Komando ČEZu: Videa ukazují drsný výcvik i sebevraždu

Michal Štůsek Michal Štůsek
2. 2. 2010 16:05
Speciální jednotka NTZ slouží k boji s černými odběrateli energie

Praha - Energetický gigant ČEZ již několik let cvičí speciální jednotku, která má zasahovat proti černým odběratelům elektřiny.

Olomoucký právník Jan Rytíř v úterý poskytl médiím sestřih z přibližně tří hodin záběrů, které policie zabavila zvláštnímu útvaru NTZ (odbor Netechnických ztrát).

Na záběrech je vidět, kterak se členové jednotky cvičí ve střelbě, sebeobraně, slaňování nebo praktikách přežití v náročných podmínkách.

"Práce pracovníků ČEZ Měření, kteří se zabývají odhalováním krádeží elektřiny, je přivádí do psychicky vypjatých i fyzicky nebezpečných situací," vysvětluje mluvčí společnosti ČEZ Martin Pavlíček, který Jana Rytíře označil za osobu, která se snaží politicky profilovat na vykonstruovaných kauzách údajného porušování zákonů pracovníky ČEZ Měření.

Problémem ale není průběh výcviku členů jednotky NTZ, ale zneužití jejich pravomocí.

Podle výsledků vyšetřování ÚOOZ tito lidé během více než tří let nejméně v padesáti případech vstoupili bez povolení na cizí pozemek a následně na neplatiče vyvíjeli neadekvátní psychický tlak. 

Upozornění redakce Aktuálně.cz: První z videí zachycuje muže, který situaci psychicky neunesl a spáchal sebevraždu. Záběry, kterými si pár minut po činu místo zdokumentovali pracovníci NTZ, jsou opravdu drsné.
Redakce Aktuálně.cz zpravidla nezveřejňuje podobná videa. V tomto případě jsme se rozhodli pro výjimku.
Jsme si vědomi, že záběry mají intimní charakter, ale jejich zveřejnění - při zachování anonymity osob - je podle nás ve veřejném zájmu. Video dokumentuje informace podstatné pro úsudek o tom, jakou práci NTZ pro ČEZ dělá.

Co napsali z ÚOOZ

"Poškozené osoby nutili dostavit se, mnohdy v nočních hodinách, na pracoviště firmy ČEZ Měření s.r.o., kde jim bylo vyhrožováno trvalým odpojením elektrické energie, oznámením na Policii ČR, soudy, a stupňující se vysokou pokutou v případě, že nebudou spolupracovat s NTZ," píše ve zprávě mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

"Odpojení elektrické energie měli použít jako nástroj k tomu, aby poškozené dostali do psychického tlaku a ti „pochopili", že na opětovném připojení elektrické energie jsou zcela závislí. Pod tímto tlakem pak poškození „dobrovolně" podepisovali smlouvy o uznání dluhu," pokračuje.

Dalším přestupkem bylo neoprávněné používání policejní uniformy a doplňků při jednotlivých zákrocích NTZ.

Pavel Hanták Aktuálně.cz sdělil, že ÚOOZ je v závěrečné fázi seznamování obviněných.  Poté případ přebere státní zástupce. To však vyvrací mluvčí energetické společnosti.

"Někteří ze zaměstnanců byli již zproštěni všech podezření a výsledky vyšetřování vedeného orgány činnými v trestním řízení nepotvrzují, že by se kdokoli z ostatních obviněných zaměstnanců dopustil vydírání," konstatuje Martin Pavlíček.

V případě prokázání viny hrozí obviněným podle konkrétního podílu na trestné činnosti až dvanáctiletý trest.

Dohnali jej k sebevraždě?

Poslední část nahrávky ukazuje možný následek praktik vymahačského komanda. Neplatič v Poděbradech spáchal 6.12.2005 při návštěvě zaměstnanců společnosti ČEZ sebevraždu.

"Velice litujeme této tragedie, nevíme však jaké všechny motivy ho vedly k tomu, že si sáhl na život," oznámil Pavlíček.

Podle něj se spolumajitel domu, který byl podezřelý z krádeže elektřiny, zastřelil poté, co odvedl techniky k pojistkám a odešel vypnout neměřenou odbočku. Policie tento případ již vyšetřila a vyloučila cizí zavinění.

Vyšetřování zaměstnanců společnosti ČEZ Měření zahájili kriminalisté v listopadu 2008. Tehdy obvinili dvaatřicet podezřelých z vydírání.

Údajně hrozili lidem, že jim odpojí elektřinu, pokud nezaplatí vysoké částky za údajné černé odběry elektřiny.

Podle Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu například bez povolení vstupovali na pozemky odběratelů elektřiny a chtěli po nich zaplatit peníze za údajné černé odběry. ČEZ Měření je divizí, která má na starosti kontrolu nelegálních odběrů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy