reklama
 
 

Volební deník: Pro voliče vše, aneb z Johna je daňař

12. 3. 2010 19:00
Den po dni sledujeme, jak probíhá předvolební kampaň

"Volby jsou příliš vážná věc, než aby mohly být přenechány politikům."

Co se stalo v kampani v pátek 12. března 2010

"Mega" za loterie komunistům nevadí, Dolejš zůstává lídrem

Vadí, že je politik ochoten přijmout milionový úplatek? U komunisty Jiřího Dolejše nikoliv. Výkonný výbor navzdory doporučení krajské rady rozhodl, že poslanec zůstane pražským lídrem pro květnové volby. A po nich opět usedne ve sněmovní lavici. Loni ho přitom (společně s dalším místopředsedou KSČM Čeňkem Milotou a exlidovcem Ladislavem Šustrem) zachytila skrytá kamera Mf Dnes, když byl ochoten vyslyšet provokatéra listu a vzít až milionový úplatek, když se pokusí zabránit chystanému zákonu o loteriích.

Spočítejte si daně s Johnem. Ale až po registraci!

Konec března, tedy termín, do něhož musejí statisíce Čechů podat daňové přiznání. A těžit se z toho snaží i Věci veřejné. Ty na svém webu zveřejnily daňovou kalkulačku. "Výhodou této online aplikace je, že si daně můžete nejenom spočítat či rovnou online podat, ale také si daňové přiznání můžete rovnou vytisknout," lákají zájemce. Nabídka ovšem není určena všem. Musíte se totiž prvně stát registrovaným příznivcem strany, takzvaným "Véčkařem".

Plzeňští se vzepřeli Paroubkovi

Byly to velkolepé plány. Vláda Jana Fischera sbírá u veřejnosti kladné body, a tak by bylo škoda populární ministry nevyužít ve volbách. Jiřímu Paroubkovi ovšem taktika vyšla jen částečně. Zatímco ministr vnitra Martin Pecina se stal lídrem pražské kandidátky (a ČSSD tak se zároveň pohodlně zbavila Olgy Zubové), do plánů na kandidaturu šéfa diplomacie Jana Kohouta "hodili vidle" plzeňští sociální demokraté. Kandidátku měnit nebudem, vzkázali do Lidového domu.

Ačkoliv se vzápětí hovořilo o Kohoutově možné podzimní kandidatuře do Senátu, šéf ČSSD pro něj možná má jiné místo. Pokud budeme sestavovat vládu, počítám s Janem Kohoutem na post ministra pro evropské záležitosti, oznámil.

Svoboda obětoval Hybáškovou a prchl z Prahy

Kandidátky na poslední chvíli mění i lidovci. Předseda KDU-ČSL utekl z Prahy do Hradce Králové. Opačným směrem míří Jana Hybášková z Evropské demokratické strany, se níž má KDU-ČSL dohodu o předvolební spolupráci. "Má to šanci přinést více hlasů, sledujeme tím maximalizaci zisku hlasů pro KDU-ČSL," zdůvodňuje to Svoboda. "Nastupuji do pražského předvolebního ringu s klidem a jistotou úspěchu," přitakává mu Hybášková. Pravdou ovšem je, že lidovci mají v Praze jen minimální šanci na úspěch. Mohlo by se tak klidně stát, že by se jejich předseda do sněmovny vůbec neprobojoval. Ostatně nemusí být sám. Preference partaje totiž balancují na hranici volitelnosti.

Piráti představili program, teď čekají na připomínky

Česká pirátská strana, kterou loni založila parta IT odborníků, představila "betaverzi" svého volebního programu. Staví v něm především na informační společnosti. Prý změní zákony tam, kde brání rozvoji lidí a společnosti. "Budeme bránit občany, jejich práva a jejich soukromí. Usilujeme o postupné odvolání zákazů rozmnožování uměleckých děl a žádáme omezení nevýhodné politiky patentů. Požadujeme, aby se hospodaření státu zcela otevřelo občanské kontrole," slibují. Teď se k programu může ve veřejné diskusi vyjádřit každý.

Pro půllitr dvanáctky uděláme maximum

Zdravotnické poplatky leží sociálním demokratům v žaludku od samotného počátku. A v současné kampani se zdá, jako by bylo 30 korun za návštěvu lékaře tou největší bolístkou Česka. ČSSD je dokonce kvůli poplatku v hodnotě půllitru dvanáctistupňového plzeňského piva ochotna utratit mnohem více. Spustila web proti ODS a TOP 09, nejnověji bude kvůli poplatkům sbírat podpisy v petici. A dalším trumfem má být stolní hra "Člověče, nevol je". Inu, pro voliče všechno.

Chcete Volební deník pravidelně odebírat? Přidejte si odkaz do své RSS čtečky!

Chcete si připomenout kampaň před volbami, které nebyly? Podívejte se na Volební deníky z léta a podzimu 2009

autor: Michal Žák | 12. 3. 2010 19:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama