V radách ČT a ČRo skončí předsedové Uhde a Ratiborský

ČTK ČTK
5. 3. 2014 15:50
Podle Komárka volá Sněmovna po změně v radách veřejnoprávních médií.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V radách České televize a Českého rozhlasu skončí jejich nynější předsedové Milan Uhde a Tomáš Ratiborský.

Při středečním sestavování kandidátek pro sněmovní volbu nových členů rad obou veřejnoprávních médií neuspěla například ani současná místopředsedkyně Rady ČT Dana Eklová.

Sněmovní volební výbor rozhodl, že do televizní rady by mohli nově zamířit například divadelník Petr Oslzlý, novinářka Petra Procházková, exposlankyně Ivana Levá a psycholog Ivan Douda.

V rozhlasové radě by mohli být mimo jiné hudebník Mikoláš Chadima, farář Miloš Rejchrt a spisovatelka Lenka Procházková.

Výbor sestavoval osmnáctičlennou kandidátku pro sněmovní volbu šesti nových členů Rady ČT a devítičlennou kandidátku pro výběr tří členů Rady ČRo. Členové výboru vybírali na listiny v případě televizní rady ze 45 nominantů a v případě rozhlasové rady z 19 nominantů.

Sněmovna by měla volit členy obou rad zřejmě na příští schůzi 18. března. Středeční verdikt znamená i to, že místa v televizní radě neobhájí ani Radek Mezuláník a Antonín Bajaja. Mandát končí taky Jiřímu Preslovi. Z Rady ČT odejde místopředseda Bohuš Zoubek.

V pětičlenné Radě ČT i devítičlenné Radě ČRo je nyní jedno místo neobsazené.

Předseda volebního výboru Martin Komárek (ANO) se v diskusi před sestavením kandidátek přimlouval za to, aby byli vybráni čestní lidé a profesionálové. "Měli by hájit zájmy koncesionářů, ne politiků," řekl.

Jandák: Nepodléhejme přímluvám

Zazněly ale i názory, že stranictví se s charakteristikami, jak je nadnesl Komárek, nevylučuje. Z debaty členů výboru vyplynulo i to, že některá sdružení i jednotlivci se mezi poslanci snažili za určitá jména přimlouvat. "Neměli bychom podléhat mailům a telefonátům," poznamenal Vítězslav Jandák (ČSSD).

Komárek sestavené kandidátky komentoval slovy, že je ve Sněmovně cítit volání po změně v obou radách. Jandák ale už před tím vyjádřil obavu o to, zda se poslancům vůbec podaří tyto orgány novými členy obsadit.

Do televizní rady se původně přihlásilo 58 lidí, do rozhlasové rady 37 lidí. První předběžný výběr provedl sněmovní volební výbor už dříve. Středeční výběr se z formálních důvodů zkomplikoval.

Po dvou kolech volby, kdy zůstalo několik míst na kandidátkách ještě volných, poslanci debatovali o tom, zda se můžou s ohledem na jednací řád uskutečnit i další kola. Členové výboru se nakonec rozhodli pokračovat. Kandidátku do Rady ČT sestavili ve čtyřech volebních kolech, do Rady ČRo ve třech.

V televizní radě by se podle usnesení výboru mohli objevit taky Jan Bednář, Luboš Beniak, Vratislav Dostál, Václav Dvořák, Richard Hindls, Zdeňka Hůlová, Vladimír Kuba, Dušan Kukal, Milena Macková, Hana Moučková, Roman Prorok, Karel Zýka, Daniel Váňa a Michael Hauser.

Ve sněmovní volbě do Rady ČRo budou figurovat rovněž Hana Dohnálková, Václav Chalupa, Jiří Vejvoda, Oldřich Šesták, Pavel Hekela a Jan Krůta.

 

Právě se děje

Další zprávy