Úplatkářská aféra: U komunistů a lidovců padaly hlavy

Kateřina Eliášová
29. 9. 2009 10:20
Parlamentní strany trestaly za "úplatkářskou" aféru
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Odhalení novinářů, jak jsou čeští politici ochotní vyjednávat s úplatkáři, má další politické oběti.

Místopředsedové KSČM Jiří Dolejš a Čeněk Milota dali na úterním jednání výkonného výboru k dispozici svoji stranickou funkci. A vedení KSČM jejich nabídku přijalo.

"Spolu s Čeňkem Milotou jsme nabídli svoje funkce místopředsedů a výkonný výbor to přijal. Vedení strany nám vytknulo, že jsme v té kauze figurovali nešťastně a že jsme si měli toho člověka lépe prověřit," potvrdil Aktuálně.cz Dolejš. K rezignaci na post místopředsedy jej vyzvala i jeho mateřská pražská organizace, která zasedala v pondělí večer.

"Pražská rada konstatuje, že jednání místopředsedů považuje za nepřijatelné, které poškozuje KSČM," tlumočila stanovisko předsedkyně pražské rady KSČM Marta Semelová.

Poslanecký mandát si Dolejš ponechal. "Utíkat z funkcí by podle mě znamenalo připustit, že je tam nějaká vina," vysvětlil své důvody Dolejš.

Hlavy padaly i v KDU-ČSL

Další rezignace padla v úterý dopoledne také v KDU-ČSL. Předsednictvo lidovců přijalo rezignaci generálního sekretáře strany Jiřího Stodůlky, který se do případu také zapletl.

Jiřího Dolejše, dalšího místopředsedu KSČM Čeňka Milotu a exlidoveckého poslance Ladislava Šustra zachytila skrytá kamera MF DNES, jak byli ochotní vyslyšet jejího provokatéra a vzít úplatek až milion korun, když pomohou ze světa chystanému zákonu o loteriích.

Šustr na všechny své funkce už rezignoval, místopředsedové KSČM odmítají, že chtěli skrytý úplatek vzít.

Přestože Dolejš, který patří k modernímu proudu ve straně komunistů, odmítá jakékoli provinění, má předseda Vojtěch Filip, představitel tvrdého jádra, jasno.

"Mluvil jsem s nimi, ale chci od obou ještě písemné vyjádření, abychom to mohli projednat na výkonném výboru. Já jsem přesvědčen, že Jiří Dolejš složí mandát poslance, aby na něj nepadlo podezření, že může svým hlasováním něco ovlivnit," řekl Filip Aktuálně.cz. Jejich chování bylo naivní a neprofesionální, že poškodilo stranu, dodal.

V neděli pak v České televizi podmínil své setrvání v čele KSČM odchodem obou místopředsedů.

Foto: Ondřej Besperát
Přečtěte si přepis rozhovoru, který zachytila skrytá kamera
Jiří Dolejš a Čeněk Milota hovoří na skrytou kameru

Další členka vedení strany, místopředsedkyně Věra Žežulková, oba své kolegy z vedení strany hájí. Podle ní nedošlo k žádnému nezákonnému jednání.

"Způsob, jakým oba místopředsedové jednali, nicméně nahrál tomu, aby strana byla vláčena médii, v tom určité pochybení je," dodala. "Předpokládám, že vstřícné gesto Jiřího Dolejše výkonný výbor přijme. Strana má zájem, abychom zůstali ´čistí´," řekla Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy