Volební zajímavosti: Dva senátoři vyhráli už počtvrté, ČSSD zbyl poslední zákonodárce

Anna Dohnalová Anna Dohnalová
2. 10. 2022 11:46
V senátních volbách se o 27 křesel ucházelo 178 kandidátů, do senátorských lavic voliči vyslali 18 mužů a 9 žen. Druhé kolo vyhrála koalice Spolu, ze 17 kandidátů hnutí ANO zvítězili pouze dva. Volební účast byla letos vyšší než v předchozích několika volbách. Deník Aktuálně.cz přináší pět zajímavostí z druhého kola senátních voleb.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Největší zájem o volby od roku 2010

Celková volební účast u druhého kola senátních voleb letos dosáhla 19,44 procenta, stala se tak nejvyšší od roku 2010, kdy k volbám přišlo 24,64 procenta lidí.

Vysoké volební účasti pomohl hlavně duel na Jihlavsku, kde stávající předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) porazil Janu Nagyovou (ANO), která je společně s předsedou ANO Andrejem Babišem obžalovaná v kauze dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo. Volit v tomto obvodě přišlo 38,8 procenta oprávněných voličů, což je nejvyšší účast, která kdy byla v jakémkoliv obvodě ve druhém kole senátních voleb za posledních 20 let. Vyšší byla naposledy v roce 2002 v obvodě Žďár nad Sázavou, kdy tehdy volilo 43 procent voličů. 

Největší zájem o druhé kolo voleb byl letos v Čejkovicích na Kutnohorsku, kde byla 76procentní volební účast. Dorazilo tam volit 22 z 29 oprávněných voličů. Nejen tam, ale i v celém Česku byl zájem o volby podle očekávání nižší než během prvního kola před týdnem, kdy celková účast přesáhla 43 procent.  

Nejmenší zájem o volby byl na Karlovarsku, kde ve druhém kolem nebyl žádný zástupce vládní koalice. Soupeřila zde Věra Procházková (ANO) s Evou Chromcovou (SPD). Hlas jedné z nich přišel dát jenom každý desátý oprávněný volič. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Česku se čím dál víc lidí nakazí akutními respiračními nemocemi, nákaza chřipkou roste hlavně u dětí

V Česku dochází k nárůstu akutních respiračních infekcí včetně chřipky a respiračně syncytiálních virů. Ukazují to údaje Státního zdravotního ústavu. V některých evropských zemích včetně sousedního Německa už se chřipka šíří se střední intenzitou, v Česku zatím počet případů roste hlavně u dětí ve věku šest až 14 let. Ústav ale upozorňuje na to, že vzorků, které lékaři odesílají do národní referenční laboratoře, není dostatek.

"Ve 48. týdnu 2022 se nemocnost akutních respiračních infekcí v Česku zvýšila o téměř 15 procent. Nárůsty nemocnosti jsou evidovány ve všech krajích a ve všech věkových skupinách, což odpovídá zvyšujícím se počtům pozitivních záchytů chřipkových virů a dalších respiračních agens v populaci," uvedl ústav.

Zdroj: ČTK
Další zprávy