Volební deník: ČSSD zastavila dům a ODS ukázala sanitku

Bronislav Pavlík Michal Žák David Slížek, Bronislav Pavlík, Michal Žák
18. 3. 2010 20:25
Den po dni sledujeme, jak probíhá předvolební kampaň

"Volby jsou příliš vážná věc, než aby mohly být přenechány politikům."

Foto: ODS

Co se stalo v kampani ve čtvrtek 18. března 2010

Z dnešního vydání: Kolik nasype ČSSD do kampaně? *** A kolik soli nasype středočeský hejtman na okresky? *** Bude jezdit oranžovou sanitkou?

ČSSD kvůli kampani zastavila dům v Hybernské

Kampaň je zatraceně drahá věc. ČSSD si proto koncem února zajistila u družstevní záložny Fio půjčku až 180 milionů korun a zastavila památkově chráněnou budovu v pražské Hybernské ulici, napsal deník E15. Ve smlouvě podepsané Jiřím Paroubkem je závazek, že dům ČSSD pojistí na 125 milionů korun a případnou pojistku bude inkasovat právě Fio. Lidového domu se zástava netýká, takže s ním sociální demokraté mohou nadále disponovat. Dosud ČSSD všechny ujišťovala, že do kampaně dá nanejvýš 160 milionů. "Je to kontokorent, ne klasický úvěr, čerpat ty peníze můžeme, ale také nemusíme," nechal se slyšet volební manažer Jaroslav Tvrdík. V paměti vytane nedávný výrok Zdeňka Škromacha: "Vy berete od nás všechno vážně."

Co je opakem modré sanitky? Sanitka oranžová

Až do středy jako by ODS zmizela z povrchu zemského. Nyní ovšem převzala od ČSSD post hlavního politického spammera v Česku. Občanští demokraté zaútočili na Lidový dům, že se bere peníze záchrance a dává je na svoji populistickou politiku. Petr Bendl dokonce představil Oranžovou sanitku. Zdemolovaná Škoda 103 má být odpověď na antikampaň Modrá nemoc z dílny ČSSD. "Lži, lži a zase lži," reagoval možný ministr zemědělství v příští vládě Michal Hašek (ČSSD).

Fotomodel Hašek konkuruje Maxové, Němcové a spol.

Mimochodem: hejtman Hašek je podle Blesku nejžádanějším modelem na jihu Moravy. A to navzdory tomu, že má podle bulvárního deníku "vcelku nevýraznou kulatou tvář s mimořádně vysokým čelem a mírně odstátýma ušima". Jeho fotky prý ovládly web krajského úřadu i tištěný měsíčník Listy jižní Moravy. Blesk dodává, že od loňského září neměl na osmi stránkách méně než šest svých fotek. "To by se stávat nemělo. Lidská slušnost velí držet se trochu v pozadí. Ale slušnost je věc, která s politiky nemá moc společného," nechal se údajně slyšet mediální odborník Daniel Köppl.

Suverenita odevzdala kandidátky

Suverenita Jany Bobošíkové oznámila, že ve všech krajích odevzdala kandidátní listiny. Šéfka partaje nakonec zabojuje o přízeň voličů na severu Moravy. V Praze je jedničkou známá právnička Klára Slámová. Olomouckou kandidátku povede právník Jan Rytíř, který se do širšího povědomí veřejnosti dostal nedávným zveřejněním videozáznamů ze zásahů komanda ČEZ.

Čeští řidiči, volte lídryni

Lidovci ohnuli kvůli genderové korektnosti angličtinu a přiznávají své političce Lence Ptáčkové Melicharové titul lídryně. Tedy lídryně lidovecké kandidátky ve středních Čechách L.P.M. se postavila za nezadatelné právo českých řidičů na prosolenou a vysušenou vozovku. Kritizuje hejtmana a soupeřova volebního lídra z ČSSD Davida Ratha za to, co už zachytil tento týden kolega Jan Lipold ve svých Zprávách o páté - že na vedlejších silnicích středních Čech se už nebude solit, protože na to nejsou peníze. "Pan hejtman by měl ´na férovku´ říci ´nasliboval jsem hory doly, stálo to majlant, tak se nebude solit´," volá L.P. Melicharová, podle níž je "ohrožení životů řidičů příliš vysoká cena za populismus hejtmana Ratha." A proč nejsou peníze na sůl? Protože se prý vyházely za proplácení zdravotnických poplatků. Politici ČSSD by se nyní, jak doporučuje L.P. Melicharová, měli zeptat Středočechů, "zda chtějí raději odpustit třicetikorunový poplatek u lékaře nebo spravené a v zimě udržované silnice".

Snad to dopadne dobře. Kde totiž myslíte, jsou nehůře uklizeny hlavní silnice? Nedávný test Aktuálně.cz to ukázal přesvědčivě - v Rathově kraji.

Šnajdr nechce Paroubka na Hradě

Marek Šnajdr, náměstek ministryně zdravotnictví a kandidát ODS na poslance, rozjel kampaň proti Jiřímu Paroubkovi. Letošní volby rozhodnou i o tom, kdo v roce 2013 vystřídá na Pražském hradě Václava Klause, upozorňuje. A on nechce, aby se prezidentem Česka stal současný předseda ČSSD. Spustil proto web s příznačnou doménou nechcemeparoubkaprezidentem.cz. Na něm může každý může podepsat prohlášení, v němž vyjádří "svou nechuť k Jiřímu Paroubkovi v čele naší země".

Foto: Aktuálně.cz

Chcete Volební deník pravidelně odebírat? Přidejte si odkaz do své RSS čtečky!

Chcete si připomenout kampaň před volbami, které nebyly? Podívejte se na Volební deníky z léta a podzimu 2009

 

Právě se děje

před 9 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Ruská policie provedla razii v bytě Navalného

Pracovníci ruských úřadů prohledali byt opozičního předáka Alexeje Navalného, informoval na Twitteru ředitel Navalného Fondu boje s korupcí Ivan Ždanov. Příslušníci speciálních jednotek v rouškách podle Ždanova vylomili dveře moskevského bytu, v němž se v tu chvíli nacházel Oleg Navalnyj, bratr známého politického aktivisty, který byl před více než týdnem krátce po svém návratu do Ruska zatčen a je ve vazbě. Ždanov později upřesnil, že razie souvisí s podezřením úřadů na porušení epidemických opatření.

Policie kromě toho dorazila také do bytu, kde v tuto chvíli žije Navalného manželka Julija. I do něj se podle televize Dožď jednotky dostaly vylomením dveří. Ždanov krátce předtím zveřejnil video, v němž je slyšet, jak se příslušníci bezpečnostních orgánů do bytu dobývají a žena je žádá, aby vyčkali čtvrt hodiny do příjezdu jejího advokáta. Úřady zahájily razii také v kancelářích Fondu boje s korupcí, upozornil Ždanov. Prohlídce se nevyhnula ani právnička Fondu Ljubov Sobolová, informoval server Baza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy