"Kdyby Volební deník mohl něco změnit, už dávno by ho zakázali."
Sledujeme pro vás den po dni, jak chtějí strany před volbami získat voliče. Čtěte více o Volebním deníku - zde, na redakčním blogu.
Co se stalo v kampani ve čtvrtek 3. září 2009
Unikátní volební videodeník Petra Protivánka: Je tu velký státník s malou hlavou
Nejen textem, ale i videem se redakce Aktuálně.cz snaží mapovat letošní předvolební kampaň. Kameraman Petr Protivánek si vede videodeník, ve kterém přibližuje pokusy politiků zaujmout voliče. Podívejte se sami
ČSSD zahájila kampaň, přijela i Brožová
Kompletní špička ČSSD se sešla v Ostravě, aby odstartovala horkou část předvolební kampaně. Předseda Jiří Paroubek při zahajovacím projevu komentoval i web Paroubek na Mars, který ve středu spustila ODS. Pak už se rozdávaly podpisy, pilo pivo z oranžových kelímků, jedly se pečené klobásy a zpívala Kateřina Brožová. Podívejte se na fotografie:
Šetřeme na partajích, navrhují Věci veřejné
Strana Věci veřejné navrhla zrušit příspěvky státu na poslanecké mandáty. Za jedno volební období by se podle ní ušetřilo 1,2 miliardy korun. "Další úspory ve výši zhruba 290 milionů ročně představuje omezení poslaneckých náhrad," tvrdí.
Kdo může za krizi s volbami? Zeptejte se Suverenity
Suverenita zřejmě nemá úplně jasno v tom, kdo může za současnou situaci kolem předčasných voleb. Ještě v úterý tvrdila Jana Bobošíková, která je lídrem partaje, že vše je důkazem "totální neschopnosti současné politické reprezentace, která nedokáže ani vyhlásit volby v souladu se zákonem".
O dva dny později už ovšem je vše jinak a hlavním viníkem je Ústavní soud, jehož rozhodnutí by politici neměli respektovat. "Ústavnímu soudu nepřísluší, aby pozastavil platnost ústavního zákona a současně svým rozhodnutím vytvořil protiprávní podmínky pro změnu termínu voleb," napsala jednička pražské kandidátky Jitka Hoplíčková. A postup ÚS podle ní "koresponduje s praktikami totalitního ÚV KSČ".
Volby jsou veřejný zájem, shodli se čtyři nejmocnější
Předčasné volby jsou veřejným zájmem velkého významu, shodli se na Hradě čtyři nejmocnější muži české politiky - prezident Václav Klaus, premiér Jan Fischer a předsedové obou komor parlamentu Miloslav Vlček a Přemysl Sobotka. Upozornili, že na přípravu hlasování už bylo vydáno nemálo prostředků. To se ovšem nezamlouvá šéfovi KDU-ČSL Cyrilu Svobodovi. "Sám za sebe rozhodně nepovažuji za veřejný zájem to, kolik zatím utratily politické strany za kampaň, ani náklady státu na volby," napsal. Čtěte více
Velká koalice? Jedině bez Zaorálka
Pokud by po volbách došlo na velkou koalici, ve vládě by zřejmě neusedl místopředseda ČSSD a stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. "Mohu vás ujistit, že já bych ve vládě s pány Topolánkem a Langrem neseděl," hřímal během zahájení předvolební kampaně v Ostravě.
Chcete Volební deník pravidelně odebírat? Přidejte si odkaz do své RSS čtečky!