reklama
 
 

Úplatkářská aféra: U komunistů a lidovců padaly hlavy

29. 9. 2009 10:20
Parlamentní strany trestaly za "úplatkářskou" aféru

Praha - Odhalení novinářů, jak jsou čeští politici ochotní vyjednávat s úplatkáři, má další politické oběti.

Místopředsedové KSČM Jiří Dolejš a Čeněk Milota dali na úterním jednání výkonného výboru k dispozici svoji stranickou funkci. A vedení KSČM jejich nabídku přijalo.

"Spolu s Čeňkem Milotou jsme nabídli svoje funkce místopředsedů a výkonný výbor to přijal. Vedení strany nám vytknulo, že jsme v té kauze figurovali nešťastně a že jsme si měli toho člověka lépe prověřit," potvrdil Aktuálně.cz Dolejš. K rezignaci na post místopředsedy jej vyzvala i jeho mateřská pražská organizace, která zasedala v pondělí večer.

"Pražská rada konstatuje, že jednání místopředsedů považuje za nepřijatelné, které poškozuje KSČM," tlumočila stanovisko předsedkyně pražské rady KSČM Marta Semelová.

Poslanecký mandát si Dolejš ponechal. "Utíkat z funkcí by podle mě znamenalo připustit, že je tam nějaká vina," vysvětlil své důvody Dolejš.

Hlavy padaly i v KDU-ČSL

Další rezignace padla v úterý dopoledne také v KDU-ČSL. Předsednictvo lidovců přijalo rezignaci generálního sekretáře strany Jiřího Stodůlky, který se do případu také zapletl.

Jiřího Dolejše, dalšího místopředsedu KSČM Čeňka Milotu a exlidoveckého poslance Ladislava Šustra zachytila skrytá kamera MF DNES, jak byli ochotní vyslyšet jejího provokatéra a vzít úplatek až milion korun, když pomohou ze světa chystanému zákonu o loteriích.

Šustr na všechny své funkce už rezignoval, místopředsedové KSČM odmítají, že chtěli skrytý úplatek vzít.

Přestože Dolejš, který patří k modernímu proudu ve straně komunistů, odmítá jakékoli provinění, má předseda Vojtěch Filip, představitel tvrdého jádra, jasno.

"Mluvil jsem s nimi, ale chci od obou ještě písemné vyjádření, abychom to mohli projednat na výkonném výboru. Já jsem přesvědčen, že Jiří Dolejš složí mandát poslance, aby na něj nepadlo podezření, že může svým hlasováním něco ovlivnit," řekl Filip Aktuálně.cz. Jejich chování bylo naivní a neprofesionální, že poškodilo stranu, dodal.

V neděli pak v České televizi podmínil své setrvání v čele KSČM odchodem obou místopředsedů.

Přečtěte si přepis rozhovoru, který zachytila skrytá kamera
Jiří Dolejš a Čeněk Milota hovoří na skrytou kameru

Další členka vedení strany, místopředsedkyně Věra Žežulková, oba své kolegy z vedení strany hájí. Podle ní nedošlo k žádnému nezákonnému jednání.

"Způsob, jakým oba místopředsedové jednali, nicméně nahrál tomu, aby strana byla vláčena médii, v tom určité pochybení je," dodala. "Předpokládám, že vstřícné gesto Jiřího Dolejše výkonný výbor přijme. Strana má zájem, abychom zůstali ´čistí´," řekla Aktuálně.cz.

autor: Kateřina Eliášová | 29. 9. 2009 10:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama