Komando ČEZu: Videa ukazují drsný výcvik i sebevraždu

Michal Štůsek Michal Štůsek
2. 2. 2010 16:05
Speciální jednotka NTZ slouží k boji s černými odběrateli energie

Praha - Energetický gigant ČEZ již několik let cvičí speciální jednotku, která má zasahovat proti černým odběratelům elektřiny.

Olomoucký právník Jan Rytíř v úterý poskytl médiím sestřih z přibližně tří hodin záběrů, které policie zabavila zvláštnímu útvaru NTZ (odbor Netechnických ztrát).

Na záběrech je vidět, kterak se členové jednotky cvičí ve střelbě, sebeobraně, slaňování nebo praktikách přežití v náročných podmínkách.

"Práce pracovníků ČEZ Měření, kteří se zabývají odhalováním krádeží elektřiny, je přivádí do psychicky vypjatých i fyzicky nebezpečných situací," vysvětluje mluvčí společnosti ČEZ Martin Pavlíček, který Jana Rytíře označil za osobu, která se snaží politicky profilovat na vykonstruovaných kauzách údajného porušování zákonů pracovníky ČEZ Měření.

Problémem ale není průběh výcviku členů jednotky NTZ, ale zneužití jejich pravomocí.

Podle výsledků vyšetřování ÚOOZ tito lidé během více než tří let nejméně v padesáti případech vstoupili bez povolení na cizí pozemek a následně na neplatiče vyvíjeli neadekvátní psychický tlak. 

Upozornění redakce Aktuálně.cz: První z videí zachycuje muže, který situaci psychicky neunesl a spáchal sebevraždu. Záběry, kterými si pár minut po činu místo zdokumentovali pracovníci NTZ, jsou opravdu drsné.
Redakce Aktuálně.cz zpravidla nezveřejňuje podobná videa. V tomto případě jsme se rozhodli pro výjimku.
Jsme si vědomi, že záběry mají intimní charakter, ale jejich zveřejnění - při zachování anonymity osob - je podle nás ve veřejném zájmu. Video dokumentuje informace podstatné pro úsudek o tom, jakou práci NTZ pro ČEZ dělá.

Co napsali z ÚOOZ

"Poškozené osoby nutili dostavit se, mnohdy v nočních hodinách, na pracoviště firmy ČEZ Měření s.r.o., kde jim bylo vyhrožováno trvalým odpojením elektrické energie, oznámením na Policii ČR, soudy, a stupňující se vysokou pokutou v případě, že nebudou spolupracovat s NTZ," píše ve zprávě mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

"Odpojení elektrické energie měli použít jako nástroj k tomu, aby poškozené dostali do psychického tlaku a ti „pochopili", že na opětovném připojení elektrické energie jsou zcela závislí. Pod tímto tlakem pak poškození „dobrovolně" podepisovali smlouvy o uznání dluhu," pokračuje.

Dalším přestupkem bylo neoprávněné používání policejní uniformy a doplňků při jednotlivých zákrocích NTZ.

Pavel Hanták Aktuálně.cz sdělil, že ÚOOZ je v závěrečné fázi seznamování obviněných.  Poté případ přebere státní zástupce. To však vyvrací mluvčí energetické společnosti.

"Někteří ze zaměstnanců byli již zproštěni všech podezření a výsledky vyšetřování vedeného orgány činnými v trestním řízení nepotvrzují, že by se kdokoli z ostatních obviněných zaměstnanců dopustil vydírání," konstatuje Martin Pavlíček.

V případě prokázání viny hrozí obviněným podle konkrétního podílu na trestné činnosti až dvanáctiletý trest.

Dohnali jej k sebevraždě?

Poslední část nahrávky ukazuje možný následek praktik vymahačského komanda. Neplatič v Poděbradech spáchal 6.12.2005 při návštěvě zaměstnanců společnosti ČEZ sebevraždu.

"Velice litujeme této tragedie, nevíme však jaké všechny motivy ho vedly k tomu, že si sáhl na život," oznámil Pavlíček.

Podle něj se spolumajitel domu, který byl podezřelý z krádeže elektřiny, zastřelil poté, co odvedl techniky k pojistkám a odešel vypnout neměřenou odbočku. Policie tento případ již vyšetřila a vyloučila cizí zavinění.

Vyšetřování zaměstnanců společnosti ČEZ Měření zahájili kriminalisté v listopadu 2008. Tehdy obvinili dvaatřicet podezřelých z vydírání.

Údajně hrozili lidem, že jim odpojí elektřinu, pokud nezaplatí vysoké částky za údajné černé odběry elektřiny.

Podle Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu například bez povolení vstupovali na pozemky odběratelů elektřiny a chtěli po nich zaplatit peníze za údajné černé odběry. ČEZ Měření je divizí, která má na starosti kontrolu nelegálních odběrů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Generál Řehka na Vítkově symbolicky převzal velení armády

Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka ve čtvrtek na pražském Vítkově symbolicky převzal funkci od svého předchůdce Aleše Opaty. Při oslavách Dne ozbrojených sil mu dosavadní šéf armády předal bojový prapor generálního štábu. Oficiálně se funkce Řehka ujme od pátku. Funkci ve čtvrtek podobným způsobem převzal i nový náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Sedmačtyřicetiletý Řehka, kterého prezident Miloš Zeman minulý týden jmenoval do hodnosti generálmajora, přichází do čela armády z pozice ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrací se do ní po dvou letech, kvůli vedení NÚKIB odešel do civilu. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy