Praha - Jeden hlasovací lístek, jedna kandidátka a maximálně čtyři zakroužkovaní kandidáti.
Taková jsou základní pravidla pro hlasování v letošních krajských volbách.
Aktuálně.cz vám přináší krátký volební manuál odpovídající na otázky kdy, kde a jak hlasovat nebo co se stane s vašimi preferenčními hlasy a jak mohou vašemu oblíbenci pomoci k místu na krajském zastupitelství.
Volební místnosti se oficiálně otevřou v pátek 12. října úderem čtrnácté hodiny a uzavřou v deset hodin večer. V sobotu bude možné volit od osmi hodin; hlasovací fáze voleb skončí ve dvě hodiny odpoledne téhož dne.
Do volební místnosti lze přijít bez hlasovacích lístků - je jednou z povinností volební komise hlasovací lístky voliči na jeho žádost vydat, potřebovat tak bude pouze občanský průkaz.
Volič potom sám připraví hlasovací lístek - jedinou výjimkou ze zákazu přítomnosti další osoby u úpravy volebního lístku jsou případy, kdy daná osoba - kvůli fyzické vadě nebo z důvodu neschopnosti číst nebo psát - není schopna lístek připravit sama. V tom případě může pomoci další volič.
Přítomnost člena volební komise je však zakázána i v těchto případech.
V případě, že volič nemůže ze závažných důvodů do volební místnosti dorazit, vyšle příslušná volební komise na jeho žádost dva své členy s mobilní volební schránkou.
Volič může do obálky vložit pouze jediný hlasovací lístek. Z toho vyplývá, že na rozdíl od komunálních voleb nelze hlasovat napříč všemi stranami, ale pouze pro jednu kandidátku (ať už se jedná o stranu, hnutí či koalici).
V případě, že se v obálce objeví více hlasovacích lístků, je voličův hlas uznán za neplatný.
Kroužkujeme!
Z nabízených kandidátů zvolené strany může volič svým hlasováním upřednostnit nejvýše čtyři kandidáty - a to zakroužkováním jejich pořadového čísla.
V případě, že tak učiní u více kandidátů, k přednostním hlasům se nepřihlíží a hlasovací lístek se počítá k dobru celé příslušné kandidátky.
Nic na situaci nemění ani přepisování jmen nebo jejich přeškrtávání - hlasovací lístek zůstává platným i v tomto případě. Lze ho i přeložit, nicméně neplatným je v případě jeho přetržení či vhozením do urny bez obálky.
Volič mocnější než dříve
Pro zisk křesel v krajských zastupitelstvech musí dané strany či hnutí získat alespoň pět procent hlasů ze všech odevzdaných a platných hlasovacích lístků.
Přednostní právo na křeslo v zastupitelstvu potom budou mít nově kandidáti zakroužkovaní alespoň na pěti procentech ze všech platných hlasovacích lístků, které strana získala.
Právě toto je jedna z nejvýraznějších změn, které platí od konce letošního června. Původně bylo totiž procento potřebných přednostních hlasů dvojnásobné - desetiprocentní.
Takovíto kandidáti dostanou tedy automaticky přednost. V případě rovnosti počtu „kroužků" bude teprve následně rozhodovat pořadové číslo na kandidátce.
Pokud strana ve volbách získá více mandátů, než kolik jejích kandidátů přesáhne pětiprocentní hranici, rozhoduje o jejich obsazení potom již jen pořadové číslo na kandidátce.