Trenér Sáblíkové i hokejista Martinec. Tito sportovci chtějí uspět ve volbách

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
23. 9. 2018 9:00
Vstup bývalých vrcholových sportovců do politiky už v Česku dávno není ničím neobvyklým. Řady sportovců v nejvyšších patrech české politiky by na podzim rádi rozšířili například trenér olympijské vítězky v rychlobruslení Martiny Sáblíkové Petr Novák nebo čtyřnásobný držitel trofeje Zlatá hokejka Vladimír Martinec. Podívejte se na osobnosti českého sportu, které se v říjnu porvou o hlasy voličů.
Pavel Trčala
Pavel Trčala | Foto: ČTK

Pavel Trčala

Rád se pyšní tím, že v roce 2005 jako nejmladší československý horolezec vylezl na Mount Everest. To mu ovšem část horolezecké komunity nevěřila a pochyboval i deník Mladá fronta Dnes, s nímž se Trčala kvůli tomu soudil. Nakonec mu dal před dvěma lety soud za pravdu. Před čtyřmi lety kandidoval v komunálních volbách v Brně za neúspěšné hnutí podnikatele Ladislava Chodáka A co Brno?. Letos majitel sportovní firmy Trčala vstoupil do boje o magistrát pod hlavičkou nově založeného Moravského zemského hnutí. Za něj kandiduje i do Senátu. Hnutí, které se odštěpilo od strany Moravané kvůli její spolupráci s SPD, má prý ambici časem sloučit dnešních 14 krajů do čtyř celků s vlastní samosprávou. Podle Trčaly je jedním z cílů hnutí také to, aby se Moravě neříkalo Čechy, což se prý často děje v médiích.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy