Volební zajímavosti: Dva senátoři vyhráli už počtvrté, ČSSD zbyl poslední zákonodárce

Anna Dohnalová Anna Dohnalová
2. 10. 2022 11:46
V senátních volbách se o 27 křesel ucházelo 178 kandidátů, do senátorských lavic voliči vyslali 18 mužů a 9 žen. Druhé kolo vyhrála koalice Spolu, ze 17 kandidátů hnutí ANO zvítězili pouze dva. Volební účast byla letos vyšší než v předchozích několika volbách. Deník Aktuálně.cz přináší pět zajímavostí z druhého kola senátních voleb.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Největší zájem o volby od roku 2010

Celková volební účast u druhého kola senátních voleb letos dosáhla 19,44 procenta, stala se tak nejvyšší od roku 2010, kdy k volbám přišlo 24,64 procenta lidí.

Vysoké volební účasti pomohl hlavně duel na Jihlavsku, kde stávající předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) porazil Janu Nagyovou (ANO), která je společně s předsedou ANO Andrejem Babišem obžalovaná v kauze dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo. Volit v tomto obvodě přišlo 38,8 procenta oprávněných voličů, což je nejvyšší účast, která kdy byla v jakémkoliv obvodě ve druhém kole senátních voleb za posledních 20 let. Vyšší byla naposledy v roce 2002 v obvodě Žďár nad Sázavou, kdy tehdy volilo 43 procent voličů. 

Největší zájem o druhé kolo voleb byl letos v Čejkovicích na Kutnohorsku, kde byla 76procentní volební účast. Dorazilo tam volit 22 z 29 oprávněných voličů. Nejen tam, ale i v celém Česku byl zájem o volby podle očekávání nižší než během prvního kola před týdnem, kdy celková účast přesáhla 43 procent.  

Nejmenší zájem o volby byl na Karlovarsku, kde ve druhém kolem nebyl žádný zástupce vládní koalice. Soupeřila zde Věra Procházková (ANO) s Evou Chromcovou (SPD). Hlas jedné z nich přišel dát jenom každý desátý oprávněný volič. 

 

Právě se děje

Další zprávy