent voličů. 

Největší zájem o druhé kolo voleb byl letos v Čejkovicích na Kutnohorsku, kde byla 76procentní volební účast. Dorazilo tam volit 22 z 29 oprávněných voličů. Nejen tam, ale i v celém Česku byl zájem o volby podle očekávání nižší než během prvního kola před týdnem, kdy celková účast přesáhla 43 procent.  

Nejmenší zájem o volby byl na Karlovarsku, kde ve druhém kolem nebyl žádný zástupce vládní koalice. Soupeřila zde Věra Procházková (ANO) s Evou Chromcovou (SPD). Hlas jedné z nich přišel dát jenom každý desátý oprávněný volič. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Intelu klesly ve čtvrtletí tržby i zisk, výhled zaostává za očekáváním analytiků

Americkému výrobci čipů Intel klesly ve čtvrtém čtvrtletí tržby meziročně o 32 procent na 14 miliard dolarů (zhruba 307 miliard korun). Firma navíc zveřejnila výhled pro aktuální čtvrtletí, který zaostal za očekáváním analytiků. Její akcie proto na výsledky a výhled zareagovaly oslabením téměř o deset procent.

Firmu tvrdě zasáhl pokles trhu s osobními počítači, oslabuje ale také podnikání v oblasti datových center. Ve čtvrtém čtvrtletí podnik vykázal ztrátu 664 milionů dolarů po zisku více než 4,6 miliardy dolarů o rok dříve.

V byznysu s čipy pro osobní počítače klesly tržby téměř o 36 procent na 6,6 miliardy dolarů. Provozní zisk divize klesl na 699 milionů dolarů přibližně ze 3,8 miliardy dolarů o rok dříve. V případě technologií s datovými centry tržby klesly zhruba o třetinu na 4,3 milionu dolarů. I zde nastal propad zisku na 371 milionů dolarů z 2,3 miliardy USD před rokem.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

V uplynulém týdnu stoupl počet nově nakažených koronavirem

Počet nově zaznamenaných případů nákazy koronavirem stoupl v posledních sedmi dnech v Česku oproti předchozímu týdnu o 15 procent na 1971. Nakažených přibylo i navzdory poklesu množství testů. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Počty hospitalizovaných a zemřelých s nemocí covid-19 se však v uplynulém týdnu snížily.

V uplynulých sedmi dnech přibylo více než 1 900 nakažených, zatímco v předešlém týdnu bylo nových případů nákazy asi 1 700. Testováno bylo přitom v posledním týdnu zhruba 3 300 lidí, což bylo v mezi týdenním srovnání o osm procent méně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na některých místech v Česku se tvoří ledovka, silnice jsou sjízdné s opatrností

Dopravu na jihu Čech by dnes mohla na mnoha místech komplikovat ledovka. Namrzají především úseky vozovek, kde není možné používat sůl. ČTK to řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Miriam Matějková.

Se zvýšenou opatrností musejí stále počítat řidiči při cestách na severu Olomouckého kraje, na Šumpersku i Jesenicku platí především pro vyšší polohy. Ujetý, místy zledovatělý sníh krytý posypem leží na vozovkách, které silničáři ošetřují inertním materiálem, opatrnost je však nutná i na hlavních tazích kvůli mrznoucímu mrholení. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Také mokré nebo vlhké vozovky na Uherskohradišťsku a Vsetínsku mohou dnes ráno namrzat. Ve Zlínském kraji bylo dnes ráno většinou zataženo nebo skoro zataženo bez srážek. Na Vsetínsku se místy vyskytovaly sněhové přeháňky a tvořily mlhy. Teploty se v regionu pohybovaly od minus čtyř do plus jednoho stupně Celsia, foukal slabý vítr.

Silnice na Vysočině jsou dnes sjízdné s opatrností. K ránu začalo mrholit a teploty jsou pod nulou, vozovky mohou namrzat. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy